Ledvinová kolika, zde je návod, jak rozpoznat příznaky, zjistit, jaké jsou příčiny a způsoby, jak tento problém společný mnoha Italům.
Kolika obecně jsou křeče postihující svaly a několik orgánů v náhlém těžký. Mezi nejbolestivějšími patří ledvinová kolika: někteří pacienti říkají, že bolest ledvinové koliky je srovnatelná s bolestí bodnutí.
Přítomnost renální koliky navíc nelze nikdy považovat za fyziologickou, neboť bolest s ní spojená je jasným projevem problému, který vyžaduje návštěvu lékaře a zásah směřující k vyřešení situace.
Zde je tedy vše, co je třeba vědět o renální kolikě: příznaky, jak se pozná, jaké jsou spouštěcí příčiny a jaké léky lze použít.
Příznaky ledvinové koliky
Ledvinové koliky jsou z biologického hlediska náhlé a velmi bolestivé svalové kontrakce, po kterých v krátké době následuje relaxace téže tkáně. Stejně jako při pohybu dobrovolného tělesného svalu tento cyklus nedobrovolně sledují i tkáně – a tedy i orgány -, které jednají mimovolně, ale může se stát, že v určitých případech se opakování střídají nesprávně a generují velmi intenzivní bolest, známou jako ledvina. kolika.
Typické vlastnosti této křeče jsou dobře definovány: jde o extrémně intenzivní bolest, která může v některých případech vyrazit dech a která je přirovnávána k bodnutí, které přichází náhle a zcela nečekaně. Podle mnoha svědectví se akce soustřeďuje především v noci, i když neexistují žádné vědecké studie, které by tuto tezi potvrzují.
Další charakteristikou renální koliky je její trvání: jakkoli je bolest intenzivní, ve skutečnosti má tendenci po několika sekundách vymizet. Jediná kolika tedy spontánně odezní během několika okamžiků.
Navzdory jejímu automatickému průběhu je po zjištění první renální koliky rozumné očekávat další následné, které se projevují s podobnou intenzitou jako první.
Také bolest způsobená kolikou má tendenci se šířit do jiných oblastí těla, protože intenzita způsobuje šíření bolesti. V závislosti na typu koliky se bolest šíří podle více či méně přesně definovaného vzoru. Ve specifickém případě ledvinové koliky je zánět sestupný a má tendenci zasahovat do podbřišku, zad a třísel.
Další příznaky, které mohou předcházet nebo doprovázet ledvinovou koliku, jsou nevolnost a zvracení, tachykardie, možné pocení a stopy krve v moči, které jsou specifické pro daný problém. Existují také některé více či méně subjektivní projevy, které se nevztahují ke všem pacientům, včetně potřeby častého močení a pocitu, že močový měchýř není zcela vyprázdněn.
Příčiny ledvinové koliky

Jak lze jasně odvodit z názvu, ledvinová kolika postihuje dva specifické orgány odpovědné za filtrování krve a uvolňování odpadu do moči: ledviny. Tyto dva orgány s podobným tvarem jako fazole jsou extrémně bohaté na malé kanálky, tubuly a krevní cévy, které tvoří velmi kompaktní, ale porézní strukturu, která funguje jako mechanický filtr.
Avšak buď kvůli predispozici nebo při neadekvátní dietě se může objevit ledvinová kolika. Z mechanického hlediska jsou způsobeny aglomeracemi částic, které se stávají komplexními, nabývají kompaktního tvaru (podobně jako malé oblázky ) a brání fungování ledvin, známé jako ledvinové kameny.
Když se tvoří výpočty, existují v zásadě dvě situace, kterým lze čelit. V prvním případě jsou ledvinové kameny příliš velké, proto zcela brání průchodu krve a tvorbě moči; ve druhém případě jsou však kameny příliš velké na to, aby prošly močí, ale dostatečně malé na to, aby pronikly do tubulů. V této specifické situaci však tlak vyvíjený proti proudu krve nutí menší kameny procházet do kanálků, což způsobuje nesnesitelnou bolest.
Příčiny, které vedou ke vzniku ledvinových kamenů, jsou však nesmírně rozmanité. Jedním z hlavních je dehydratace: pití malého množství vody ve skutečnosti podporuje zhutnění částic, které se ve skutečnosti stávají ledvinovými kameny.
Právě z tohoto důvodu se doporučuje vypít průměrně 2 litry vody denně.
Nezbytný je však také výběr vody k pití, aby se zabránilo tvorbě ledvinových kamenů. Zejména pokud pijete velmi tvrdou vodu bohatou na vápník a soli, je pravděpodobnost tvorby kamenů velmi vysoká. Minerály rozpuštěné ve vodě mají přirozeně pro lidský organismus zásadní funkci, proto se doporučuje nepít pouze minerální vody, ale střídat je s minerálními vodami.
To, co jíte, se samozřejmě významně podílí na tvorbě ledvinových kamenů. Jen si vzpomeňte na dietu, která je příliš bohatá na sodík: sůl ve skutečnosti kromě toho, že způsobuje hypertenzi, může také přispívat k tvorbě ledvinových kamenů různé velikosti. Totéž platí pro stravu s vysokým obsahem bílkovin a cukru, ale ne s vodou.
I některé zdánlivě netušené potraviny mohou způsobit kameny (zejména u predisponovaných jedinců). Patří mezi ně například špenát, dále řepa a dokonce i černý čaj. Opět platí, že myšlenkou není démonizovat takové potraviny, spíše kontrolovat konzumované množství.
Závěrem lze říci, že obezita, specifická onemocnění ledvin a dokonce i některé infekce mohou způsobit tvorbu kamenů nebo krystalů, které jsou základem ledvinové koliky.
Léky na renální koliku

Níže uvádíme některé přírodní prostředky a některé farmaceutické prostředky, které se obvykle používají k boji proti renální kolikě.
Přírodní léky na ledvinovou koliku
Dieta je nepochybně jedním z přírodních léků na ledvinovou koliku. Co jíst na ledvinovou koliku? Ve skutečnosti, jen odborník může odpovědět na otázku s vysokou specificitou, a to zejména na základě klinického případu zkoumána, ale existují některé obecné zásady zdravého rozumu následovat: pít dostatek vody během dne dodržovat dietu pestré a vyvážené, vyrobené většinou ze zeleniny a vyhněte se konzumaci příliš velkého množství masa.
Existují také předpisy, které se konkrétněji vztahují k tomuto problému, včetně výběru vody k pití, vyhýbání se konzumaci příliš velkého množství zeleniny bohaté na šťavelany a nepřehánění konzumace čaje.
Mezi babiččiny léky na ledvinovou koliku však patří nálevy na bázi břízy, metlice, alchechengia a přesličky, což jsou všechny druhy zeleniny se silnými močopudnými vlastnostmi, které mohou podpořit únik menších ledvinových kamenů.
Léky na renální koliku
Naštěstí farmaceutický průmysl vyvinul několik metod pro snížení bolesti spojené s renální kolikou. Mezi léky bezesporu patří užívání nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), které snižují zánět a zmírňují bolest.
Je však dobré mít na paměti, že tyto léky působí výhradně na symptom, ale problém neřeší.
Když je naopak kolika způsobena mikroorganismem bakteriální nebo plísňové povahy, je nejvhodnějším řešením sáhnout po antibiotikách, přirozeně na lékařský předpis.
Pokud jsou kameny, potažmo ledvinová kolika, způsobena dietou nebo jinými příčinami, a pokud to neřeší babskými léky na ledvinovou koliku, je třeba se poradit s odborníkem. V některých případech je jediným možným prostředkem k odstranění kamenů operace.
Některé z těchto operací jsou minimálně invazivní: lze použít malé sondy zavedené lokálně, které generují rázové vlny nebo ultrazvuky zaměřené na rozbití kamene. Obvykle se tyto operace provádějí v lokální anestezii.
Renální kolika, jak dlouho trvají
Jedna ledvinová kolika má obvykle velmi rychlý průběh, který se pohybuje od 30 do 60 sekund. Během této doby se bolest projevuje náhle a intenzivně, dosahuje vrcholu intenzity a následně se šíří do dalších oblastí těla a poté mizí.
I když má jedna kolika spíše krátký průběh, je dobré vědět, že tyto svalové křeče se mohou vyskytovat ve více či méně pravidelných intervalech, dokud se jejich příčina zcela nevyřeší.
Existují určité hypotézy týkající se koncentrace koliky v konkrétní denní dobu, ale v tuto chvíli to nejsou jisté zprávy.
Co jíst s ledvinovou kolikou
Dieta pro renální koliku se musí určitě řídit přesně definovaným vzorem, zvláště u predisponovaných jedinců. Nejvhodnější strava je také v tomto případě Mediterranean jedna : je vhodné jíst hodně čerstvého sezónního ovoce a zeleniny, a zároveň omezit spotřebu výrobků s oxaláty (včetně špenátem a řepy, jakož i lískové ořechy, červené ovoce a černý čaj).
Dieta také musí co nejvíce omezit červené maso, které okyseluje moč a způsobuje srážení některých částic, přičemž se doporučuje střídat minerální vody s těmi s nízkým obsahem minerálních látek. Objemově by odebraná voda měla dosahovat minimálně 2 litrů za den.
Renální kolika v těhotenství
Ledvinové koliky v těhotenství jsou časté. Obvykle nejsou nebezpečné a jsou způsobeny zvýšenými nutričními potřebami ženy, která je hostitelem plodu. V tomto případě platí všechna výše naznačená doporučení (při prvních projevech je však vhodné kontaktovat gynekologa a urologa pro adekvátní a bezpečnou léčbu).
Často kladené otázky FAQ
Renální kolika jsou křeče, které vznikají v ledvinách a postihují spodní část břicha až po třísla.
Ty se projevují velmi intenzivní bolestí, často nesnesitelnou, která má velmi rychlý průběh.
Spouštěcí příčinou jsou kameny, které brání normální funkci ledvin.
Jedna kolika je velmi krátká, ale mohou se vyskytovat ve skupinách s více či méně dlouhými intervaly mezi jednou a druhou.
Mohou být použity jak přírodní – související s potravinami – tak klinické metody.
Je vhodné jíst sezónní ovoce a zeleninu a pít hodně vody.
Špenát, červená řepa, červené ovoce a lískové ořechy, ovoce bohaté na oxaláty, by měly být omezeny.
Při kolikách se doporučuje pít minimálně mineralizovanou vodu, aby nedošlo ke zhoršení potíží.
Doporučujícím specialistou je urolog.