Zvonění v uších: příčiny a náprava
Zvonění v uchu – také známé jako šelest nebo odborněji tinnitus – je nespecifický stav, který lze vysledovat z několika příčin. Je to nepříjemný a neustálý sluchový vjem, který někteří lidé přirovnávají k hučení, zatímco jiní ke zvuku cikády.
Zvonění v uchu je způsobeno poškozením některých receptorů v hlemýždi, neboli hlemýžďi, což je nejvnitřnější část ucha, která je zodpovědná za přeměnu zvukových vln na elektrický impuls vnímatelný mozkem. Když jsou ve skutečnosti konvertory zvukových vln poškozeny, nelze je dále interpretovat a výsledkem je nepříjemný zvuk na pozadí, známý jako zvonění v uších.
Tento stav může ovlivnit buď jedno ucho, nebo obě, v závislosti na základní příčině. Kromě toho se nezdá, že by pískání upřednostňovalo jedince patřící do konkrétních věkových skupin, i když je častěji zdůrazňováno staršími lidmi kvůli jejich snížené úrovni tolerance.
Zvonění v uchu lze ve skutečnosti rozdělit do dvou specifických kategorií: objektivní a subjektivní.
Nejběžnější forma zvonění v uchu je subjektivní: k tomu dochází, když jsou uvnitř ucha vnímány nepříjemné zvuky, které se netýkají objektivního vyzařování zvukových vln médiem, ale spíše nedostatečné interpretace vnímaného zvuku.
Naopak k objektivnímu tinnitu dochází, když se zvuky nebo vjemy objevují uvnitř ucha v důsledku pohybů nebo posunů orgánů v blízkosti ucha. V tomto případě tedy pacient může slyšet zvuk vlastního srdečního tepu (časté při posunu cév) nebo tlumeně vnímat vnější prostředí.
Zvonění v uších je velmi častý a v mnoha případech dočasný stav. Odhaduje se, že jsou postiženy asi 3 miliony Italů, i když je problém velmi často podceňován.
Zvonění v uších však nelze neléčit: podle několika studií, z nichž některé jsou podporovány Nadací Umberta Veronesiho, souvisí tinnitus s depresí. Kromě toho může pískání způsobit znatelný pokles pracovního výkonu, záchvaty hněvu, izolaci a být hlavním zdrojem stresu.
Zvonění v uších: příčiny
Příčin zvonění v uchu, jak v jeho subjektivní, tak v objektivní podobě, může být mnoho.
Subjektivní tinnitus může být například způsoben vystavováním se příliš hlasitým zvukům, jejichž hodnota v decibelech dosahuje vrcholů, které jsou příliš vysoké na to, aby je ucho sneslo.
To může způsobit poškození některých membrán, stejně jako krvácení a prasknutí ušního bubínku. Takové hlasité zvuky se často objevují během koncertů, na festivalech, automobilových závodech nebo lokálně. Zajímavé je, že zvonění v uchu může být způsobeno nejen okamžitým vystavením příliš hlasitým zvukům, ale také zvuky se středně vysokou intenzitou vnímané delší dobu.
Na tinnitus jsou samozřejmě citlivější děti a senioři, jejichž práh tolerance je nižší.
Zvonění v uchu však nemůže být způsobeno pouze velmi hlasitými zvuky. Je běžné, že tento stav nastane například v případě chřipky, protože jak virové, tak bakteriální infekce postihující dutiny a vedlejší nosní dutiny mohou nepříznivě ovlivnit schopnost vnímat zvuk. V některých případech je navíc zvonění v subjektivním uchu spojeno s nástupem menstruačního cyklu a také s těhotenstvím.
Příčiny objektivního zvonění v uších mohou být na druhé straně jiné povahy než ty související se subjektivní formou a v mnoha případech zahrnují mechanickou sílu. V tomto ohledu je například známo, že objektivní zvonění v uších může být způsobeno traumatem hlavy. Ve stejném stavu však mohou být i diabetici nebo pacienti s kardiovaskulárními problémy.
Nejčastěji může zvonění v uchu a ztráta sluchu souviset se zátkou ušního mazu, kterou lze snadno a naprosto bezbolestně odstranit.
Ve velmi vzácných případech může být tinnitus způsoben nezhoubnými nádory v blízkosti ucha, které mohou vyvíjet tlak na orgány odpovědné za vnímání a konverzi zvuku, což způsobuje sluchovou dysfunkci.
Pokud je tinnitus spojen se závratí, bolestí hlavy, zmateností a ztrátou rovnováhy, a zvláště pokud všechny tyto příznaky následují po traumatu, jděte co nejdříve na pohotovost.
Z toho, co bylo řečeno, je zřejmé, že zvonění v uchu je způsobeno různými příčinami, proto je třeba jeho projev vyzdvihnout jako indikátor konkrétního předchozího stavu.
Ačkoli proto existují možná řešení, která mohou zmírnit nepohodlí způsobené zvoněním v uchu, vždy je vhodné přijmout řešení, které může vyřešit základní problém.
Zvonění v uších: léky
Přírodní prostředky na zvonění v uších
Mezi přírodními prostředky ke zmírnění nepohodlí způsobeného zvoněním v uchu si můžete vybrat z několika možností. Některé z nich zahrnují příjem specifických látek s prospěšnou aktivitou, zatímco jiné vyžadují pohyby krku schopné podpořit přemístění struktur v blízkosti ucha nebo podpořit mikrocirkulaci.
Mezi přírodní látky, které lze užívat pro kontrolu tinnitu, je Ginkgo Biloba. Tato látka má výrazný antioxidační účinek, ale zejména působí intenzivně neuroprotektivně. Kromě toho působí i protizánětlivě, a proto výborně působí proti příznakům virových i bakteriálních infekcí.
Alternativou je jablečník černý. Tato látka má mírně intenzivní sedativní a relaxační účinek , který je užitečný pro omezení vnímání tinnitu bez umrtvení či umrtvení smyslů.
Z přírodních prostředků je však možné uchýlit se i k některým pohybovým aktivitám, které výborně působí proti zvonění v uších. Patří mezi ně jóga nebo pilates, aktivity, které kromě jiných blahodárných účinků zlepšují držení těla. Je však důležité pamatovat na to, že tyto činnosti musí být vždy prováděny s podporou odborníka a vyvarovat se jakémukoli kutilskému pohybu.
A konečně, potenciální účinek terapie zvukem by neměl být podceňován . Jde o techniku, která působí na psychologické úrovni a která podporuje odvedení pozornosti od zvonění do ucha, léčí symptomy přirozeným způsobem a bez příjmu jakýchkoliv látek.
Jiné prostředky
Mezi nepřirozené léky proti zvonění v uších samozřejmě patří terapie založené na drogách. Také v tomto případě, v závislosti na problému, který tinnitus způsobuje, je vhodné zvolit nejvhodnější terapii.
Konkrétně léčba na bázi antibiotik je optimální pro léčbu zvonění v uchu způsobeného bakteriálními infekcemi, zatímco v případě napadení viry se můžete spolehnout pouze na protizánětlivé léky.
Vzhledem k tomu, že ušní šelest může být známkou špatného krevního oběhu, je vhodné vyšetřovat tímto směrem a v případě potřeby užívat léky, které mohou obnovit správnou cirkulaci a kontrolovat srdeční tep.
Před vyřešením základní příčiny tinnitu a pouze v nejzávažnějších případech, kdy otravný zvuk znemožňuje, je možné užívat léky, jako jsou benzodiazepiny – na lékařský předpis – které však mohou způsobit nežádoucí účinky.
Ve všech případech je však nutné užívání jakéhokoli druhu léku konzultovat se svým lékařem.
Mohlo by vás zajímat: