Ovariální kolika, zde je vše, co potřebujete vědět o této poruše, jaké jsou příznaky, hlavní příčiny a možná řešení
Koliky jsou projevy velmi bolestivé, způsobené náhlým kontrakcí svalů, následuje postupné uvolnění. Hlavní charakteristikou koliky je právě to, že je velmi násilná, ale zároveň rychlá. To však neznamená, že se mohou vyskytovat často v průběhu hodin.
V závislosti na tkáni, kterou postihují, má kolika přesný název. To je vysvětleno skutečností, že každý typ křeče není způsoben společným faktorem, ale problémy, které mohou postihnout spíše jeden orgán než jiný.
Z tohoto důvodu je dobré vědět, že kolika může postihnout ženský pohlavní systém. a v tomto případě se nazývají ovariální kolika.
Zde je tedy vše, co potřebujete vědět o tomto specifickém typu křečí.
Co jsou ovariální koliky
Jsou to velmi bolestivé bolesti, v některých případech přinejmenším nesnesitelné (i když se citlivost na bolest u každého člověka liší), které mají obvykle velmi krátký průběh , ale mohou se opakovat několikrát během dne a sužují pacienta. pohlavní systém ženy.
Zatímco obecně se bolest způsobená kolikou může rozšířit do dalších oblastí těla (podle více či méně přesného vzoru), ovariální kolika je výjimkou, protože zánět obvykle zůstává omezen na stydkou kost (nebo v některých případech může mírně přesahující nahoru i dolů).
Z biologického hlediska je příčinou tohoto typu koliky náhlá a nečekaná kontrakce. Vaječníky, stejně jako ostatní svaly, se stahují a uvolňují podle specifického vzoru. Když je však tento vzorec poškozen nebo pozměněn, spustí se náhlý a prudký zánět, známý jako kolika.
Ovariální kolika sama o sobě nepředstavuje problém, ale je důsledkem jedné z možných spouštěcích příčin, která musí být identifikována, aby se zmírnila bolest.
Příznaky ovariální koliky
Jak již bylo zmíněno, hlavním příznakem ovariální koliky je velmi silná bolest krátkého trvání, která se často opakuje v průběhu hodin (do vyřešení spouštěcího problému).
V závislosti na příčině ovariální koliky může být ovariální kolika doprovázena různými příznaky. Zejména se může často stát, že tyto křeče jsou doprovázeny špiněním nebo výskytem ztráty krve mezi jedním a dalším menstruačním cyklem.
Obvykle je tento typ koliky také doprovázen a/nebo následován nadýmáním břicha, únavou a bolestmi hlavy.
Ve specifičtějších případech, a zvláště když je kolika velmi silná, může člověk trpět zvracením, zatímco v jiných situacích může být doprovázeno průjmem.
Vzhledem k tomu, že mnoho příznaků souvisejících s ovariální kolikou může být kombinováno s různými situacemi, je vždy vhodné pečlivě zaznamenat, jaké události nastanou, abyste měli o situaci úplný obraz.
Příčiny ovariální koliky
V některých případech lze tento typ koliky považovat za zcela fyziologický. Ve skutečnosti je jednou z hlavních příčin ovariální koliky menstruační cyklus.
Mnoho žen v plodném věku si stěžuje na intenzivní bolesti vaječníků, zejména ve fázi ovulace.
Souvislost mezi ovariální kolikou a ovulací není náhodná: z biologického hlediska se ve skutečnosti stává, že v tomto období menstruačního cyklu vaječník – zejména ten pravý – produkuje vajíčko a protlačuje je vejcovodem. trubice, aby byla k dispozici pro případné oplodnění. Tato činnost, a zejména kontrakce a relaxace nutné k uvolnění buňky, způsobují bolest, a tím způsobují ovariální koliku. V této fázi je navíc možné zaznamenat změnu množství a konzistence cervikálního hlenu.
Jak již bylo zmíněno, vnímání ovariální koliky se liší podle prahu vnímání jednotlivců, pro který některé ženy vnímají jednoduché bolesti, zatímco jiné se domnívají, že bolest je nesnesitelná.
Pokud vaječník nedokáže vypudit vajíčko nebo tekutinu, která ho chrání, může se vytvořit nezhoubná cysta, která v krátké době odezní, což v některých případech může způsobit cysty na vaječnících.
Existují další vzácné komplikace – včetně rakoviny dělohy, polycystických vaječníků a endometriózy – které mohou způsobit časté ovariální koliky. Tyto příznaky však vyžadují pečlivé vyšetření pro přesnou diagnózu.
Torze vaječníků, stav, který způsobuje, že se žláza sama otáčí, což má za následek ucpání krevních cest, může také způsobit intenzivní ovariální koliku. V tomto případě je nutné dále vyšetřovat, protože delší kroucení může vést k nekróze žlázy.
Ovariální kolika v těhotenství
Některá ovariální kolika v těhotenství je běžná, zvláště pokud se objeví v prvních týdnech těhotenství. Vše je vždy spojeno s hormonálními variacemi, které tyto jevy regulují a které se mohou často vyskytovat v prvních týdnech těhotenství, které je nutné považovat za přípravné.
Ovariální nebo pánevní kolika v těhotenství, pokud je lokalizována v prvním trimestru, může být proto považována za normální.
Pokud je však bolest příliš silná nebo častá, a zvláště pokud je doprovázena ztrátou krve, může to znamenat mimoděložní těhotenství.
A konečně, když se v posledních týdnech těhotenství objeví kolika, je dobré zpozornět: v některých případech mohou bolesti svědčit o předčasném porodu nebo nebezpečném odchlípení placenty.
Ovariální kolika v menopauze
Jak již bylo zmíněno, menstruační cyklus a související jevy jsou přísně regulovány hormony. V období menopauzy rozhodně není nouze o hormonální nerovnováhu a kolísání jejich koncentrace, což vysvětluje občasnou ovariální koliku, ale i další příznaky včetně bolesti při pohlavním styku a zácpy.
Pokud se kolika stupňuje nebo je častější, je nutné se poradit s gynekologem a zjistit stav vašeho reprodukčního systému, protože příliš prudká nebo blízká ovariální kolika může být varovným signálem pro závažnější problém.
Přípravky na ovariální koliku
Léky na ovariální koliku přísně závisí na tom, co je spouštěcí příčinou. V případě koliky způsobené hormonální nerovnováhou může gynekolog doporučit užívání pilulky na regulaci koncentrace těchto molekul, zatímco v případě výskytu jakýchkoli útvarů může být nutné je chirurgicky odstranit.
V každém případě na základě konkrétního problému může postava gynekologa zasáhnout, aby určil vhodnou léčbu k vyřešení vyvolávající příčiny a následně i koliky.
Mezitím můžete pro úlevu od bolesti používat protizánětlivé léky, a to jak ve farmaceutické, tak v přírodní formě.
Mezi nejznámější farmaceutická protizánětlivá činidla používaná u ovariální koliky patří NSAID, jako je diklofenak a ibuprofen.
V přírodě však existují přírodní protizánětlivé látky, včetně slézu a arniky. Příprava infuzí na bázi těchto bylin proto může být užitečná pro omezení zánětu způsobeného kolikou; ke stejnému účelu lze použít také aloe vera, stejně jako některá koření pro použití v kuchyni, jako je kurkuma, zázvor a česnek.