Úzkostné záchvaty: co to je, příznaky, příčiny, řešení a vše, co potřebujete vědět
Nejnovější vydání Diagnostického a statistického manuálu duševních poruch, příručky pro psychology, psychiatry a lékaře působící v příbuzných oblastech, definuje úzkost jako očekávání budoucí, skutečné nebo domnělé hrozby. Je to právě časový aspekt, který ji spojuje a zároveň odlišuje od strachu, který naopak souvisí s bezprostřední hrozbou.
Ve světle této definice je dobré upřesnit, že úzkost nemusí vždy souviset s poruchou ; ve skutečnosti, když je vnímána bezprostřední hrozba, úzkost může být užitečná k ochraně sebe sama, k přijetí správného a obezřetného chování a ke stimulaci uvažování. Pokud bezprostřední hrozba není schopna osobu ohrozit (jako například v případě zkoušky, testu nebo pohovoru), úzkost může dokonce pomoci zlepšit výkon.
Porucha naopak vzniká tehdy, je-li vnímání úzkosti nekontrolovatelné a především nemotivované (v tomto případě hovoříme o záchvatu úzkosti či krizi), nebo pokud trvá dlouho a stává se nedílnou součástí každodenního života jedince (generalizovaná úzkost). Právě těmto dvěma situacím ve skutečnosti věnuje Diagnostický a statistický manuál duševních poruch několik stránek.
Příznaky záchvatů úzkosti
Úzkostný záchvat tedy spočívá v náhlém nástupu intenzivního nepohodlí nebo strachu, které dosahují vrcholu intenzity v relativně krátké době (někdy stačí několik minut). Na rozdíl od toho, co by se mohlo zdát, úzkost neovlivňuje pouze psychickou sféru jedince, ale nezanedbatelným způsobem útočí i na fyzický stav člověka. Fyzické příznaky často spojené se záchvatem úzkosti zahrnují rychlý srdeční tep, bolest na hrudi, pocit nedostatku kyslíku (asfyxie), nevolnost nebo křeče v břiše, pocení a závratě ; v nejzávažnějších případech může mít člověk dojem, že již není sám sebou nebo že realita je změněna.
Je zřejmé, že k definování záchvatu úzkosti není nutné, aby se objevily všechny tyto příznaky, ale Manuál uvádí, že pro správnou diagnózu musí nastat alespoň 4 z výše uvedených vjemů.
Další příznaky, které nemají být zahrnuty do seznamu pro diagnostiku, mohou být častý a intenzivní pláč nebo bolesti hlavy.
Pro každý z těchto příznaků není možné definovat intenzitu, s jakou se může projevit: tato charakteristika přísně závisí na jedinci postiženém záchvaty úzkosti. V každém případě je však důležité snažit se udržet kontrolu, zabránit tomu, aby byť jeden z těchto příznaků ohrozil biologické funkce a představoval tak skutečné ohrožení zdraví.
Člověk trpící záchvaty úzkosti a jeho okolí pak musí vědět, že intenzita příznaků může být značně zesílena, pokud je dotyčný nucen do omezeného prostoru a nemá možnost „utéct“. Patří sem nejen stísněné a stísněné prostory, jako jsou výtahy nebo malé místnosti (pro které lze popsat jinou specifickou poruchu), ale také sociální situace, které mohou u jedince vyvolat pocit „v pasti“ záchvatů paniky. Patří sem například ceremonie a události.
Příčiny úzkostných krizí
Odhalit příčinu záchvatů úzkosti není vůbec jednoduché. Důvodem je to, že mezi faktory, které mohou způsobit tyto útoky, jsou některé „tiché“ nebo ty, které jednotlivě a okamžitě nejsou schopny určit reakci, ale které, přidané k ostatním a „nahromaděné“ v průběhu času, mohou způsobit významný příspěvek. Právě z tohoto důvodu Manuál definuje záchvat úzkosti jako „neočekávaný“, neboť nelze při nárůstu intenzity symptomů identifikovat jediný a zjevný spouštěč.
Mezi potenciálními příčinami je však jistě možné vyzdvihnout faktory související s temperamentem jedince: sklon k filtrování a přijímání negativních emocí způsobuje například vstup do spirály negativity, která může dosáhnout svého vrcholu právě s častým záchvaty úzkosti.
Kromě toho některé z potenciálních příčin souvisí s faktory prostředí a traumatickými událostmi. Jedním z nejčastějších rizikových faktorů zdaleka je sexuální nebo fyzické (násilné) zneužívání v dětství. Neměly by se však opomíjet těžké a stresové situace, které nastaly v měsících před úplně prvním záchvatem úzkosti, stejně jako zneužívání alkoholu, kouření a drog či drog.
Skutečnost, že záchvaty úzkosti jsou častější u jedinců narozených rodičům, u kterých se projevila tato nebo jiná úzkostná porucha, naznačuje, že v pozadí tohoto stavu je také faktor genetické predispozice a čistě biologické mechanismy; navzdory tomu nebyly v tuto chvíli zdůrazněny žádné specifické geny nebo sekvence, které by mohly přispět k nástupu záchvatu úzkosti; někteří vědci navíc vyslovili hypotézu, že příčina zvýšeného rizika záchvatů úzkosti u jedinců s rodiči trpícími podobnými poruchami je způsobena výhradně životními podmínkami, které jsou vytvořeny v domácím prostředí, zcela vylučující vliv genetiky.
Úzkostné záchvaty: všechny léky
Přestože se pro postiženého zdají záchvaty úzkosti jako nepřekonatelná překážka, se kterou se prostě musí naučit sdílet, ve skutečnosti je dobré vědět, že je možné uchýlit se k četným prostředkům různého charakteru, jak omezit intenzitu záchvaty úzkosti a naučit se s nimi bojovat.
Všechny přírodní léky na záchvaty úzkosti
Mezi přírodními prostředky, které mohou pomoci předejít nebo snížit intenzitu záchvatu úzkosti, je jeden nečekaný: hořčík. Tento minerál, který se účastní bezpočtu biologických procesů, může při jeho nedostatku způsobovat různé neduhy, včetně úzkosti. Pravidelné užívání, ze stravy nebo z doplňků ad hoc, je proto užitečné pro léčbu záchvatů úzkosti.
Případně je možné uchýlit se k bylinné medicíně. Je to technika, která zahrnuje příjem bylinných čajů a nápojů s relaxačními vlastnostmi, které jsou schopné působit proti příznakům úzkosti; mezi ně patří známý kozlík lékařský, heřmánek, meduňka a mučenka.
Aromaterapie je podobná fytoterapii , která nezahrnuje přímý příjem nápojů, ale inhalaci specifických vůní ; k dosažení tohoto účelu je také možné uchýlit se k esenciálním olejům, které lze při mírném zahřátí nejen vnímat čichem, ale také jemnými pohyby vmasírovat do pokožky pro umocnění její relaxační síly. V tomto ohledu je možné se poradit s odborníky či odborníky na dané téma, kteří jistě mohou nabídnout cílenější rady.
Meditační techniky
Mezi přírodními prostředky, které lze použít k potlačení záchvatů úzkosti, jsou některé specifické meditační techniky, které se lze naučit díky specifickým kurzům a které mohou být nepochybně podporou v boji proti negativním myšlenkám. Mezi nimi je možné zmínit například jógu, velmi slavnou a po celém světě oceňovanou techniku buddhistického původu; existují však i méně známé alternativy k józe, jako je Tai Chi (přestože jde konkrétně o bojové umění).
Homeopatické léky na záchvaty úzkosti
Ambra Grisea, Ignatia Amara, Gelsemium, Aconitum Napellus a Argentum Nitricum jsou některé z nejpoužívanějších prvků v homeopatii pro boj s úzkostí. V tomto ohledu jsme napsali velmi podrobný článek, přečtěte si » homeopatická anxiolytika «.
Farmaceutické prostředky pro záchvaty úzkosti
V případě, že jsou záchvaty úzkosti obzvláště intenzivní, je možné uchýlit se k některým farmaceutickým prostředkům, které mohou symptomy vyřešit nebo zmírnit. Mezi nimi jsou také specifické terapie.
Jedním z nejvíce doporučovaných léků k léčbě úzkosti, zejména tím, který se pravidelně objevuje během záchvatů, je buspiron.
Je to pomocná látka patřící do kategorie anxiolytik, i když na rozdíl od všech ostatních léků patřících do kategorie nevyvolává závislost nebo závislost. Funguje dlouhodobě a není návykový. Droga navíc není hypnotická.
Při krátkodobém užívání a v nepříliš vysokých dávkách je možné sáhnout i po benzodiazepinech, které však mají jako vedlejší účinky vznik závislosti a závislosti; mezi jejich hlavní účinky patří léčba nespavosti a kontrast nepříjemných emocí.
Pokud naopak potřebujete léky, které tlumí fyzické projevy úzkosti, je možné zmínit betablokátory, které dokážou zmírnit tachykardii, bušení srdce, závratě a další příznaky, přičemž nepůsobí na psychickou složku vyrušuji.
Před užitím jakéhokoli léku je samozřejmě nezbytné poradit se s lékařem.
Jak již bylo zmíněno, záchvaty úzkosti je možné léčit i prostřednictvím specifických sezení u psychologa nebo u odborníka oprávněného k léčbě této poruchy.
Pokud se rozhodnete pro toto řešení, neměli byste se cítit zahanbeně: ve skutečnosti je to volba, která může problém definitivně vyřešit, protože specialisté jsou také schopni poskytnout rady, jak se vyhnout nástupu budoucích útoků. jako identifikaci kořene problému.
Závěry
Úzkost je tedy emocionální projev podobný strachu, ale spojený s nadcházejícími a potenciálně nereálnými událostmi nebo podmínkami. Přestože zahrnuje emocionální sféru, může mít také následky na těle člověka, způsobit tachykardii, pocit dušení a další příznaky, které se liší člověk od člověka. Úzkostné záchvaty by se však neměly zaměňovat s generalizovanou úzkostí: zatímco první se ve skutečnosti objevují periodicky a mají vrchol intenzity, generalizovaná úzkost neustále „koexistuje“ s osobou, která je krájena., ovlivňující jejich volby a chování a především bez konkrétního důvodu, který ospravedlňuje jejich přítomnost. Je proto důležité dobře porozumět rozdílům mezi těmito dvěma stavy, aby bylo zajištěno, že léčba bude cílená a vysoce účinná.
Sponzorované oznámení: