Vztah mezi lidmi a jídlem, jak víme, je poměrně komplikovaný. Mnoho živočišných druhů existujících na Zemi se živí, aby se zásobilo energií, aby se bránilo v době hladomoru a zjednodušeně řečeno přežilo.
Na druhé straně má lidská bytost k jídlu hédonistický vztah, mnohem složitější, než si kdo dokáže představit. Je zřejmé, že i jiné živočišné druhy mají z potravy potěšení (jinak by chuťové pohárky neměly z hlediska evoluce smysl existence), ale pro člověka mají mnohem větší význam vůně, chutě a dokonce i kombinace jídel., v mnoha případech, než stejnou nutriční hodnotu.
Jak snadno tušíte, řeč zapojuje důležitým způsobem psychiku a emocionální sféru člověka, a to natolik, že svět psychologie po léta uznává poruchy příjmu potravy jako skutečné psychické problémy.
Přesně do tohoto kontextu jsou umístěny záchvaty nervózního hladu: je to velmi zajímavé a komplexní téma, které se týká dvou velmi velkých a zajímavých oblastí, a to psychologie a potravinového vzdělávání.
Bohužel, pokud nejsou zvládnuty, mohou být nervózní záchvaty hladu velmi vážným problémem a v některých případech dokonce život ohrožujícím.
Zde jsou tedy všechny informace, které potřebujete o nervových záchvatech hladu, abyste pochopili, co to je, jak je rozlišit a především jak s nimi bojovat.
Nervózní záchvaty hladu: co jsou
Každému se alespoň jednou v životě stalo, že hltal vše, co bylo v domě, a hned po tom flámu cítil přetrvávající vinu . Tato jednoduchá a běžná situace nastiňuje základní rysy skutečného záchvatu nervového hladu.
Přesněji řečeno, záchvat nervového hladu nastává, když má jedinec sklon jíst velké množství jídla, často bez přesných výběrových kritérií, i když organismus výslovně nevyžaduje příjem energie a není ve stavu podvýživy.
Není náhodou, že v poslední revizi Diagnostického a statistického manuálu duševních poruch byl nervový hlad představen jako skutečná porucha, kterou lze rozpoznat pozorováním některých příznaků a pro kterou existují řádně prostudované způsoby léčby.
Je zřejmé, že subjekty postižené skutečnou poruchou – na základě symptomů uvedených ve výše uvedené příručce – potřebují vhodné terapie, protože problém může být invalidizující na celý život.
Ve většině případů tomu tak naštěstí není: i ti, kteří nejsou touto poruchou postiženi, mohou mít více či méně časté záchvaty nervového hladu.
Pouhá skutečnost, že tyto jevy jsou občasného charakteru, neznamená, že není třeba mobilizovat se k jejich omezení nebo odstranění. Zejména pokud držíte specifickou dietu, malá odchylka od standardní stravy může ohrozit týdny a týdny úsilí.
I když nedržíte dietu ad hoc, mohou nervové záchvaty hladu způsobit problémy, změnit váš denní energetický příjem nebo způsobit zažívací potíže a kolitidu (zvláště pokud jíte různé potraviny ve velkém množství, přetěžujete žaludek a střeva).
Nemluvě o tom, že kromě fyzického nepohodlí mohou záchvaty nervového hladu také ohrozit náladu a duševní spokojenost, kvůli pocitům viny, které následují.
Pochopení toho, co jsou nervové záchvaty hladu a jak se liší od skutečné chuti k jídlu (tj. podporované fyziologickými a biologickými potřebami), je tedy poměrně jednoduché.
Jako u každého problému je však nutné adekvátně porozumět spouštěcím faktorům a mechanismům, které způsobují jejich opakování, abychom dospěli k popisu možných řešení a následně zvolili nápravu, která nejlépe odpovídá potřebám jednotlivce.
Příčiny nervových záchvatů hladu

Jak již bylo zmíněno, nervové záchvaty hladu souvisejí především s jevy psychologické povahy, nikoli však výhradně.
Humorální složka hraje zcela jistě zásadní roli při definování intenzity a frekvence nervových záchvatů hladu.
Abychom si tento pojem dokázali jasně představit, stačí si vybavit pověstnou situaci: nákup a nestřídmou konzumaci zmrzliny po zklamání v lásce.
Je zřejmé, že jde o figurativní zobrazení typické pro romantickou komedii, přesto je tento jev velmi realistický. Ten, kdo brečí po rozchodu s partnerem a mezitím sní celou sklenici zmrzliny, to ve skutečnosti nedělá kvůli specifické potřebě organismu, ale kvůli nervovému záchvatu hladu.
V tomto kontextu se hédonistická role jídla stává velmi jasnou: jíme také proto, abychom se utěšili, abychom našli odbytiště pro naše silné emoce.
Dokonce i nuda je emoce, která způsobuje nervózní a nutkavé záchvaty hladu, které vedou jedince k tomu, aby snědl, co je ve spíži, bez jakéhokoli rozdílu.
