• Krása
  • Výživa
  • Zdravlje
  • blog

Water Bridge

Mykóza nehtů: příznaky, příčiny, léky a přírodní prostředky

mayo 11, 2021 by adminwaterbridge

Mykóza nehtů: příznaky, příčiny, léky a přírodní prostředky

Houby jsou nejen jedlé produkty, ale také mikroorganismy, které se v mnoha případech prokazují jako užitečné pro člověka.

Mnohé z těchto hub se ve skutečnosti používají ke fermentaci potravin a některé z nich žijí i uvnitř lidského organismu.

Když je však narušena křehká rovnováha v mikrobiálních společenstvech nebo pokud se v organismu zakořenily patogenní druhy, lze pozorovat nepříznivé důsledky. Jedním z nich je plíseň nehtů, známá také jako onychomykóza.

Zde je vše, co potřebujete vědět o tomto stavu.

Mykóza na nehtech: co to je

Mykóza nehtů: příznaky, příčiny, léky a přírodní prostředky

Nehtová mykóza, v odborném žargonu známá jako onychomykóza, je stav, který nastává s počáteční změnou barvy nehtů  a následnou ztrátou konzistence, která se může vyvinout, pokud není dodržena vhodná léčba, až k jejich  úplnému pádu.

Jde o stav, který má poměrně vysoký výskyt, s procentuálními hodnotami v rozmezí 35 až 50 %. Pravděpodobnost, že se budete muset vypořádat s onychomykózou alespoň jednou za život, zřejmě nezávisí na národnosti, stravovacích návycích, indexu tělesné hmotnosti a dalších proměnných týkajících se subjektů, s výjimkou pohlaví:  ve skutečnosti mají muži  k mykóze náchylnější výraznější nehty než ženy.

Z mikrobiologického hlediska  je mykóza nehtů skutečnou infekcí, kterou na rozdíl od bakteriálních způsobují houby, známé také jako plísně. Původcem tohoto stavu je v mnoha případech běžný komenzál lidského organismu.

Nehty na rukou a nohou jsou oblasti, které jsou všechno, jen ne sterilní, naopak je obývá nespočet mikrobiálních druhů, které žijí v rovnovážné situaci a které za normálních podmínek nezpůsobují mykózu.

Z nějakého důvodu však může být  mikrobiální rovnováha změněna, což vede k většímu rozvoji určitého druhu, který může dominovat nad ostatními a napadat další tkáně, včetně nehtů na rukou  a nohou.

Plíseň nehtů na nohou je obvykle častější než ta, která postihuje ruce, ale existuje mnoho lidí postižených tímto druhým stavem.

Mykóza nehtů: příznaky

V rovnovážných podmínkách nevykazuje plíseň nehtů na nehtech žádné známky. Vzhledem k velikosti mikroorganismů je však možné infekci pozorovat, až když je již intenzivní a rozsáhlá.

Jedním z hlavních  příznaků mykózy nehtů na rukou  a nohou je jejich  barevná změna. Vzhledem k tomu, že infekce je způsobena mikroorganismy, které se obvykle nacházejí ve vnějších částech těla, obvykle se projevuje od koutků. Pozorována je první chromatická variace: běžná světle růžová barva nehtů se jeví jako nažloutlá, ve vzácnějších případech bílá nebo s červenými nebo hnědými skvrnami.

Během dnů je možné zaznamenat velmi rychlou změnu barvy a také rozšíření plochy postižené změnou, což svědčí o množení houby.

Zvláštností příznaků plísně nehtů je změna konzistence infikované tkáně. V první fázi  po množení mikroorganismu se ve skutečnosti  nehet stává silnějším  a zdánlivě odolnějším a kompaktnějším. Po několika dnech však dojde k  opačnému jevu a  tkanina má tendenci se  při kontaktu snadno drolit a postupně odhalovat podkladovou oblast, kterou by za normálních podmínek měla chránit.

Dalším poměrně častým příznakem v případě plísně nehtů je  nepříjemný zápach, který postihuje infikovanou oblast. Zejména v pokročilejších stádiích onychomykózy se totiž mikroorganismy spíše živí vápníkem přítomným v nehtech a jimi produkované metabolity nepříjemně a naopak velmi štiplavě zapáchají.

V počátečních stádiích onychomykózy navíc není žádná bolest (pouze v některých případech lze vnímat více či méně intenzivní svědění); u těch pokročilejších se však při každém pohybu ruky nebo nohy může objevit pocit nepohodlí nebo bolesti, což je způsobeno obnažením kůže umístěné pod nehtem, která je bohatá na nervová zakončení.

Mykóza nehtů: příčiny

Mykóza nehtů: příznaky, příčiny, léky a přírodní prostředky

Abychom věděli, jak vyléčit plíseň nehtů, je především nutné znát příčiny, provádět adekvátní prevenci.

Jak již bylo zmíněno, původcem je obecně houba (nebo skupina mikroorganismů) přirozeně se vyskytující na kůži, i když není invazivní. Většinou se jedná o druhy patřící do rodů Aspergillus a Candida.

Skutečnou příčinu je však třeba hledat ve faktorech, které způsobují zvýšení množství a metabolické aktivity výše zmíněných mikrobů.
Jednou z hlavních příčin mykózy nehtů na nohou je  používání těsné a špatně prodyšné obuvi.

Je dobré vědět, že tyto mikroorganismy jsou schopny žít i bez kyslíku a že preferují teplé (s teplotami mezi 35 a 40 °C) a vlhké prostředí. Je jasné, že použití příliš těsné obuvi nebo špatně prodyšných ponožek umožňuje tyto podmínky dokonale obnovit.

Samozřejmě, že  oslabený imunitní systém  (např. po užívání antibiotik) nebo nepřijímání potřebných vitaminů a minerálních komplexů má za následek zvýšenou pravděpodobnost onychomykózy.

To, co bylo dosud řečeno, však nevysvětluje, proč se plíseň nehtů může objevit. Mezi příčiny plísňových infekcí totiž mohou patřit i drobné řezné rány, dokonce i ty mělké. V těchto případech mohou  patogenní houby přítomné na kůži proniknout pod nehet a způsobit projevy výše popsaných příznaků. Dokonce i odstranění kůžičky, zvláště pokud se provádí nedostatečně sterilizovanými nástroji nebo zuby, může být základem nemocných nehtů.

Opět, pokud jde o onychomykózu zejména palce nohy, mělo by být známo, že mezi hlavní příčiny patří používání  společných sprch a šaten  – nebo obecněji míst přístupných veřejnosti a nepříliš sanitovaných – bez nutné opatření. Plísňová infekce se vyskytuje u mnoha lidí po sprchování naboso v tělocvičně nebo po koupání v bazénu.

Obecně platí, že mezi rizikové faktory související s onychomykózou patří:

• nízká imunitní obrana;
• pokročilý věk (ze stejného důvodu jako výše);
• diabetes;
• lupénka (málo známé autoimunitní onemocnění, které se vyskytuje s výskytem strupů a skvrn na kůži).

Léky na plíseň nehtů

Mykóza nehtů: příznaky, příčiny, léky a přírodní prostředky

Po objasnění, jaké jsou potenciální příčiny infekce prstů a nohou, je dobré znát prostředky.

Léčba mykózy nehtů, rukou i nohou, není složitá a jsou dostupné jak farmaceutické, tak přírodní prostředky. Jakmile jsou však pozorovány první příznaky, je dobré plíseň nehtů léčit, protože ač se nejedná o rizikové onemocnění, při zanedbání může vést k závažnějším infekcím nehtů, jejich padání a komplikacím různých druhy.

Zde je tedy návod, jak vyléčit plíseň nehtů.

Léky proti plísním nehtů

K léčbě plísně nehtů lze použít  antimykotikum. Ve skutečnosti se jedná o léky obsahující molekuly, jejichž hlavním účinkem je decimovat mikrobiální populaci na základně infekce a vrátit ji zpět na normální úroveň. Antimykotikum tedy může působit přesně jako antibiotikum.

Na rozdíl od léků, které se asimilují orálně, je dobré vědět, že existují  leštidla na plíseň nehtů. Jedná se tedy o speciální pleťové vody, které je nutné aplikovat lokálně.

Mezi nejpoužívanější účinné látky patří  itrakonazol, molekula, která působí fungistaticky na celou populaci a je schopna specifičtěji působit na rod Candida; mezi léky, které lze asimilovat perorálně, je však  flukonazol.

Tyto pomocné látky v kombinaci s jinými za účelem dosažení synergického účinku lze nalézt v běžných volně prodejných lécích.

Mykóza nehtů: přírodní prostředky

Kromě dodržování správných hygienických pravidel a udržení vysoké imunitní obrany je dobré vědět, že na plísně nehtů existují i ​​přírodní prostředky. Léčba mykózy nehtů může ve skutečnosti spočívat v použití  přírodních pomocných látek, jako je olej z čajovníku, který nejen maskuje nepříjemný zápach, ale má také fungicidní účinek. Může být aplikován 2x až 3x denně přímo na infikovanou oblast.

Případně si můžete dát  koupel nohou  nebo ponořit ruce do roztoku  2/3 vody a 1/3 octa. V posledně jmenovaném je kyselina octová ve vysokých koncentracích, která vytváří nepřátelské prostředí pro houby. Stačí si jednou denně namočit ruce nebo nohy na 15 minut.

Antifungální krémy

Platným prostředkem proti plísni nehtů (onychomykóze) je použití speciálních krémů, které velmi často obsahují síru, kyselinu salicylovou a tea tree olej, jako je například krém Keraderm, o kterém jsme hovořili v tomto článku.

Je samozřejmé, že v případě, že po přijetí přírodních léků nedojde k žádnému zlepšení, je nezbytné použít léky.

Často kladené otázky FAQ

✅ Je plíseň na nehtech nakažlivá?

Ano, ale aby došlo k infekci, musí se infikovaná oblast dotýkat kůže jiné osoby.

✅Jak se přenáší plíseň nehtů?

Mykóza se může přenášet prostřednictvím nehygienických veřejných míst (bazény, tělocvičny atd.); používáním infikovaných ponožek nebo bot se infekce může rozšířit na další zdravé nehty.

✅ Bolí plíseň nehtů?

Mykóza sama o sobě žádnou bolest nezpůsobuje. Pokud však má závažnou formu, může způsobit vypadnutí nehtu a následně pocit bolesti.

✅ Kdo léčí plísně nehtů?

Ve většině případů postačí použití léku ad hoc. V závažnějších případech však může být nutné zasáhnout chirurgicky.

Mohlo by vás zajímat:

  • Deodorant na nohy Nodor Piedi

Filed Under: blog

Entradas recientes

  • Keto Matcha Blue Špatné recenze nebo to funguje? Názory a Cena 2023
  • Funguje Toxic Off proti parazitům? Názory a recenze na doplněk
  • Funguje Keto Light Plus +? Recenze, názory a cena
  • Funguje Keto Black Premium nebo SCAM? Recenze a názory 2022
  • Funguje krém Exodermin? Recenze, názory a cena

Comentarios recientes

    Copyright © 2023 · AgentPress Pro Theme on Genesis Framework · WordPress · Log in