Vypadávání vlasů: příčiny, příznaky, řešení a kdy se obávat
Vypadávání vlasů: co to je a co to způsobuje
Vypadávání vlasů spočívá ve ztrátě, často nepříliš konzistentní, ale v některých případech intenzivní a evidentní, vlasů nebo pili přilnutých k pokožce hlavy tvořené vysoce odolnými proteiny, včetně keratinu. Fenomén vypadávání vlasů zahrnuje ztrátu vláken počínaje cibulí, proto je třeba vyloučit všechny případy, kdy mají vlasy tendenci se lámat.
Za normálních podmínek vlasy pokrývají celou lebku člověka a odhaduje se, že na centimetr čtvereční připadá kolem 150 vlasů, i když toto číslo se může ve specifických případech značně snížit.
Pouze v některých případech lze rozpoznat přesnou příčinu vypadávání vlasů (zejména když je velmi intenzivní), ale ve většině situací se jedná o fyziologický a multifaktoriální stav.
V tomto ohledu je dobré uvést některé z hlavních příčin vypadávání vlasů, které zahrnují jak běžné a fyziologické jevy, tak přesněji vymezené stavy, které lze přičíst konkrétním původcům.
Stres mezi příčiny vypadávání vlasů
Nyní je známo, že stres je hlavní příčinou řídnutí vlasů. V tomto případě vypadávání vlasů ve skutečnosti funguje jako skutečný nástroj reakce organismu, který zdůrazňuje obtížnou situaci, kterou prochází.
Biochemický mechanismus, který je základem této řetězové reakce, lze připsat testosteronu. Koncentrace testosteronu v krvi ve skutečnosti pozitivně koreluje s růstem vlasů; v období stresu však hladiny testosteronu klesají (a to se také projevuje nedostatkem libida, který v těchto situacích postihuje mnoho jedinců), což způsobuje vypadávání vlasů, které je více či méně výrazné v závislosti na subjektu.
Tento mechanismus také vysvětluje, proč jsou ženy více vystaveny vypadávání vlasů během období stresu: ačkoli muži bývají tímto fenoménem celkově více ovlivněni, u žen jsou hladiny testosteronu fyziologicky nízké (na rozdíl od androgenů), proto stresové období způsobuje další pokles, což vede k většímu vypadávání vlasů.
Vypadávání vlasů: role sezóny
Ve zvířecí říši je fenomén padání chlupů v určitých obdobích zcela běžný. Jde o obranný mechanismus, který zvířata využívají k zajištění intenzivnějšího růstu nové srsti, nutné k obraně před zimním nachlazením. To ve skutečnosti také vysvětluje, proč se tento jev vyskytuje častěji na podzim.
S největší pravděpodobností moderní člověk zdědil tento mechanismus z dávných dob, během kterých jej používal ze stejného důvodu jako zvířata. Naštěstí dnes již tato potřeba není, a proto je vypadávání vlasů intenzivnější než jindy v roce, ale ne příliš evidentně.
Na podzim a na jaře se proto nemusíte vůbec obávat, pokud jste svědky intenzivnějšího vypadávání vlasů než v jiných obdobích roku: ve většině případů jde o zcela fyziologický proces.
Seboroická dermatitida patří mezi příčiny vypadávání vlasů
Jednou z příčin přímo souvisejících s vypadáváním vlasů a také specifičtějším stavem, který podle posledních odhadů postihuje asi 5 % světové populace, je seboroická dermatitida.
Tento stav se vyskytuje hlavně u kojenců (pro které je znám jako „čepice kolébky“) a dětí, ale může postihnout i dospělé a způsobit silné vypadávání vlasů.
Původci seboroické dermatitidy zatím nejsou objasněni: předpokládá se určitý genetický podíl, ale mezi příčinami je pravděpodobné i postižení imunitního systému, které by mohlo způsobit nežádoucí reakci. Výsledkem je změna složení kožního mazu s relativní tvorbou krust a vypadáváním vlasů.
Psoriáza, lupus a další poruchy, které způsobují alopecii
Intenzivní vypadávání vlasů může být také způsobeno některou z poruch imunitního systému, včetně například lupénky a lupusu. V těchto případech se může alopecie zjizvit (s úplnou ztrátou vlasové cibulky) a postihnout velké oblasti lebky. Jedná se nepochybně o stavy velmi specifické i závažné a obtížně řešitelné, vzhledem k recidivám těchto stavů, kdy nejasné postižení imunitního systému ztěžuje nalezení léku ad hoc.
Vypadávání vlasů u mužů
Vypadávání vlasů u mužů, pokud nedosahuje příliš viditelných rozměrů, může být obtížné rozpoznat. Je to způsobeno především tím, že mužští jedinci mívají velmi krátké vlasy, což ztěžuje zjištění ztráty proteinových vláken z pokožky hlavy. Řídnutí vlasů u mužů je většinou zaznamenáno, když se začnou objevovat skvrny.
Nakonec je třeba říci, že muži jsou zvláště vystaveni problému vypadávání vlasů z čistě genetických příčin. V průběhu let může být ve skutečnosti mnoho mužů postiženo androgenní alopecií související s poklesem hormonu v oběhu, která může postihnout frontální oblast, některé body nebo častěji oblast vertexu.
Navíc podle některých údajů z Helvetico Sanders Institute patří Itálie mezi 10 zemí s nejvíce muži postiženými plešatostí na světě, protože tento problém postihuje více než 8 milionů mužů všech věkových kategorií.
