Pokud jde o živiny, je vždy těžké si představit, kolik složek lidské tělo potřebuje, byť jen ve velmi malých koncentracích. Avšak nepřítomnost byť jen jednoho z těchto mikroelementů – příliš často opomíjených a v mnoha případech vystavených dlouhodobým nedostatkům v lidském těle – může zcela nebo částečně inhibovat metabolismus a způsobit nepříznivé příznaky různé povahy.
Jednou z nejméně známých a z informativního hlediska méně diskutovaných mikroživin je chrom (jeho variantou je pikolinát chromitý). Přestože je dobře známý tím, že se jedná o extrémně tvrdý materiál a jeho použití pro výrobu velmi odolných slitin (například v nerezové oceli) nebo pro výrobu nátěrových hmot je jistě známé, hraje chrom překvapivou a velmi důležitou roli v zásobování..
Ve skutečnosti je od konce 50. let 20. století známa úloha, kterou tento kov – když je přijímán ve stopových množstvích – hraje v lidském organismu a způsob, jakým optimalizuje metabolismus.
Zde je tedy vše, co potřebujete vědět o pikolinátu chromu a jeho úžasných vlastnostech.
Pikolinát chromitý: co to je
Pikolinát chromitý je konkrétně organická sloučenina obsahující chrom. Nejedná se tedy o prvek v jeho molekulárním stavu, což je látka, která působí na organismus toxicky, ale jde o komplex tvořený jedním atomem chrómu a uhlíkem, vodíkem, kyslíkem a dusíkem.
Estetická zvláštnost chemické sloučeniny spočívá ve skutečnosti, že vypadá jasně červeně, a to díky molekulární struktuře, která jí umožňuje odrážet světelné paprsky, přičemž si zachovává vlnové délky červené.
Již ve 30. letech minulého století je možné nalézt vědecké články zabývající se chromem, avšak teprve v průběhu 50. let je objevena a zkoumána forma pikolinátu z biochemického a potravinářského hlediska. V roce 1956 se již v čínské studii hledaly možné účinky pikolinátu chromu na produkci vajec a jejich kvalitu.
Navzdory skutečnosti, že mechanismy účinku pikolinátu chromitého byly většinou akademickou obcí objasněny a vysvětleny, stále ještě dnes zahaluje tuto organickou sloučeninu závoj tajemství, o kterém – podle akademického světa – nejsou známy všechny mechanismy. v tuto chvíli.akce.
Pokud je tedy známo, že pikolinát chromitý je velmi specifická organická sloučenina, protože má ve své struktuře jeden z nejtěžších a nejodolnějších kovů, je zapotřebí další výzkum, aby byly odhaleny všechny jeho vlastnosti a především dávky nezbytné v těle. člověka (u kterého byla uznána jeho důležitost).
Proto je zde vše, co je dosud známo o pikolinátu chromu a jaké jsou funkce, které plní v lidském těle.
Pikolinát chromitý: k čemu je?
Pikolinát chromitý podle vědců hraje extrémně důležitou roli v metabolismu glukózy.
Jak mnozí vědí, glukóza je jedním z nejdůležitějších cukrů pro lidské tělo. Jako 6-uhlíkový sacharid se velmi dobře metabolizuje a ve velmi krátké době dodává energii lidskému tělu.
Abychom pochopili důležitost glukózy, stačí vzít v úvahu, že mnoho cukrů konzumovaných s jídlem se na ni přirozeně přemění předtím, než jsou metabolizovány, pomocí chemických reakcí dobře popsaných ve všech knihách biologie a biochemie.
Když je však vaše strava příliš bohatá na sacharidy, riziko akumulace glukózy v krvi se enormně zvyšuje. Je to způsobeno především dvěma důvody: zaprvé existuje riziko příjmu takového množství cukru, že je nasycena schopnost buněk jej metabolizovat.
Za druhé, metabolismus glukózy je možný pouze díky hormonu – inzulínu – jehož úkolem je sekvestrovat glukózu přítomnou v krvi a transportovat ji do buněk. Nadbytek cukru však inhibuje produkci inzulínu.
Tyto stavy mají nejprve za následek hromadění sacharidů, které se přeměňují na tuky a ukládají se do tukové tkáně. Pokud však hladiny glukózy v krvi zůstávají dlouhodobě vysoké, existuje riziko mnohem závažnějšího stavu známého jako diabetes mellitus II. typu (nebo častěji „cukrovka“).
Co s tím má ale společného pikolinát chromitý? Tady je překvapení. Ve skutečnosti se zdá, že pikolinát chrómu má schopnost zvýšit hladinu inzulínu v krvi. Mechanismy působení pikolinátu chromu na hormon nejsou dosud plně objasněny: existují lidé, kteří předpokládají, že pikolinát chromitý je schopen interagovat se specifickými inzulínovými receptory a zlepšit jejich funkci.
Další studie provedená v roce 1995 na pikolinátu chromu předpokládala další mechanismus účinku. Podle vědců, kteří studii napsali, by ve skutečnosti pikolinát chromitý nejen mohl interferovat s inzulínem, ale také by mohl změnit propustnost buněčných membrán, čímž by se staly tekutějšími.
Na základě chemické struktury molekuly se ve skutečnosti dozvíme, že je rozpustná v tucích, to znamená, že se rozpouští v tucích. Díky této charakteristice a dalším vlastnostem by proto podle vědců mohla molekula proniknout buněčnou membránou a mírně ji destabilizovat.
Tato destabilizace by však stačila k tomu, aby inzulín vázaný na glukózu pronikl do buňky rychleji, což by umožnilo jeho metabolismus.
Bohužel v tuto chvíli neexistují žádné jisté odpovědi: neexistují žádné studie, které by přesně popisovaly a zjišťovaly biologické mechanismy. Mezi přítomností pikolinátu chromu a poklesem krevního cukru však existuje pozitivní korelace, která je nevyvratitelná.
Navíc by díky své lipidové povaze mohl pikolinát chromu překážet dalšímu nepříteli linie a zdraví: špatnému cholesterolu (LDL). Podle některých studií by ve skutečnosti dokázal sekvestrovat škodlivý cholesterol, odvést ho do jater a zajistit jeho přeměnu na tělu prospěšné molekuly (včetně steroidních hormonů).
Způsobuje vám pikolinát chromu hubnutí?
V současnosti není možné prokázat přímou souvislost mezi hubnutím a pikolinátem chromu. Faktem však zůstává, že tato chemická sloučenina může nepřímo působit blahodárně nejen na zdraví, ale i na postavu. Hromadění glukózy v krvi je totiž jednou z hlavních příčin přibírání na váze a projevu obezity, takže eliminace krevního cukru může mít jen pozitivní efekt.
Totéž platí pro cholesterol. Optimalizací jeho odstraňování z krve je možné zlepšit – i když nepřímo – celkový metabolismus a pomoci jedinci dosáhnout zdravé hmotnosti.
Právě kvůli sekundárnímu vlivu, který má pikolinát chromitý na lidský organismus a na metabolismus cukrů a tuků, EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) dosud nepřipustil použití žádného tvrzení – nebo jakékoli fráze, která by se týkala příznivého účinku. na přímou přítomnost pikolinátu chromu – na výrobcích.
Vzhledem k tomu, že četné studie potvrzují jeho blahodárný účinek a jeho netoxicitu, mnoho společností vyrábějících doplňky stravy přemýšlelo o jeho zavedení do svého složení. Mezi suplementy, které obsahují pikolinát chrómu, patří bezesporu Keto Actives, Fast Burn Extreme, Reduslim a Cappuccino MCT, produkty schopné stimulovat hubnutí a zlepšovat lidský metabolismus.
Upozorňujeme však, že doplňky stravy nejsou určeny jako náhrada pestré a vyvážené stravy; navíc účinek suplementů je zaručen pouze tehdy, jsou-li doprovázeny fyzickou aktivitou a zřeknutím se některých nesprávných návyků.
Kontraindikace pikolinát chromitý
Neexistují žádné konkrétní kontraindikace, které by bylo třeba hlásit, pokud jde o použití pikolinátu chromu. Samozřejmě je vhodné nepřekračovat maximální dávku udávanou výrobcem, aby nedošlo k nepříjemným následkům.
Existují určité specifické informace týkající se některých subjektů, které v průběhu let vykazovaly přecitlivělost na účinnou látku. Z tohoto důvodu se doporučuje, abyste se před užitím doplňku obsahujícího pikolinát chromu poradili se svým lékařem.
Dále je třeba se vyvarovat jeho užívání během těhotenství a kojení. V současné době nejsou známy žádné konkrétní negativní účinky pikolinátu chromitého na matku nebo plod, ale z důvodu zásady opatrnosti je vhodné neužívat doplňky této organické molekuly.
Závěry
Lidský organismus je bezesporu nesmírně složitý stroj a ani dnes – navzdory desetiletím studií – nelze tvrdit, že zná všechna tajemství lidského metabolismu. To platí zejména při zvažování pikolinátu chromu, jehož účinky jsou známé, i když o mechanismech účinku toho není mnoho známo.
Právě na základě těchto stále nedostatkových znalostí je zvláště důležité užívat doplňky stravy na hubnutí vědomě a bez nadbytečných nákladů, abyste si naplno užili jejich silné účinky.
Často kladené otázky (FAQ)
Jde o organickou sloučeninu obsahující těžký kov, konkrétně chrom.
Funkce pikolinátu chrómu spočívá především v kontrole glukózy v krvi a sekvestraci špatného cholesterolu.
Lze jej užívat buď při mírné změně metabolismu tuků a cukrů, nebo pokud chcete zlepšit svůj metabolismus.
Pikolinát chromitý je přítomen ve stopových množstvích v různých potravinách, včetně masa a ryb, ale lze jej přijímat také prostřednictvím doplňků stravy.
Ačkoli EFSA toto tvrzení neschválilo, pikolinát chromu může jistě pomoci optimalizovat metabolismus a nepřímo tak způsobit hubnutí.
V tuto chvíli nejsou známy žádné toxické účinky pikolinátu chromu na lidské zdraví, ale u doplňků je vhodné nepřehánět dávky a držet se množství udávaných výrobcem.
Pikolinát chromitý najdeme v mnoha potravinách, zejména v mase a rybách, ale také v sýrech, žloutcích, pivu a švestkách.
Pikolinát chromitý lze zakoupit v lékárnách jako součást doplňků stravy určených ad hoc.
Správná doba užívání závisí na složení doplňku, proto se doporučuje dodržovat pokyny.
Obvykle je v doplňcích pikolinát chromitý přítomen v dávkách, které zaručují příjem asi 200 mcg / den, ale toto číslo se může lišit a v žádném případě by nemělo být považováno za doporučení pro dávkování.
Pikolinát chromitý – stejně jako ostatní složky obsažené v doplňcích stravy, skutečně funguje, pokud dodržujete pestrou a vyváženou stravu a aktivní životní styl.