Hemoroidální gavocciolo, což je termín používaný k identifikaci množství, která lze pozorovat kolem řitního otvoru, je malý polštářek obzvláště bohatý na nervová zakončení a kapilár. Je to tkáň přítomná ve všech lidských organismech, přítomná jak vně, tak uvnitř terminálního gastrointestinálního traktu, a která plní četné funkce.
Bohužel v některých případech může hemoroidální gavocciolo abnormálně bobtnat, způsobit krvácení a způsobit pálení nebo nepohodlí, v některých případech s intenzitou, která znesnadňuje provádění jakéhokoli typu činnosti. Když taková situace nastane, mluvíme o hemoroidech.
Za normálních podmínek ve skutečnosti hemoroidní gavocciolo podle potřeby otéká a zmenšuje se a není ani bolestivé, ani obtěžující. Základem problému hemoroidů jsou tedy velmi specifické stavy. Abychom pochopili, jaké jsou příčiny a tedy i léky na hemoroidy, je nejprve důležité porozumět tomu, co je hemoroidální gavocciolo, jaké funkce plní a jaké podmínky jej mohou změnit.
Co je hemoroidní gavocciolo
Hemoroidální gavocciolo je zvláštní tkáň – druh polštáře – umístěný ve vnitřní části posledního střevního traktu, stejně jako ve vnější části. Zvláštností této specifické tkáně je možnost potřísnění krví díky vysoké hustotě kapilár a tedy nabobtnání a následného postupného zmenšení objemu v případě potřeby.
Mechanismus zvětšování a úbytku objemu hemoroidálního gavocciola je nezbytný pro kontrolu defekace: ve skutečnosti zaručení zvětšení objemu tkáně zabraňuje úniku stolice, zatímco jinak s relaxací struktury dochází k uvolnění střeva. Zatímco hemoroidální gavocciolo patřící k terminálnímu komplexu střeva je dobrovolné, horní, tedy umístěné vnitřně, má mimovolní mechanismus účinku.
Avšak po určité události, jako je kapilární křehkosti nebo zejména úsilí se hemoroidu gavoccioli může bobtnat a tak zůstane, což způsobuje bolest a krvácení.
Příčiny otoku hemoroidální pampelišky
Otok, krvácení a prosakování hemoroidního klínu jsou všechny příznaky, které patří ke stavu známému jako hemoroidy. Příčiny, které mohou vyvolat změnu normálního stavu hemoroidálních gavocciolů, jsou různé.
Jedním z nich je bezesporu tuhnutí stolice.
Ve skutečnosti, když je odpadní materiál obzvláště houževnatý a tvrdý, střevní svaly a hemoroidální gavoccioli se nadměrně namáhají, aby zajistily jeho únik. Tato námaha, která nepochybně představuje stresující stav, může být základem prasknutí kapilár vnitřních i vnějších gavocciolů, prakticky až vzniku velmi bolestivého a obtěžujícího trombu.
Hemoroidální gavoccioli se v tomto případě mohou nacházet mimo řitní otvor nebo bobtnat uvnitř střeva. To samozřejmě brání i vypuzení stolice. Jiné příčiny hemoroidů je třeba hledat v jiných situacích. Je například známo, že kdo tráví příliš mnoho času na nohou, má vysokou pravděpodobnost, že se bude často setkávat s otoky hemoroidálních měchýřů. Podobně bylo pozorováno, že piloti letadel nebo jiní odborníci, kteří vykonávají svou práci ve vysokých nadmořských výškách, kteří jsou vystaveni větší gravitační síle a po delší dobu, pociťují hemoroidy častěji než u jiných subjektů.
Existují také některé hormonální nerovnováhy, které postihují především ženy v menopauze, což může způsobit změnu normálních oběhových podmínek, a tím způsobit tvorbu trombů a hemoroidálních gavocciol. Jako predisponující faktor primárního významu se opět jeví vliv výživy na projevy hemoroidů.
Ve skutečnosti je známo, že zvláště dráždivé potraviny, jako je chilli, alkohol, některá koření a aromatické látky v čokoládě, mohou způsobit abnormální reakci střeva způsobující projevy hemoroidů. V nejzávažnějších případech může být přítomnost možného novotvaru základem častého otoku a krvácení hemoroidálního gavocciola.
Fáze otoku hemoroidního gavocciola
Hemoroidy lze v závislosti na jejich závažnosti a obtížnosti zásahu rozdělit do 4 fází. Do první fáze patří stavy, kdy dochází k mírnému vnitřnímu otoku hemoroidálních gavocciol, aniž by však došlo k prolapsu (tj. prosakování tkáně).
Tyto situace většinou spontánně padnou.
Na druhou stranu stavy, kdy otok brání nebo v každém případě omezuje vypuzení stolice a u kterých dochází k lehkému prolapsu, který se sám upraví , lze odložit do druhé fáze.
Situace, které lze připsat třetímu stádiu, jsou mnohem závažnější: ve skutečnosti dochází k výraznému překrvení střeva a pozorujeme uvolňování hemoroidálních gavocciolů, které se nevracejí automaticky, ale musí být ručně přemístěny. Konečně čtvrtá fáze zahrnuje ty situace, jejichž závažnost vyžaduje chirurgický zákrok.
Léčba otoku hemoroidální kapačky
Přírodní prostředky
K prevenci a omezení prosakování a krvácení hemoroidálních gavocciolů je možné především preventivně zasáhnout svými návyky, ať už stravovacími či ne. Co se týče výživy, je vhodné preferovat stravu bohatou na ovoce a zeleninu.
V tomto případě může ovoce a zelenina způsobit zvětšení objemu a měkčí konzistenci stolice, a tím podpořit průchod střevem a optimalizovat úsilí svalů a střevních polštářů. Tento účinek lze přičíst přítomnosti rozpustné a nerozpustné vlákniny přítomné v potravinách.
Cvičení mírné fyzické aktivity, prováděné neustále, je však užitečné pro omezení pravděpodobnosti onemocnění hemoroidy.
Sportu, ve skutečnosti zlepšuje kardiovaskulární systém, podporuje svalový tonus a pomáhá optimalizovat podmínky krevních cév. Dále pro zlepšení mikrocirkulace je vhodné integrovat flavonoidy. Tyto chemické sloučeniny, zvláště přítomné v červeném ovoci, jsou schopny proniknout endotelem kapilár, čímž jsou odolnější a méně náchylné k rozbití.
Léky na hemoroidální krvácení
V případě bolestivých hemoroidů lze ke zmírnění příznaků použít určité léky. Na trhu jsou dostupné zejména některé léky na bázi kortikosteroidů, které lokálně aplikované zklidňují zánět a umožňují provádět určité činnosti.
V některých situacích, pokud je problém způsoben špatnou funkcí krevních cév, může lékař doporučit použití léků na bázi adstringentních a vazokonstrikčních látek.
Těmito léky je totiž možné regulovat nekontrolovaný únik krve a zmenšit objem hemoroidálních gavocciolů. Je zřejmé, že před použitím jakéhokoli typu léku je třeba promluvit si se svým lékařem, který vám bude schopen doporučit nejlepší řešení.
Chirurgická intervence
Pokud je to nezbytně nutné – jako u všech stavů, které spadají do čtvrtého stadia – je možné chirurgicky odstranit nebo přemístit změněné hemoroidální gavocciolo. Existuje několik metod, které lze použít, které přísně závisí na stavu pacienta.
Důležité je však pamatovat na to, že se jedná o zákroky, které probíhají v denní nemocnici a které mají relativně krátkou dobu zotavení, zřídka déle než týden. Navíc je problém vyřešen ve více než 90 % případů po operaci.
Závěry
Hemoroidální gavocciolo je důležitou strukturou pro lidský organismus, která může ve specifických podmínkách podléhat zvláštním a bolestivým změnám. Je důležité zabránit změně hemoroidálního klínu, protože bolest, kterou to může způsobit, může být invalidizující.
Pokud se i přes osvojení zdravého a aktivního životního stylu nedaří vzniku hemeroidů předejít, nelekejte se: na radu lékaře nebo odborníka je možné sáhnout k nejúčinnější a nejrychlejší farmaceutické léčbě..
Pokud nelze situaci řešit léky, je dobré podstoupit operaci, která je rychlá, účinná a neinvazivní.
Mohlo by vás zajímat: