Potřeba obměny jídelníčku není motivována pouze potřebou porušit rutinu, ale také zavést do jídelníčku případné prospěšné látky z tzv. „superfoods“, tedy speciálních potravin.
Snaha zůstat v souladu s fyzickou aktivitou a dodržováním vyvážené stravy může být ve skutečnosti komplikovaná nejen pro potíže s udržováním konstantního rytmu, ale také pro monotónnost, kterou lze připisovat dietě, která je vždy stejná jako a s několika obměnami.
Naštěstí je svět velký a bohatý na různé ekosystémy, takže v průběhu let mnoho učenců a nadšenců navštívilo různé země, aby našli nové rostliny, zeleninu nebo luštěniny, které by zavedli do jídelníčku.
Kromě toho některé z těchto ingrediencí prokázaly nejen důležitou nutriční hodnotu ve smyslu energie a kalorií, které mohou poskytnout, ale také pro přítomnost specifických bioaktivních sloučenin schopných přinést jeden nebo více výhod specifickému systému organismu.
Do této kategorie patří kořen jakonu, velmi zvláštní zelenina – v některých ohledech podobná slavnějším bramborám – která roste poblíž pohoří And.
V dnešní době se jakon a jeho kořen rychle šíří i na západ. Zde je tedy vše, co potřebujete vědět o této hlíze a jejích prospěšných vlastnostech.
Yacon root – co to je
Jakon, jehož botanický název je Smallanthus sonchifolius, je vytrvalá rostlina, která roste v oblastech, které objímají Andy, včetně Argentiny a Kolumbie. Hlíza pocházející z rostliny je však široce prodávána také v Peru a na Filipínách.
Podle některých historických artefaktů nalezených v Peru se jakon během éry kultury Mocha konzumoval při důležitých slavnostních událostech a měl také náboženskou hodnotu, protože byl nabízen bohům posmrtného života k přivítání mrtvých.
Skutečně byly nalezeny sochy zobrazující tuto konkrétní hlízu.
Jak již bylo zmíněno, zelenina vypadá velmi podobně jako brambor a nutriční hodnoty jsou také velmi podobné, i když jakon je více křupavý a má sladší dochuť , připomínající meloun a jablko.
Přestože je možné výtažky z hlíz koupit od roku 2007 prostřednictvím specifického britského e-commerce specializovaného na funkční potraviny, je to po roce 2010, kdy jakon upoutal pozornost mnoha odborníků na výživu a zdravotníků.
V tomto období ve skutečnosti vědecká literatura přinesla mnoho údajů týkajících se konkrétní části této rostliny: kořenů jakonu.
Právě z tohoto důvodu se v současné době pozornost odborníků na výživu a zdraví lidí zcela obrací na extrakt z kořene jakonu, jehož vlastnosti jsou vynikající.
Vlastnosti kořene jakonu
Jednou z hlavních charakteristik kořene jakonu je obsah draslíku. Vzhledem k nezanedbatelnému výskytu hypokalémie v Itálii – zejména u lidí podstupujících farmakologickou léčbu – chápeme, jak může být užitečné začlenit extrakt z kořene jakonu do jídelníčku.
Vysoká koncentrace draselných iontů však není jedinou pozoruhodnou vlastností kořene jakonu. Ve skutečnosti je nutné vědět, že má velké množství frukto-oligosacharidů – obvykle označovaných zkratkou FOS – včetně inulinu.
Inulin je rostlinná vláknina, kterou lidské střevo nedokáže strávit. To však neovlivňuje jeho užitečnost, protože je fermentován v tlustém střevě mikroorganismy, které obývají oblast. Z tohoto důvodu je inulin definován jako prebiotikum a dnes je to jedna z mála vlákniny bez nutriční hodnoty, která tuto vlastnost uznává.
Díky obsahu FOS a inulinu, kromě zvláště příjemné chuti extraktu z kořene jakonu, je tento produkt platným sladidlem pro použití při nízkokalorických dietách. Kromě slazení a nízkého energetického přínosu navíc kořen jakonu přináší četné výhody.
Výhody kořene jakonu
Hlavní výhody kořene jakonu se točí kolem jeho obsahu inulinu a FOS. Jak již bylo zmíněno výše, inulin je vláknina, kterou lidské střevo nedokáže asimilovat a které nemá potřebné enzymy.
Inulin má však některé důležité vlastnosti. Především patří do kategorie gelujících vláken: to znamená, že při kontaktu s tekutinami tvoří gel a má tendenci zvětšovat svůj objem. Objemové zvýšení inulinu způsobuje, že zabírá více místa v žaludku, což má za následek intenzivní a prodloužený pocit sytosti.
Jinými slovy, používání extraktu z kořene jakonu ve vašich pokrmech jim nejen dodává exotičtější nádech, ale také pomáhá snížit pravděpodobnost nezdravých svačin během dne.
Navíc skutečnost, že lidské tělo nedisponuje enzymy nezbytnými pro svůj metabolismus, nebrání jejich případnému využití mikrobiotou. Mnozí ve skutečnosti vědí, že v tlustém střevě sídlí velmi vysoký počet bakterií, jejichž metabolická aktivita má intenzivní vliv na pohodu lidského těla.
Některé faktory, jako je nevyvážená strava, kouření, konzumace alkoholu a stres, mohou způsobit významnou změnu, pokud jde o taxonomické složení lidské mikroflóry, což podporuje rozvoj bakterií potenciálně schopných způsobit poškození organismu, stejně jako související s některými patologickými stavy..
V tomto ohledu je proto dobré vědět, že inulin je prebiotikum, tedy látka schopná podporovat správnou rovnováhu mikroflóry. Ve skutečnosti je látka fermentována bakteriemi rodu Bifidobacterium a Lactococcus, které jsou široce spojovány s blahobytem.
Další potenciálně zajímavou aktivitou extraktu z kořene jakonu je možná prevence diabetes mellitus 2. typu. Toto velmi závažné onemocnění je ve skutečnosti spojeno s řadou stavů, včetně zvýšení indexu tělesné hmotnosti (typického pro obézní subjekty) a inzulínové rezistence.
Ve studii provedené na University of Tucuman v Argentině bylo prokázáno, že 120denní léčba extraktem z kořene jakonu je schopna zvýšit hladinu inzulinu v krvi u obézních žen, což umožňuje lepší kontrolu hladiny cukru v krvi.
Kromě toho bylo také v rámci stejné studie pozorováno, že ženy, které užívaly extrakt, měly větší střevní pravidelnost než subjekty patřící do kontrolní skupiny. To potvrzují výsledky některých in vitro testů , podle kterých by kořen jakonu dokázal bojovat se zácpou.
Z tohoto důvodu a kvůli sytícím a glukózo-kontrolním účinkům extraktu z kořene jakonu byl nedávno označen jako zeštíhlující látka.
Jak to použít
V současné době není možné vzhledem k nařízením platným v celé Evropské unii dovážet kořen jakonu na území, nicméně ovoce je volně prodejné, pokud je vypěstováno v EU, takže hledání může být obtížné ale ne nemožné.ve skutečnosti existují různé firmy, dokonce i v Itálii, které se zabývají výrobou a prodejem této hlízy.
Naopak extrakt z kořene jakonu, známý také jako sirup, získal povolení k dovozu do EU, a proto je jeho nalezení v této podobě snazší.
Kořen jakon sirup má hustou konzistenci (podobně jako med), ale má velmi nízký glykemický index, takže jej lze použít jako sladidlo, i lidé s diabetem.
Sirup, získaný jemnými metodami, má stejné vlastnosti jako kořen jakonu. Lze jím tedy osladit nápoje, masité pokrmy, sýry, místo medu (i na suchary), využívat všechny jeho důležité vlastnosti.
Aby však sirup neztratil některé ze svých předností, měl by být používán na potravinách nebo v nápojích, které nepřesahují 70 °C. Za touto hranicí vlastnosti kořene jakonu dramaticky klesnou.
Kde to najít
Jak již bylo zmíněno výše, v současnosti jakon nemá potřebná oprávnění k dovozu do Evropské unie, takže pokud chcete ovoce nebo kořen koupit, musíte kontaktovat místní výrobce.
Na druhou stranu je jednodušší koupit sirup, který lze zakoupit u různých prodejců. Vzhledem k tomu, že se jedná o přísadu, kterou italská populace v současné době téměř nezná, v mnoha městech může být obtížné ji najít v kamenných obchodech, proto se doporučuje koupit ji online.
Na Amazonu jsou také některé produkty z kořene jakonu, včetně prášku, chipsů jakonového sirupu a listů rostliny, podívejte se zde.
Díky svým pozoruhodným vlastnostem zeštíhlujícím, proti zácpě, prebiotickým a nízkokalorickým vlastnostem byl extrakt z kořene jakonu také zaveden do formulace specifických doplňků stravy, včetně Reduslimu. Díky přítomnosti jakonu vám tedy doplněk může pomoci rychleji zhubnout.
Kořen jakonu: kontraindikace
Navzdory absenci četných studií o možných toxických účincích kořene jakonu je známo, že byl po staletí používán obyvateli Jižní Ameriky zcela bezpečným způsobem.
Navzdory tomu je vhodné se před konzumací jakékoli další přísady – zvláště pokud dodržujete specifickou farmakologickou léčbu – poradit se svým lékařem.
Patří do stejné rodiny jako slunečnice a ti, kteří po vystavení této rostlině pociťují alergické reakce, by neměli konzumovat jakon.
Navíc, pokud se rozhodnete sáhnout po suplementech na bázi jakonu, je nejlepší nepřekračovat maximální doporučené dávky: látka má totiž projímavé účinky a může způsobit potíže i těm, kteří jsou obecně postiženi častými průjmovými výtoky.
Závěry
Udržování zdravé a vyvážené stravy po dlouhou dobu a příjemné pro chuťové buňky je naprosto možné. Kořen jakonu je toho jasným svědectvím. Přídavek sirupu získaného z tohoto kořene jistě zpříjemňuje pokrmy, aniž by zvyšoval kalorický příjem a naopak poskytoval výhody.
I v tomto případě je však nutné přijmout příslušná opatření. Vždy je nutné nepřekračovat množství doporučená výrobcem nebo dodavatelem, aby se předešlo nepříjemným následkům.
Kromě toho, pokud je záměrem použít extrakt z kořene jakonu k urychlení hubnutí, nesmíme zapomenout na aktivní životní styl a vyváženou stravu, základní návyky pro dosažení konkrétních a trvalých výsledků.