Vypadávání vlasů u žen
Obecně (i když ne vždy) jsou ženy schopny zvýraznit jakékoli vypadávání vlasů mnohem rychleji než muži, ať už jde o fyziologické jevy nebo konkrétní stavy. Je to dáno čistě společenskými důvody, tedy souvisejícími s tím, že ženy mají tendenci věnovat vlasům více pozornosti než muži, aniž by se počítalo s tím, že vypadávání vlasů způsobuje úbytek objemu vlasů, který je snadno patrný.
Ženy mohou například rozpoznat neobvyklé vypadávání vlasů jednoduše tak, že je česají a sledují, kolik vláken ulpí na kartáči.
Jak již bylo zmíněno, řídnutí vlasů je v některých obdobích nebo ve stresu fyziologické, ale existují i některé životní fáze, které mají tendenci zvyšovat pravděpodobnost vypadávání vlasů.
Ve skutečnosti, po menopauze se koncentrace testosteronu výrazně snižuje, a to vede k s výrazným vypadávání vlasů, stejně jako oslabení vláken ještě ulpívající na pokožce hlavy.
Vypadávání vlasů u dětí
Děti ve všech fázích svého růstu (až do dosažení adolescence) podléhají neustálé změně vlasů. Například ne všechna miminka se rodí s vlasy a ta, která vyjdou najevo s hustými vlasy, je předurčena k tomu, že většinu z nich během několika měsíců ztratí: jde o novorozeneckou alopecii, ve většině případů zcela normální.
Navíc v nejintenzivnějších fázích růstu je zcela běžné, že u dětí dochází k vypadávání vlasů, protože tělo má tendenci směrovat energii a nutriční zdroje do jiných systémů a tkání, které představují větší nároky.
Vypadávání vlasů: kdy se máte bát?
V tuto chvíli se pravděpodobně ptáte, kdy se obávat. Obecně je třeba věnovat větší pozornost, pokud se alopecie vyskytuje hojně a v obdobích, která s tímto jevem fyziologicky nesouvisí, nebo pokud vypadávání vlasů nemá pravidelné rozložení (ale je v plísních) a postihuje také řasy a obočí nebo jiné oblasti tělo.
Řídnutí vlasů by mělo být pozorováno pečlivěji, pokud současně dochází ke ztrátě konzistence vláken, stejně jako pokud se objeví jiné kožní vyrážky, které zřejmě nesouvisejí s alopecií.
Výživa k omezení vypadávání vlasů
Obecně platí, že vzhledem k tomu, že vlasy jsou tvořeny převážně keratinem – což je bílkovina – musí být dieta k omezení jevu alopecie založena na dusíkatých látkách. Hlavními zdroji bílkovin musí být rostlinné zdroje (obzvláště preferujeme sóju a luštěniny), pravidelně je střídejte s živočišnými zdroji, včetně červeného masa, bílého masa a vajec.
K tomu všemu je navíc nutné přidat zdroje vitamínů skupiny nebo B, stejně jako minerálních látek, neboť tyto látky jsou nezbytné pro umožnění činnosti enzymů odpovědných za stavbu vlasů. To znamená, že by v jídelníčku neměly chybět fermentované produkty, tučné ryby a hlízy včetně brambor.
Dále z čistě kalorického hlediska není nutné drasticky snižovat příjem kalorií, mohlo by to být zdrojem stresu a přímo způsobit řídnutí vlasů.
Vypadávání vlasů: možná řešení
Naštěstí medicína poskytla několik nástrojů, jak tomuto nevzhlednému jevu čelit. Samozřejmě, že kromě skutečných léků poskytuje farmaceutický průmysl také specifické doplňky stravy, jejichž cílem je umocnit účinek některých přírodních účinných látek proti vypadávání vlasů. Zde jsou tedy hlavní prostředky, které lze použít v boji proti alopecii.
Vypadávání vlasů: farmaceutické prostředky
Mezi molekuly, které se používají k potlačení vypadávání vlasů, zejména u mužů, patří minoxidill. Tato účinná látka působí proti alopecia areata a měla by se projevit během několika týdnů užívání.
V některých případech mohou být také použita specifická protizánětlivá léčiva, schopná působit proti nepříznivé imunitní reakci, včetně betamethasonu ; vada této látky však způsobuje mírné svědění v oblasti aplikace.
A konečně, je-li problém je hormonální, je třeba se uchýlit ke specifické léčby, na radu svého lékaře.
Přírodní prostředky a doplňky stravy proti vypadávání vlasů
Kromě bílkovinných látek, které tělo potřebuje pro syntézu nových vlasů, existují také některé potraviny, které dokážou stimulovat enzymatickou aktivitu. Je to například aloe vera, jejíž šťáva hluboce vyživuje cibuli i vlasy a vynikajícím způsobem je posiluje; jako alternativu k aloe vera můžete také použít hennu (která funguje také jako barvivo) a avokádový olej se zvláčňujícím a vyživujícím účinkem na pokožku.
Na těchto (a dalších) složkách jsou přirozeně založeny doplňky stravy, které jsou vyráběny pro boj proti vypadávání vlasů, které jsou však upraveny tak, aby byly pro lidský organismus dostupnější a snáze využitelné.
Nedávno jsme psali článek o Profolanu, velmi dobrém doplňku proti vypadávání vlasů.
Kromě suplementů stojí za zmínku také na trhu snadno dostupná mléka ve spreji proti vypadávání vlasů, která jsou považována za jeden z nejlepších prostředků, protože díky možnosti aplikace přímo na pokožku a vlasy homogenním způsobem, dokážou rychle a efektivně přenášet vlastnosti, lotionem tohoto typu je například slavná » ReCrescita Forte «.
Mohlo by vás zajímat: