Nízký TSH: Příčiny, příznaky, rizika a nápravy
TSH, jehož zkratka pochází z anglického výrazu thyreotropní hormon, je známá v expandované formě, štítné žlázy stimulující hormon. Jde tedy o biologickou molekulu s nízkou molekulovou hmotností secernovanou adenohypofýzou, tedy přední částí hypofýzy, a jejím cílem je – jak lze odvodit ze samotného názvu – štítná žláza.
Z biologického a fyziologického hlediska tento hormon působí jako stimulátor pro produkci dalších molekul stejné třídy, secernovaných tentokrát žlázou, která představuje jeho cíl, neboli hypofýzou; konkrétně TSH ovlivňuje sekreci FT3 a FT4.
Následují hlavní informace týkající se krevních hodnot tohoto hormonu a zejména příčin a příznaků spojených s příliš nízkou hladinou TSH, jakož i léčebné prostředky na tento problém.
Nízký TSH: jaké jsou příčiny
Normální hodnoty TSH: jaké by měly být
Než vůbec budeme diskutovat o tom, jaké jsou příčiny, které způsobují výrazné snížení cirkulujících hladin TSH, je dobré znát referenční hodnoty a hranici, pod kterou je tento hormon považován za nízký. Obecně uznávané minimální a maximální limity TSH jsou 0,4 a 4,5 mezinárodních milijednotek na litr krve (mezinárodní jednotka je množství vycházející z účinku molekuly na lidský organismus); nicméně studie publikovaná v roce 2015 v časopise Thyroid Research navrhla revidovat hodnoty a snížit minimální limit na 0,45 mU / l a maximální limit na 4,12 mU / l.
Faktorů, které mohou ovlivnit odchylku hodnot TSH v oběhu od tabulkových, může být mnoho a nemusí být nutně patologické, protože koncentrace hormonu se může lišit například podle věku, pohlaví a tělesné hmotnosti.
Můžeme tedy uzavřít tento odstavec uvedením čísla pod 0,45 jako nízké hodnoty tsh a tsh nižšího než 0,4 jako velmi nízké hodnoty tsh.
Příčiny nízkého TSH: mechanismus negativní zpětné vazby
Jednou z hlavních příčin nízkého TSH je takzvaný mechanismus negativní zpětné vazby. Jak již bylo zmíněno, hlavním cílem nízkého TSH je stimulovat produkci dalších dvou hormonů štítnou žlázou, které se uvolňují do oběhu. Díky systému negativní zpětné vazby má zavedení hormonů štítné žlázy do krevních cév přímý důsledek snížení krevních hladin TSH, a to zcela přirozeným mechanismem.
Tento jev vysvětluje, proč mohou existovat významné rozdíly v hladinách TSH v oběhu, a to i během téhož dne.
Tato náhlá změna může být zcela běžná a fyziologická, ale v jiných případech může s některými souviset zvláštní stavy, včetně například hypertyreózy.
Hypertyreóza způsobuje nadměrnou produkci hormonů štítné žlázy, které podle popsaného mechanismu způsobují dekoncentraci TSH.
Měření hodnot TSH proto může být užitečné při zvýraznění jakékoli dysfunkce štítné žlázy.
Basedow-Gravesova choroba jako příčina nízké hladiny thyrotropinu
Další událostí, která může způsobit pokles thyrotropinu – dlouhý název pro TSH – je Basedow-Gravesova choroba. Tento autoimunitní syndrom, jehož příčiny nejsou dosud plně známy, způsobuje zvýšenou činnost štítné žlázy, dále tvorbu strumy, podrážděnost, hubnutí a vyčnívání oční bulvy za víčko ; v některých případech, které však představují velmi nízké procento pacientů s diagnózou tohoto syndromu, byly zjištěny jiné oční problémy, závažnější než indikované.
Pro správnou diagnózu onemocnění je klíčové najít protilátky proti TSH receptoru v krvi.
Nízká hladina tyreotropinu: jiné příčiny
Mezi další příčiny, které mohou způsobit nízké hladiny TSH, patří dysfunkce adenohypofýzy, přijetí hormonální léčby nebo některé formy rakoviny štítné žlázy, jejichž výskyt je relativně nízký. Při nízkém TSH však může dojít i k těhotenství: v tomto případě je třeba považovat pokles hormonu v oběhu za zcela pravidelný, zejména v prvních měsících těhotenství; mezi sedmým a devátým měsícem mohou naopak hodnoty i překročit maximální úroveň.
