Těžkost nohou může postihnout nejen ženy, ale i mnoho mužů (ač to málokdy přiznají) . Tento stav je ve skutečnosti vnímán všemi živými bytostmi alespoň jednou za život: nohy jsou vnímány nebo se jeví jako oteklé, bolestivé a mají potíže s udržením hmotnosti těla.
Je to jistě nepříjemný pocit, akutního nebo chronického charakteru, spojený s různými spouštěcími příčinami. Ačkoli tíha v nohou má větší výskyt u žen než u mužů, jak již bylo vidět, mohou být postiženi i muži.
Naštěstí je možné použít některé specifické prostředky ke zmírnění pocitu v krátkodobém horizontu a vyřešení problému trvalým, ne-li trvalým způsobem. Abychom však dosáhli tohoto výsledku, je nutné přesněji najít základní příčiny tíže nohou, aby bylo možné použít nejlepší lék.
Zde je tedy vše, co potřebujete vědět o tíži nohou, jejích možných příčinách a lécích, které lze přijmout.
Těžkost v nohou: jak se projevuje
Může se zdát nadbytečné popisovat příznaky tíže v nohou – jde o tak běžný a rozšířený pocit – přesto je důležité je popsat podrobně, protože některé z nich mohou být indikátory jiných stavů nebo jsou prostě podceňovány.
Například je dobré vědět, že tíha v nohou je často spojena s pocitem horka. I když je vnější teplota normální, ve skutečnosti, pokud jsou problémy s nohama, mohou být vnímány jako horké. Stav se v mnoha případech zhoršuje, pokud je venkovní teplota příliš vysoká.
Dalšími příznaky spojenými s tíhou nohou, které se mohou objevit jen příležitostně, jsou křeče (zejména v noci) nebo bolesti, které jsou pociťovány při pohybu (například při chůzi).
Tyto dva příznaky musí být zaznamenány a sděleny lékaři, protože pokud jsou spojeny s těžkostí v nohou, mohou naznačovat velmi specifické problémy.
Výskyt fialových pruhů způsobených prasknutím žil a kapilár, stejně jako třes, může být dalšími příznaky, které se vyskytují ve spojení s těžkostí v nohou, a mohou být spojeny s jinými specifickými stavy.
Ve většině případů mají všechny tyto příznaky nízkou nebo střední intenzitu, která neznehodnocuje každodenní činnosti, které jsou prováděny. Ve vzácných případech akutní manifestace však může být jejich intenzita zdaleka zanedbatelná.
Příčiny těžkosti v nohou
Obecně platí, že pokud neexistují specifické podmínky, příčiny tíže nohou lze připsat problémům s krevním oběhem.
Normálně jsou nohy zkříženy velmi hustou sítí krevních a lymfatických cév. Důvod je rychle vysvětlen: role těchto končetin je pro člověka vlastně zásadní, protože se díky nim může pohybovat.
Co se stane v mnoha případech, jak si snadno dokážete představit, je ucpání těchto mikroskopických kanálků. Ucpání těchto kapilár nebo lymfatických cév vytváří řadu problémů, které spouštějí kaskádovou reakci.
Jedním z přímých důsledků ucpání krevních cév v nohách je například nedostatečné okysličení tkání. Pokud různé svaly nedostávají kyslík, jejich rozsah pohybu je samozřejmě značně omezen. Kyslík je ve skutečnosti nezbytný k zajištění toho, aby proběhly různé metabolické reakce schopné produkovat energii.
Kromě cév se mohou ucpat i lymfatické cévy. Konkrétně této situaci je připisována největší odpovědnost za únavu a tíhu nohou. Pokud jsou totiž lymfatické cévy ucpané, dochází k hromadění tekutin v dolní části končetin, čemuž nahrává gravitační síla. To vysvětluje, proč v takových případech nejvíce otékají nohy a kotníky.
Jak již bylo řečeno, neprůchodnost cév a otoky končetin jsou výsledkem kaskády událostí. Ve většině případů je základním problémem hromadění tukových a cholesterolových plaků.
Tyto nepříjemné materiály se mohou hromadit nejen uvnitř žil a tepen – ucpávají vnitřní lumen -, ale také se mohou usazovat na vnějších oblastech (jako v případě intramuskulárního tuku), a tím způsobit zvýšený tlak na lymfatické a krevní cesty.
Ucpání kanálků však není jedinou příčinou tíže a otoku nohou . Například ve vědecké literatuře existuje nespočet případů subjektů vykazujících tíhu v nohách kvůli problémům ovlivňujícím nervy, které překračují končetiny. V těchto případech může být nesprávná komunikace mezi nervovými zakončeními základem křečí a bolestí, které se objevují velmi rychle a stejně intenzivně.
Dále, přestože běh a chůze jsou vyloženě pozitivní aktivity nejen pro končetiny, ale i pro kardiovaskulární systém a náladu, nesmí se přehánět ani překračovat své limity. V mnoha případech je otok nohou ve skutečnosti jednoduše způsoben zánětlivou reakcí svalů a nervových zakončení, které jsou často vystaveny stresu.
Dále se v těchto situacích může objevit i výše zmíněný vjem zdánlivého tepla. Pokud jsou ve skutečnosti vnímány oteklé a horké nohy, lze realisticky předpokládat, že příčina je způsobena zánětem.
Existují také další stavy spojené s těžkostí v nohou, i když tyto mají mnohem vzácnější výskyt. Jsou to např. trombózy (často spojené se sklonem k přehlížení příznaků), ale i výhřezy plotének.
Jak vyřešit tíhu v nohách
Je jasné, že musí být přijata řešení zaměřená na vyřešení základního problému, zejména pokud k němu dochází chronickým způsobem, takže se podívejme na hlavní prostředky pro těžké nohy.
Přírodní léky na těžkosti v nohou
Když už jsme u toho, co bylo právě řečeno, nemůžeme nezmínit výživu. Dodržování vyvážené a pestré stravy nejen omezuje pravděpodobnost hromadění tuku a cholesterolu (které jsou základem tíže nohou), ale také poskytuje řadu molekul a látek s terapeutickým účinkem, zvláště při dodržení správných opatření.
V první řadě nesmíme opomíjet pověstných 5 porcí ovoce a zeleniny denně. Díky nim je totiž možné zavést hodně vody, nezbytné pro reaktivaci lymfatického systému a vyloučení všech tekutin odpovědných za tíži nohou a kotníků.
Nejen to, ale prostřednictvím příjmu ovoce a mnoha druhů zeleniny je také možné integrovat vitamíny a minerály nezbytné pro posílení svalů a cév. Ne náhodou například babičky doporučují při křečích v nohách jíst banány. Tato rada má vědecký základ: bylo pozorováno, že jedním z hlavních nedostatků křečí v nohách je nedostatek draslíku, minerálu zvláště přítomného v banánech.
A konečně, mluvíme-li o problémech tíže nohou v důsledku špatného krevního oběhu, nemůžeme nezmínit bobule obecně a konkrétněji borůvky. Tyto drobné bobule s výraznou, ale zároveň velmi příjemnou chutí obsahují velmi širokou škálu polyfenolů a anthokyanů.
Zejména polyfenoly v borůvkách pomáhají snižovat hromadění toxických látek v krevních kanálcích a mají vazoprotektivní účinek, který ženy vyhledávají.
Právě z tohoto důvodu se v poslední době objevuje stále více léků na bázi polyfenolů obsažených v borůvkách a také potravinových doplňků, které mají stejný účel.
Jiné léky na tíži v nohou
I když dodržování aktivního životního stylu a vyvážené stravy jsou hlavními prostředky pro zmírnění otoků a tíhy nohou, je dobré vědět, že ne všechna potenciální řešení procházejí ústy.
Pokud pociťujete tíhu a bolest nohou, je dobré vědět, že je možné sáhnout po konkrétních prostředcích schopných nejen krátkodobě zmírnit příznaky, ale také problém definitivně vyřešit.
Jedním z nepotravinářských řešení, které jistě nejvíce oceníte, pokud máte zejména v letních vedrech oteklé a těžké nohy, je uchýlit se k ledu. Dělání studených zábalů nebo namáčení nohou a kolen do umyvadla se studenou vodou může být velmi užitečné při řešení některých nepříjemných příznaků.
Ale to není vše: v průběhu let šel farmaceutický průmysl dále a dále ve vývoji přípravků pro koupele nohou, které jsou schopné uvolnit, protáhnout nervy a drasticky snížit otoky, a to téměř okamžitě.
Velmi často se například do vod určených ke koupeli nohou ponoří pár kapek oleje 31, ale i esence z heřmánku, levandule a dalších květů s terapeutickými vlastnostmi pro tělo i ducha.
To však není vše. Jak již bylo zmíněno, jednou z nejpravděpodobnějších příčin těžkostí v nohách je neefektivní oběh, a to jak z hlediska krevních cév, tak lymfatických.
Je dobré vědět, že stimulovat oběh je možné nejen jídlem, ale i mechanickým zásahem. Například ne každý ví, že existují masážní přístroje na nohy, které lze použít kdykoli chcete a jejichž cílem je podpořit správnou cirkulaci pomocí dobře nastudovaných pohybů.
Kromě mechanických masážních přístrojů, které lze zakoupit a používat, když chcete, existují samozřejmě specializovaní profesionálové, kteří jsou schopni masírovat nohy správným tlakem a správnými pohyby, aby vypustili tekutiny.
Závěry
Těžkost v nohou je v konečném důsledku jistě velmi rozšířeným problémem a často přehlíženým. I když se nejedná o vážný stav, může být varovným signálem pro mnohem závažnější situace, takže byste mu měli věnovat zvýšenou pozornost.
S radami odborníka a správnými prostředky je možné nejen drasticky snížit bolest a tíhu, ale také zabránit jejich budoucímu výskytu.
Často kladené otázky (FAQ)
S největší pravděpodobností vaše lymfatické nebo krevní cévy nemohou dobře cirkulovat tekutiny, i když mohou být i jiné příčiny.
Studené zábaly a použití bylin jsou skvělé způsoby, jak dočasně zmírnit příznaky tíže nohou.
Existují léky nebo ad hoc doplňky, založené na specifických antioxidantech a polyfenolech.
Kromě dodržování správné stravy, abyste předešli problému, můžete použít masážní přístroje na nohy.
Mohlo by vás zajímat: