Nízký obsah železa: příznaky, příčiny, důsledky a nápravy
Nízký obsah železa: příznaky
Nízký obsah železa je podmínkou, kterou v žádném případě nezanedbávat. Protože také díky železu mohou červené krvinky plnit svou hlavní funkci, tedy transport kyslíku do všech oblastí těla, dá se říci, že při nedostatku kovu trpí skutečnou formou anémie, známá jako anémie z nedostatku železa.
Krevní testy nám umožňují přesně definovat, co je všeobecně uznávaná hodnota jako nízká. Zejména nízké hodnoty železa jsou definovány jako takové, když feritin uvádí naměřenou hodnotu rovnou nebo menší než 22 nanogramů/ml krve.
V případě nedostatku železa se proto může objevit mnoho příznaků.
Jedna z nich souvisí hlavně s dýcháním: mnoho subjektů trpících anémií z nedostatku železa si stěžuje na dýchací potíže, dušnost a dušnost. To lze snadno vysvětlit skutečností, že červené krvinky, které se v nepřítomnosti železa zmenšují a hůře zadržují kyslík, se velmi rychle nasytí, takže nemají možnost dopravit plyn do všech oblastí těla.
Erytrocyty jsou zodpovědné za jasně červenou barvu krve. Jedním z faktorů, které přispívají k tomu, že červené krvinky mají typickou barvu, je železo, přesněji řečeno jeho oxidační stav (což vysvětluje, proč je žilní krev obzvláště tmavá, zatímco okysličená krev jasně červená). Právě z tohoto důvodu způsobuje nedostatek železa bledost spojenou s celkovým pocitem slabosti, který je zvláště zvýrazněn v blízkosti nohou.
Mezi další obecné příznaky nedostatku železa v krvi patří zrychlení srdečního tepu, dále pokles teploty v rukou a nohou, bolesti hlavy a podrážděnost.
Příčiny nízkého obsahu železa
Důvodů, které mohou způsobit nízkou hladinu feritinu v krvi, může být mnoho.
Obecně tento jev častěji postihuje osoby ženského pohlaví.
To je motivováno menstruačním cyklem: jednou za měsíc ve skutečnosti ženy v plodném věku ztratí objem krve pohybující se mezi 30 a 40 mililitry, který může v případě silného cyklu dosáhnout až 80. ztracené obsahují mnoho erytrocytů, který zase obsahuje velké množství železa, které nelze znovu zavést, s výjimkou stravy.
K tomu musíme připočíst fakt, že lidský organismus není schopen syntetizovat železo, takže pokud nedojde k nápravě nedostatku způsobeného cyklem, může se jen prohloubit.
Mezi další příčiny nedostatku železa v krvi patří také nevyvážená strava. Jak již bylo zmíněno, výživa je jediným zdrojem železa, které si lidské tělo neumí vyrobit.
Hemové železo, neboli železo obsažené v krvi, je přítomno v několika potravinách, včetně masa (a konkrétněji jater) a měkkýšů. V průběhu let výzkumníci spojovali nízkou spotřebu těchto potravin s fenoménem nedostatku železa v krvi.
Dokonce i některé potraviny rostlinného původu obsahují železo, i když jde většinou o železo nehemové a především v omezeném množství. Mezi rostlinné potraviny, které jej obsahují největší množství, patří luštěniny, a to zejména čočka a sója.
Veškerá zelená listová zelenina, včetně rokety, také obsahuje značné množství železa. Problém je však v tom, že většina nehemového železa získaného z těchto potravin se ve skutečnosti lidským tělem nevstřebává. Tímto způsobem tedy potraviny nejsou schopny uspokojit potřebu železa.
Neschopnost absorbovat kov, což způsobuje pokles hladiny molekul železa v těle, může být také způsobeno poruchou metabolismu v lidském těle. K zajištění asimilace minerálu je ve skutečnosti zapotřebí komplexní skupina enzymů, jejichž nedostatek omezuje vstřebávání železa.
Enzymy mohou selhat nebo se ztratit z různých důvodů, včetně genetických nebo klinických. Často ve skutečnosti subjekty, které podstoupily operaci odstranění nebo úpravy trávicího systému, vykazují v pooperační fázi zotavení spíše nízké hodnoty železa.
Závěrem lze říci, že nedostatek železa se může objevit i v těhotenství nebo kojení a vysvětluje se v tomto případě potřebou tohoto kovu miminka, které jej odebírá matce.
Nízký obsah železa: důsledky
Nízká hladina železa je spojena s různorodým souborem důsledků. Důsledky nedostatku železa se v nejbližší době projeví ve formě výše popsaných příznaků, ale je dobré vědět, že při zanedbání může nedostatek železa způsobit doslova ztrátu pojivové tkáně nebo její destrukci, a tím i série více či méně závažných komplikací.
V některých případech je například alopecie spojena s nedostatkem železa, stejně jako se ztrátou textury a celkové kvality epiteliální tkáně, která zahrnuje jak kůži, tak nehty.
Lidé trpící chudokrevností jsou více vystaveni jakýmkoliv infekcím nebo zdravotním problémům obecně a situace se dále zhoršuje v případě chudokrevnosti v těhotenství.
Ve skutečnosti existuje mnoho vědeckých studií, které se vyjadřovaly k možné souvislosti mezi nedostatkem železa v krvi a předčasnými porody, případně s účinky anémie na děti od okamžiku, kdy přijdou na svět. Podle některých vědců navíc nedostatek železa v těhotenství může ohrozit i život matky, kterou poporodní deprese spíše postihne.
Léky na nedostatek železa
Naštěstí je možné do omezení nedostatku železa zasahovat různými způsoby, které vycházejí především z přehledu dodržovaného jídelníčku. Zde jsou tedy další podrobnosti, jak vyřešit problém s nízkým obsahem železa od stolu.
Co jíst s nízkým obsahem železa
Jaké potraviny obsahují železo ?
Jak již bylo zmíněno, jednou z potravin nejbohatších na hemové železo, tedy přímo biologicky dostupné pro lidský organismus, jsou játra. Tento orgán ve skutečnosti představuje místo, kde se ukládá přebytečné železo. Konzumace části těchto potravin vám umožní bohatě uspokojit denní potřebu. Jiné kusy masa, i když v nižší koncentraci, také obsahují biologicky dostupné železo.
U zeleniny a obilovin, které obsahují především nehemové železo, je diskuse složitější. Vzhledem k tomu, že kov přítomný v těchto potravinách není přímo asimilovatelný, je vhodné přijmout řešení zaměřená na maximalizaci aktivity trávicích enzymů. Mezi tyto roztoky patří například kombinace potravin s některými kyselinami, včetně kyseliny askorbové ( vitamín C ) nebo kyseliny octové, obsažených v octu.
Je třeba také pamatovat na to, že v těchto potravinách jsou nižší koncentrace železa, takže k dosažení stejného výsledku, jakého lze dosáhnout s kousky masa, je nutné konzumovat více zeleniny.
Nedostatek železa: co dělat
V případě, že dieta není schopna dohnat nedostatek železa, je možné přistoupit k užívání adekvátně prostudovaného doplňku stravy. Existují jak generické doplňky stravy, které integrují všechny mikrosložky, tak některé určené pouze ke kompenzaci nízkého obsahu železa.
Je vhodné nepřehánět dávky doplňků stravy, protože nadbytek železa může vést k problémům v játrech i mimo ně.
Nízký obsah železa v těhotenství: co potřebujete vědět
Organismus ve fázi růstu a syntézy nových tkání, jako je plod, samozřejmě potřebuje velké množství železa. Plod odebírá tento kov od matky, což znamená, že mírný pokles železa je v těhotenství fyziologický.
Pokud však nízká hladina železa dosahuje znepokojivých hodnot, je vhodné konzultovat řešení s gynekologem a svým lékařem, aby nedošlo k poškození matky i dítěte.
Nedostatek železa u dětí: co dělat
V případě, že se u dítěte projeví příznaky anémie z nedostatku železa, je vhodné jet do nemocnice. Pediatrické oddělení je ve skutečnosti povinno provést pečlivou návštěvu, aby zhodnotila možný nedostatek erytrocytů v krvi.
Pokud ano, v nemocničním prostředí (aby mělo možnost okamžitě čelit případným alergickým reakcím) je dítě po dobu jednoho měsíce podrobeno léčbě na bázi železnatých solí, které se podává perorálně. Pokud nízké železo nestoupá, je možné zasáhnout injekcí do žíly.
Ke kontrole, zda dítě vstřebává železo, je poměrně účinnou metodou pozorování jeho stolice: pokud je velmi tmavá, pravděpodobně se zavedené železo nevstřebává dostatečně.
Často kladené otázky FAQ
Červené krvinky ubývají, zmenšují se a ztrácejí schopnost přenášet kyslík. To vše má na organismus neblahé následky.
Nedostatek železa může ovlivnit sportovní výkon, ale vyloučení ze sportu souvisí s rozsahem anémie. Pro více informací se poraďte s lékařem.
Ano, ale nemůžete myslet na neasimilaci železa, abyste zhubli. Ztráta hmotnosti je ve skutečnosti způsobena především nechutenstvím způsobeným nedostatkem.
Ano, protože nedostatek železa obecně oslabuje téma.
Ano, stejně jako další nepříjemné příznaky postihující trávicí systém.
Je to vzácné, ale byly pozorovány případy alopecie v důsledku anémie.