V mnoha případech se však stává, že lidé trpící nervovými záchvaty hladu popírají problém, který je sužuje. Fáze popírání je velmi nebezpečná, protože pokud si neuvědomujete, že máte problém, je těžké se mobilizovat k jeho vyřešení.
Popírání má zase kořeny v mnohem závažnějším problému: v neschopnosti rozpoznat, co je faktorem, který spustil záchvaty nervového hladu. Neschopnost definovat, jaká emoce nebo událost spustila problém, činí vyšetřování mnohem složitějším.
Na základě toho, co bylo řečeno, se rozumí, že je nezbytné pokusit se identifikovat přesný okamžik nebo řetězec událostí, které představovaly příčinu, a především se na svůj vztah k jídlu podívat kritickým a objektivním způsobem a zavázat se rozpoznat, kdy je jídlo motivováno biologickými potřebami a kdy ne.
Zejména tento bod vyvolává další důležitou otázku: jedinci trpící nervovými záchvaty hladu často nejsou schopni je odlišit od skutečné chuti k jídlu.
Pokud se příčiny nervových záchvatů hladu týkají spíše psychické sféry, neschopnost rozeznat skutečnou chuť k jídlu od krize může mít vážné dopady na zdraví jedince a na biologické mechanismy, které regulují lidský organismus, protože existuje riziko v případě potřeby neposkytují trávicímu systému potřebný materiál.
Všechny psychologické příčiny nervových záchvatů hladu mají samozřejmě jasné a vážné dopady na bioregulační mechanismy, které kontrolují chuť k jídlu. Zejména stresové situace nebo nepříjemné emoce souvisí s přítomností kortizolu, známějšího jako stresový hormon.
Pro zjednodušení diskuse, podle některých studií stresový hormon přímo souvisí s absencí leptinu, dalšího modulátoru, který působí na úrovni hypotalamu a vytváří pocit sytosti. V důsledku toho, čím větší je stres, tím nižší je leptin a tím intenzivnější je nutkání k jídlu.
To vše samozřejmě vede do začarovaného kruhu, ze kterého je těžké uniknout, protože – jak již bylo řečeno – nepřiměřená konzumace jídla generuje pocity viny, spojené také se zvýšenou koncentrací kortizolu.
Proč potřebujeme léčit nervózní záchvaty hladu?
I když váš případ nemá prvky nezbytné k tomu, aby byl rozpoznán jako skutečná duševní porucha, je velmi důležité pokusit se ovládat nervové záchvaty hladu.
Následky těchto útoků, i když se jejich frekvence časem poněkud zmenší, mohou být vážné.
Například, pocity viny , které jsou vnímány po flámu by neměl být opomíjen. Existuje mnoho lidí, kteří kvůli občasným záchvatům nervového hladu skončili ve víru mnohem závažnější (a ještě známější) duševní poruchy: bulimie.
Proto nikdy nesmíme zanedbávat zprávy, které tělo vysílá, protože mohou představovat skutečnou žádost o pomoc, kterou lze přijmout jen s velkou vůlí.
Léky na nervové záchvaty hladu

Navzdory mnoha problémům spojeným s nervovými záchvaty hladu naštěstí existuje několik dostupných prostředků a řešení. Vzhledem k tomu, že pokud budou útoky stále častější a intenzivnější, jediným skutečně přijatelným řešením je kontaktovat odborníka na lidskou psychologii, je jistě možné přijmout prostředky schopné tomuto problému čelit.
Domácí léky na nervové záchvaty hladu
Mnozí se ptají, jak zvládat nervové záchvaty hladu, a zároveň málokdo ví, že v průběhu let byly vyvinuty různé metody.
Ústředním bodem věci je samozřejmě navození stavu duševní pohody prostřednictvím produkce endorfinů.
Velmi jednoduchým domácím lékem, který lze použít v případě nervových záchvatů hladu, je poslouchat hudbu. Zvolený žánr není důležitý, stačí, aby byl podle vašeho vkusu.
Hudba a v širší oblasti i vnímání zvuků lidským uchem vás dokážou dobře naladit a podpořit vyplavování endorfinů do krve. Není divu, že v poslední době se ve světě psychologie prosazuje muzikoterapie, jejímž cílem je využít zvukové vlny právě k léčbě konkrétních onemocnění.
Věda, na rozdíl od toho, co by si někdo mohl představit, je poměrně rozsáhlá a složitá a je podporována vědeckou produkcí veškerého významu, takže dnes existuje mnoho zvukových odborníků, kteří spolupracují s umělci a hudebníky na vytváření melodií, které podporují psychologické pohodu.
Řeč je analogická pro umělce, kteří navrhují přírodní zvuky ke zklidnění a relaxaci (vzpomeňte si jen na tikot deště na oknech, zvuk větru nebo mořské vlny narážející na skály).
Pro více podrobností je samozřejmě vhodné kontaktovat odborníka v oboru. Než se však obrátíte na odborníka, je nepochybně možné si poslechnout svou oblíbenou hudbu nebo případně vyhledat kanály YouTube provozované lidmi, kteří používají svůj hlas a zvuky ke zklidnění a uvolnění nervů.
Kromě toho, mezi nápravnými opatřeními, která mají být uvedena do praxe doma, se výzkumníci docela shodují v tom, že radí lidem, aby vyjádřili své nepohodlí. Pokud si uvědomíte, že máte nervózní záchvat hladu, ale nedokážete pochopit, co je základní emocí, dobrým řešením může být pokusit se napsat, co přesně v tu chvíli cítíte.
Vyjádření pocitů slovně nebo na papíře má podle odborníků podobný účinek jako sezení s terapeutem. Přirozeně je profesionál schopen odpovědět a poskytnout podněty k většímu vyjádření svých pocitů, takže tato dvě řešení nejsou srovnatelná, ale použití papíru může být vynikajícím výchozím bodem.
Fyzická aktivita ke zvládnutí nervových návalů hladu
V posledních letech se naštěstí nejen ve vědecké komunitě, ale i ve veřejném mínění prosadil důležitý pojem: sport je dobrý pro mysl. Ve skutečnosti sportování způsobuje uvolňování endorfinů, které působí proti působení kortizolu. Navíc cvičení fyzické aktivity je pro tělo velmi dobré.
Ačkoli lze jakýkoli trénink považovat za účinný při řešení problému, existují některé disciplíny, které jsou vhodnější než jiné. Zejména, jak je snadno pochopitelné , se doporučují zejména orientální aktivity včetně jógy a meditace, jejichž účelem je dostat se do kontaktu se svým nitrem.
Prostřednictvím meditace je navíc možné dosáhnout pevnějšího duševního stavu, naučit se ovládat budoucí záchvaty nervového hladu a také se efektivněji ponořit do svých emocí, aby bylo možné identifikovat spouštěcí příčiny záchvatů.
Pro efektivní provozování těchto sportů je samozřejmě vhodné spolehnout se na odborníky v oboru. S návrhy odborníka spíše než pomocí kutilů lze ve skutečnosti rychleji dospět k hlubšímu poznání oboru a získat nejen znatelné výsledky, ale také intenzivnější psychickou podporu.
Do tohoto kontextu se přirozeně perfektně hodí také meditační techniky, z nichž některé jsou dokonale integrovány se sportovními disciplínami včetně jógy a pilates.
Obecně, jak již bylo zmíněno výše, jakýkoli sport může být užitečný pro potlačení nervových záchvatů hladu. Proto je dobrou praxí pravidelně vykonávat fyzickou aktivitu, dodávat pohodu tělu i duchu.
Boj s neduhy souvisejícími s jídlem pomocí jídla
Zdá se to absurdní, ale k potírání nervových záchvatů hladu je také možné použít některé specifické potraviny. Abychom byli přesní, konzumace potravin schopných poskytnout dlouhodobý pocit sytosti může být užitečná pro mechanické potlačení nástupu nervových záchvatů hladu.
Hlavní složky jsou v tomto kontextu ty, které lidskému tělu nepřinášejí mnoho kalorií: vláknina. Ty jsou ve skutečnosti fermentovány mikroorganismy tlustého střeva, ale nejsou absorbovány ve střevě kvůli absenci specifických enzymů.
Když se však vlákna dostanou do žaludku, dostanou se do kontaktu s vodou a nabobtnají, přičemž zaberou veškerý objem, který má k dispozici.
Existují také složky schopné zasahovat do žláz a neurotransmiterů, což způsobuje prodloužený a intenzivní pocit pohody. Vzpomeňte si například na hořkou čokoládu, dále na extrakt z hořkého pomeranče a některé bylinky.
Mnohé z těchto ingrediencí byly zahrnuty do bezpočtu potravinových doplňků zabraňujících hladu, které kromě toho, že prospívají tělu v jiných ohledech, pomáhají drasticky snížit nervové záchvaty hladu.
Jako vždy u doplňků stravy se však nesmíme mýlit: nejsou zamýšleny jako definitivní řešení všech problémů, ani jako náhrada zdravé a vyvážené stravy. Jejich přínos může být rozhodující, ale pouze v případě podpory solidní terapie.
Závěry
Poruchy příjmu potravy jsou četné a rozšířené v dnešní společnosti, která je stále více charakterizována stresem, úzkostí, náladovostí a psychickými problémy. Některé z nich, včetně anorexie a bulimie, jsou docela dobře známé, zatímco o nervových záchvatech hladu a jejich závažnosti se mluví méně.
Je třeba věnovat velkou pozornost nervovým záchvatům hladu, které mohou mít důležité dopady na zdraví jedince. Pomoc psychologa v nejzávažnějších případech je naprosto nezbytná, přičemž na občasné jevy – naštěstí – existují velmi platné prostředky.
I když jsou záchvaty hladu sporadické, ale pravidelné, je důležité pokusit se najít řešení co nejdříve. Zanedbání problému může ve skutečnosti postupně vést k daleko závažnějším a nepříjemnějším situacím.
Mohlo by vás zajímat: