Výpočet ženské plodnosti: s pravidelným nebo nepravidelným cyklem, otěhotnět nebo ne
Menstruační cyklus je vyvrcholením přesně definovaného období, které se opakuje každý měsíc, což definuje reprodukční schopnost ženy. S pár jednoduchými informacemi je tedy možné odhadnout dobu plodnosti s proměnlivou přesností v závislosti na případu, což může být mimořádně užitečné pro maximalizaci pravděpodobnosti otěhotnění nebo naopak vyhnutí se těhotenství. Zde je tedy vše, co potřebujete vědět o výpočtu plodnosti.
Výpočet ženské plodnosti: opakující se cyklus
Menstruační cyklus za fyziologických podmínek trvá 28 dní. Podle definice je » menstruační cyklus » čas, který uplyne mezi začátkem menstruace a dnem před ztrátou krve v následujícím měsíci.
Ačkoli standardní doba trvání je 28 dní, může dojít k oscilaci, která závisí přísně na osobě, která, pokud je mezi 25 a 36 dny, může být považována za normální. Stále více žen však trpí nepravidelným menstruačním cyklem, který alespoň zdánlivě nevykazuje žádný typ vzoru.
Za normálních podmínek se navíc krevní ztráty prodlužují od 3 do 7 dnů, přičemž celková krevní ztráta zřídka přesáhne 80 ml.
Menstruační cyklus je řízen mechanismy zahrnujícími hormony, vylučované důležitými žlázami včetně hypofýzy, vaječníků a hypotalamu.
Cyklus, který je úzce spojen s výpočtem ženské plodnosti, lze rozdělit do čtyř období.
První představují krevní ztráty, které odpovídají začátku cyklu. V této fázi je stěna dělohy – která nehostila žádné těhotenství – vypuzena a poté znovu vytvořena.
Na konci ztráty krve produkuje hypofýza hormon zvaný folikuly stimulující, který stimuluje vaječníky k produkci dominantního vajíčka; současně v blízkosti dělohy dochází k tvorbě silnější epiteliální tkáně, která má za úkol buňku chránit.
Další fáze, která nastává asi 7 dní po skončení menstruace, se nazývá ovulace: hormon stimuluje uvolňování ženské vaječné buňky, která se pak vlévá do dělohy k početí (během 24/48 hodin). V této fázi je možné pozorovat hojnou produkci hlenu před cyklem, který je viskózní, průhledný a velmi roztažitelný a který způsobuje zvláštní pocit vlhka;
cílem této sekrece je chránit oocyt. Do této fáze jsou tedy zahrnuty právě ty plodné dny, během kterých je maximální pravděpodobnost početí s odstupem (2/3 dne před ovulací a 48 hodin po ní).
Než se v následujícím měsíci projeví krevní ztráty, ženský pohlavní orgán prochází další fází, zvanou postovulace, během níž dochází k rychlé produkci progesteronu, který přispívá k tomu, že prostředí je pro uhnízdění oplodněného vajíčka pohostinnější.
Pokud nedojde k oplodnění, hladina progesteronu rychle klesá, a tím dochází k menstruaci. Tímto způsobem začíná menstruační cyklus znovu.
Přečtěte si také Jak dlouho trvá ovulace?
Výpočet plodnosti, aby se zabránilo otěhotnění: které jsou nejrizikovější dny
Pro ženu, která má pravidelný nebo téměř dokonalý menstruační cyklus, je výpočet plodných dnů – během kterých je vhodné vyhýbat se nechráněnému sexu, aby se omezila pravděpodobnost otěhotnění – vcelku jednoduchý. Ve skutečnosti stačí odkázat na den nástupu menstruace.
Výpočet se v tomto případě dále zjednoduší, pokud je časový úsek, ve kterém dochází ke ztrátám krve, konstantní, protože cyklus začíná dnem, kdy začíná menstruace, ale hormonální mechanismy se spouštějí až od konce ztráty krve.
Nejrizikovější dny, pokud se chcete vyhnout těhotenství, jsou ty, kdy ovulace skutečně probíhá, i když procento rizika je i mezi 5. dnem před ní, až 24-48 hodin po ovulaci.
Je však dobré vyhýbat se nechráněnému pohlavnímu styku po delší dobu, protože existují faktory, které žena nemůže ovlivnit, včetně životaschopnosti partnerových spermií.
To znamená, že pokud máte pohlavní styk 7 dní před ovulací, ale mužské spermie mají průměrnou životaschopnost asi 48 hodin, stále existuje určitá šance na otěhotnění.
Řešením, jak se vyhnout nechtěnému těhotenství, je proto sáhnout po konkrétních a účinných antikoncepčních prostředcích, včetně kondomu.
Kalkulačka plodnosti pro otěhotnění: Nejlepší dny pro hledání těhotenství
V tomto případě je řeč diametrálně odlišná od toho, co bylo řečeno u žen, které si nepřejí otěhotnět. Řešením je totiž soustředění pohlavního styku v období předovulace a ovulace. Pokud je menstruační cyklus pravidelný, i v tomto případě je výpočet velmi jednoduchý.
Pro výpočet plodnosti s nepravidelným cyklem je však možné použít jedno z následujících řešení. Obecně však vždy platí jedno pravidlo: milování s partnerem často maximalizuje šance na otěhotnění, zvláště pokud nedokážete rozpoznat, které je plodné období.

Výpočet plodnosti s nepravidelným cyklem: jak rozpoznat plodné dny
V průběhu let byly provedeny četné studie s cílem nalézt jednoznačné řešení, jak rozpoznat, které jsou plodné dny pro ženy. Navzdory enormnímu úsilí a kvůli obrovské interindividuální rozmanitosti se nepodařilo najít vzor, který by vyhovoval všem ženám.
Existuje však několik tipů pro výpočet ženské plodnosti, které se hodí zejména při nepravidelném menstruačním cyklu a dělí se na empirické a matematické.
Mezi matematickými metodami se v průběhu let těší zvláštnímu úspěchu metoda známá jako Ogino-Knausova metoda.
Oba výzkumníci dospěli k formulaci jednoduché matematické rovnice, která je založena na čistě statistických konceptech, díky nimž věřili, že je možné rozpoznat plodné období.
Chcete-li metodu implementovat, musíte studovat svůj menstruační cyklus po dobu 12 měsíců. Podle Ogino-Knausovy metody tedy neplodné období končí n-19 dní po začátku menstruace, kde n je délka v den nejkratšího cyklu v předchozích 12 měsících; naopak neplodné období začíná m-10 dnů po začátku menstruace, kde m je délka nejdelšího cyklu v předchozích 12 měsících.
Metoda Ogino-Knaus však není příliš spolehlivá, protože je známo, že má 30% pravděpodobnost selhání.
Na základě této metody však byly vyvinuty další daleko přesnější, které kombinují statistické poznatky s empirickými daty.
Některé z nich například zahrnují pozorování cervikálního hlenu po probuzení a měření bazální teploty (jejíž kolísání je u žen spojeno s přítomností progesteronu v krvi). Tyto informace v kombinaci se statistickým modelem umožňují předpovídat plodné dny s mírou selhání menší než 2 %.
Jednou z metod, která přijímá obě opatření, je Billingsova metoda, pro její správnou aplikaci je však nutné srovnání s odborníkem v oboru. Jeho aplikace může být užitečná zejména při výpočtu plodnosti s nepravidelným cyklem.

Často kladené otázky FAQ
Pokud je cyklus pravidelný, stačí rozpoznat předovulační a ovulační fázi: tyto dny jsou totiž nejplodnější.
Pro výpočet ženské plodnosti s nepravidelným cyklem je nutné použít některé algoritmy, jejichž přesnost je variabilní. Je však nutné přesně hlásit informace a dobře se naučit metodu.
Pro otěhotnění je dobré si spočítat, které jsou plodné dny a soustředit do nich pohlavní styk s odstupem několika dnů na začátku i na konci plodné fáze.
Aby nedošlo k nechtěnému těhotenství, je dobré zdržet se pohlavního styku v dny označené jako plodné. Nejúčinnějším prostředkem ze všech je však užívání antikoncepce.
Mohlo by vás zajímat: