Moringa: vlastnosti, výhody, použití a kontraindikace
Co je moringa
Moringa je z čistě botanického hlediska rod rostlin patřící do čeledi Moringaceae. Ve skutečnosti se běžný termín „moringa“ vztahuje ke konkrétnímu druhu, jmenovitě Moringa oleifera Lam.
Typická pro indická území poblíž Himalájí, moringa vypadá jako keř, který může dosáhnout výšky několika metrů. Běžné rostliny mají výšku mezi 4 a 7 metry, ale jsou známy exempláře tohoto druhu, které dosahovaly výšky 10 metrů. Jeho kmen je na bázi rozvětvený, na dotek měkký, téměř houbovitý. Listy, obvykle malé a s charakteristickým oválným tvarem, mají na části vystavené slunci jasně zelenou barvu, na části ve stínu světle zelenou. Na teplejších místech, např. v indickém vnitrozemí, může kvést až 3x ročně.
Jeho květy jsou malé a bílé, zatímco plody, jakmile dozrají, získávají dřevitou konzistenci.
Všechny části rostliny jsou jedlé a v Indii se hojně používají. Před staletími obyvatelé regionu věřili, že keř má zázračné vlastnosti, a to natolik, že mu dali přezdívku „ strom zázraků “.
Mezi jeho nejdůležitější funkce, kromě kosmetických a potravinářských, patří funkce flokulačního činidla. Ve skutečnosti byla rostlina v blízkosti Nilu široce používána k čištění vody pro lidskou spotřebu.
Její pěstování je poměrně jednoduché: rostlina nemá žádné zvláštní nutriční potřeby a během svého života nevyžaduje zvláštní péči; jako by to nestačilo, dokáže dobře odolávat suchu, což je vlastnost, která mu umožnila dobře se přizpůsobit tropickým oblastem typickým pro Indii a Egypt.
Moringa: všechny její prospěšné vlastnosti
Vlastnosti moringy jsou rozmanité. Jak již bylo zmíněno, pozornost si bezesporu zaslouží především jeho nutriční vlastnosti. Ve skutečnosti je nyní moringa využívána jako zdroj obživy pro nerozvinuté populace, kde chybí jídlo a bují podvýživa.
Vlastnosti moringy se liší na základě analyzované části rostliny. Například o listech je známo, že mají vysoké koncentrace vysoce biologicky dostupných vitamínů.
Patří mezi ně téměř všechny vitamíny B (s výjimkou B12) a vysoké koncentrace vitamínu C, výrazně vyšší než ty typické pro pomeranč. Kromě toho nechybí karotenoidy a provitamin A a také skupina minerálů nezbytných pro výživu organismu, včetně zinku, vápníku, železa, sodíku a draslíku a také hořčíku.
Kromě toho jsou listy bohaté na esenciální aminokyseliny, což znamená, že je lidské tělo není schopno syntetizovat samostatně, což je činí obzvláště výživnými.
Lusky moringy, když jsou nezralé, se sklízejí a používají jako jiné luštěniny ve stravě. To, co je odlišuje, v tomto případě není vysoké procento bílkovin, ale nerozpustná vláknina, kterou přinášejí, a také mangan, který naopak v listech chybí.
Ze semen moringy se však získává známý Behen olej, který se používá v kosmetice k provádění jemných a relaxačních masáží. Olej extrahovaný ze semen moringy, pokud není rafinován, je také vhodný pro lidskou spotřebu; vyznačuje se sladkou dochutí a z nutričního hlediska je bohatý na nenasycené mastné kyseliny, přičemž všem ostatním dominuje olejová (mastná kyselina v extra panenském olivovém oleji).
Navíc z funkčního hlediska má moringa mnoho pozitivních účinků na lidské zdraví. Zejména vysoká koncentrace polyfenolů, včetně flavonoidů, dodává listům rostliny pozoruhodné antioxidační vlastnosti.
Kromě toho minerály a další sekundární sloučeniny přítomné v malých koncentracích způsobují, že moringa působí jako přírodní antibiotikum, protože je nejprve aktivní proti grampozitivním bakteriím a zadruhé proti gramnegativním bakteriím. Kromě toho jsou rostlině připisovány protizánětlivé a protinádorové vlastnosti, i když jsou nutné další studie těchto vlastností, aby se potvrdila jejich přítomnost.
Moringa má navíc hypocholesterolemické a hypoglykemické vlastnosti , takže stimuluje snížení hladiny inzulínu v krvi, čímž předchází všem problémům souvisejícím s tímto specifickým stavem. Kromě toho přítomnost omega 3, 6 a 9 tuků snižuje hromadění lipidů v mnoha oblastech.
Použití moringy
Moringa jako tropická rostlina není vhodná pro pěstování v Itálii, protože mírné klima jí neumožňuje žít v této zemi. V Indii, stejně jako na všech ostatních místech, kde může rostlina bez problémů růst, je její použití mnohostranné.
Listy se například jemně nasekají na jemný zelený prášek a používají se jako příchuť nebo koření v mnoha pokrmech; stejného výsledku lze dosáhnout také dehydratací listů předem.
S listy moringy si obyvatelé asijských zemí běžně připravují polévky, ale i omáčky a krémy všeho druhu. Nakrájené a sušené listy, případně i fermentované, se také používají k výrobě nálevů.
Jeho vlastnosti jsou podle mnoha studií podobné jako u čaje matcha japonského původu.
Lusky se sbírají a vaří, zatímco semena moringy lze dusit, opékat nebo podrobit extrakci, aby se získal olej popsaný výše.
Kořeny, stejně jako listy, se nasekají a používají k dodání exotických vůní pokrmům.
Květy moringy se naproti tomu přidávají do čerstvých salátů a lze z nich také získat med se zvláštní a jemnou vůní.
Ze všech právě uvedených použití je v současnosti v Itálii rozšířeno pouze několik. Určitě se do Bel Paese dostaly například nasekané a sušené listy moringy, z nichž se připravují zdravé nálevy a blahodárné nápoje ; podobně je olej ze semen moringy široce používán v kosmetice, protože je zvláčňující a vyživující.
Jak však již bylo zmíněno, v Itálii není možné najít celou rostlinu moringy, takže v současnosti nejsou lusky, kořeny ani stonek příliš využívány.
Doplňky stravy na bázi moringy
Moringa, respektive její listy, jsou však široce používány při formulaci specifických doplňků stravy. Důvod této volby je brzy vysvětlen výše popsanými výživnými vlastnostmi listů této rostliny.
Tyto doplňky z moringa, který se používá pro vyvíjení antioxidační účinek, nebo zavést živiny, které chybějí ve vaší stravě, se vyskytují v různých formách. Jednou z nejrozšířenějších forem je bezesporu prášek: v tomto případě lze moringový prášek zelené barvy a lehce pikantní chuti přidávat do nápojů nebo smoothie, přičemž se pečlivě dodržují dávky doporučené výrobcem.
Moringové doplňky jsou však dostupné také ve formě kapslí. Cíl této odlišné formy příjmu je dvojí a spočívá nejen v ukrytí exotických vůní, které se nemusí líbit každému, ale také v modulaci uvolňování živin, aby se prodloužil blahodárný účinek složek. aktivní složky obsažené v doplňku.
Pamatujte však, že doplňky stravy nejsou určeny jako náhrada jídla, ale jako spojenci pestré a vyvážené stravy.
Moringa: všechny kontraindikace
Vzhledem k tomu, že se jedná o relativně novou potravinu pro italskou populaci, nelze v tuto chvíli s jistotou tvrdit absenci vedlejších účinků.
Vědecký výzkum však v tomto směru učinil významný pokrok, protože bylo zjištěno, že nadměrná konzumace kořenů moringy způsobuje nevolnost, zvracení a další nepříjemné příznaky v důsledku přítomnosti alkaloidu, spirochinu, schopného bránit přenosu nervových vzruchů. impulsy.
Kromě toho, navzdory jejímu širokému použití jako živiny pro nerozvinuté populace, nelze vyloučit, že moringa má vedlejší účinky na muže, zejména s ohledem na jakékoli alergie.
Kromě toho byly ve vědecké literatuře publikovány některé studie, které prokazují abortivní účinek kořenů a jiných částí rostliny; čekání na další potvrzení nebo odmítnutí, proto se doporučuje jako preventivní opatření pro ženy v těhotenství z nespotřebovávají moringa.
Konzumace moringy musí být také kontrolována při užívání drog: ve skutečnosti je známo, že chemické sloučeniny obsažené v této rostlině mohou narušovat fungování cytochromu P450 a inhibovat jeho aktivitu.
V případě, že užíváte léky, ale obecněji preventivně, důrazně se doporučuje konzultovat užívání extraktů nebo doplňků z moringy se svým lékařem.