Nízký TSH: příznaky
Co konkrétně znamená nízká hladina thyrotropinu v těle? Některé příznaky jsou zcela obecné: je to nervozita, nadměrné pocení, úzkost a návaly horka. V jiných případech může dojít k mírné tachykardii (zejména při nízkém tsh v těhotenství), stejně jako ke znatelnému úbytku hmotnosti navzdory zvýšení chuti k jídlu. U žen může dojít ke změně menstruačního cyklu, přičemž všechny subjekty mohou být v nejzávažnějších případech postiženy průjmem, nevolností a zvracením.
FT3 a FT4: vztah s hormonem TSH
Jak již bylo vysvětleno, TSH přímo koreluje s přítomností FT3 a FT4 v oběhu, což jsou trijodtyronin a tyroxin. Tyto dva hormony jsou konkrétními modulátory metabolických procesů v těle – tedy těch, které jsou zodpovědné za získávání energie z potravy – a souvisí s fenoménem termogeneze. To vysvětluje, proč hubnutí patří mezi příznaky související s nízkými hodnotami TSH v oběhu.
Nízký TSH: rizika
Obecně platí, že při výskytu mnoha výše uvedených příznaků je vhodné zúčastnit se některého z mnoha screeningových programů prováděných v mnoha nemocnicích a ASL k prevenci dysfunkce štítné žlázy nebo se jinak objednat k endokrinologovi. Nízké koncentrace TSH spojené s vysokou přítomností hormonů štítné žlázy mohou při zanedbání vést k vážným, ale i nebezpečným a v některých případech nevratným následkům na lidské zdraví. Z nich lze například zmínit zvětšení a mírné vyčnívání očních bulvů z důlků, které lze léčit očními kapkami, ale ne vždy se vrátí do normálního stavu; opět platí, že pokud jsou hodnoty TSH nízké po dlouhou dobu, mohou způsobit rušivé a nebezpečné arytmievčetně fibrilace síní. Konečně, z dalších důsledků nízkých hladin thyrotropinu v dlouhodobém horizontu, je možné zmínit demineralizaci kostí se všemi problémy, které s tímto stavem souvisí.
Nízký TSH: léky
Z toho, co jsme viděli, je tedy zřejmé, že pro tělo není nebezpečná nízká koncentrace TSH sama o sobě, ale jeho souvislost s hypertyreózou. Právě z tohoto důvodu je obvykle terapie používaná k léčbě tohoto stavu hormonálního typu (s použitím např. methimazolu) a jejím specifickým cílem je uvést štítnou žlázu zpět do normálního funkčního stavu. Je dobré zpozornět, protože hormonální terapie ne vždy zajistí pravidelné dávkování, ale přizpůsobí se konkrétnímu případu, zejména na základě hladin hormonů štítné žlázy v oběhu. Je proto dobré poradit se s endokrinologem, často podstupovat krevní testy a do puntíku dodržovat navrženou léčbu.
Dalším prostředkem, který se používá především v případě, že příznaky nelze kontrolovat hormonální léčbou, je odstranění štítné žlázy.
Často kladené otázky FAQ
Tsh: Thyroid-Stimulating Hormone, je hormon stimulující štítnou žlázu a zaměřuje se na štítnou žlázu. Působí jako stimulátor pro produkci jiných molekul stejné třídy a existují případy, kdy jeho hodnoty mohou být nižší než obvykle. I když tato situace není vždy spojena s nějakou patologií, je dobré jít až na dno a zjistit příčiny, kterými mohou být například dysfunkce štítné žlázy, ale i těhotenství či závažnější patologie.
Hodnota tsh je nízká, když je její hodnota nižší než 0,45. Hodnoty pod 0,40 jsou považovány za velmi nízké.
Důvody, proč může mít tsh nízké hodnoty, nejsou vždy patologického typu, jednou z hlavních příčin by ve skutečnosti mohla být takzvaná „negativní zpětná vazba“.
Místo patologií by nízké hodnoty tsh mohly být způsobeny Basedow-Gravesovou chorobou. Dalšími příčinami nízkého tsh může být těhotenství.
Nejlepší, co můžete udělat, když máte pochybnosti o svých hodnotách tsh, je kontaktovat svého praktického lékaře, který vám jistě bude schopen poradit, co dělat.
Vzhledem k tomu, že nízké hodnoty TSH jsou spojeny s hypertyreózou, léčba obvykle zahrnuje hormonální léčbu, například užíváním methimazolu, a jejím hlavním cílem je obnovit štítnou žlázu do normálního funkčního stavu. Váš lékař a podrobnější návštěvy vám budou moci s jistotou říci, jak se k řešení tohoto problému vydat.