Nové naděje pro pacienty s rakovinou tlustého střeva, jedním z nejrozšířenějších onkologických onemocnění v Itálii, ve skutečnosti tým ISS (Istituto Superiore di Sanità), koordinovaný Dtt.ssa Ann Zeuner z oddělení onkologie a molekulární medicíny, objevil některé » spánkové buňky „ultraodolné vůči terapiím používaným v boji proti rakovině tlustého střeva.
Tento objev, uskutečněný také díky cennému přispění nadace AIRC, „přidává důležitý poznatek o chemorezistenci a rakovinných kmenových buňkách, které jsou zásadním cílem v boji proti rakovině“, jak vysvětlil Ústav zdraví.
Spící buňky
Výzkum publikovaný v „Journal of Experimental and Clinical Cancer Research“ představuje důležitý pokrok v boji proti rakovině tlustého střeva a pomáhá odborníkům lépe porozumět tomu, jak mohou rakovinné buňky odolávat léčbě.
Studie ukázala, že u nádorů tlustého střeva je malá část buněk v „klidovém“ stavu, proto se nemnoží tak aktivně jako ostatní, ale vyznačují se větším karcinogenním potenciálem, jsou tedy odolnější vůči terapiím.
Krok vpřed ve výzkumu
«Klidové nádorové buňky lze přirovnat k rostlinným semenům, protože mohou zůstat neaktivní po dlouhou dobu a odolávat nepříznivým podmínkám prostředí a poté o mnoho let později probudit a regenerovat nádor,» říká Dr. Zeuner.
Jejich studium a pochopení jejich slabých míst je proto nezbytné, abychom je mohli eliminovat, když jsou v „spícím“ stavu, nebo alespoň zabránit těmto buňkám v návratu do aktivního stavu.
Identifikace spících buněk a studium mechanismů jejich přežití představuje důležitý krok ve vývoji účinnější léčby rakoviny tlustého střeva, dodávají odborníci.