Kolika: co jsou, typy, příznaky, příčiny a nápravy
Pojem kolika znamená náhlou, nesnesitelnou bolest, v některých případech doslova znehodnocující, která může postihnout každého člověka ze všech skupin populace. Jedná se o extrémně akutní bolesti, které mohou mít velmi rychlý průběh : to znamená, že zánět se projevuje prudce, ale obecně trvá v řádu sekund až minut (obvykle ne déle než 2) a poté se pomalu rozpouští.
V závislosti na tom, kde se kolika koncentruje, dostává konkrétní jméno.
Jejich rozlišení na základě oblasti, která je postižena, je zásadní, protože neexistuje žádná společná příčina, která by tyto náhlé bolesti generovala, ale naopak, v závislosti na místě, ve kterém se vyskytují, nám mohou umožnit prozkoumat konkrétní příčiny.
Obecně však kolika postihuje dobrovolné i nedobrovolné svalové tkáně. Svaly se za normálních podmínek pohybují díky složitému biologickému mechanismu kontrakce a relaxace a kolika není nic jiného než náhlá a intenzivní kontrakce, která vytváří křeč.
Jak správně tušíte, kolika tedy postihuje břicho, střeva, ledviny, játra a další tkáně.
Ačkoli bolest obvykle ustoupí během několika sekund, je dobré vědět, že se může rozšířit do okolních oblastí a zanítit tak větší oblast; kolika je navíc často doprovázena dalšími podobnými jevy.
Zde je tedy vše, co potřebujete vědět o této nepříjemné poruše, jejích příčinách a možných řešeních.
Renální kolika

Renální kolika je bolest, která se obvykle projevuje v blízkosti bederní oblasti, která může rovněž probíhají u pupku. Jde o velmi prudký typ koliky, kterou někteří pacienti popisují jako úder pěstí nebo v horším případě bodnutí.
Nesnesitelná bolest je přinejmenším omezující a ledvinová kolika je obecně doprovázena dalšími podobnými jevy.
Použití protizánětlivých léků typu NSAID může být užitečné k zastavení bolesti, ale nepůsobí na přímou příčinu problému. Je dobré mít na paměti, že kolika je ve skutečnosti pouze projevem nepohodlí lidského těla, proto blokování bolesti není pro řešení problému užitečné.
Mnohé koliky, v závislosti na místě, kde se nacházejí (a tedy na jejich vyvolávající příčině), jsou doprovázeny dalšími bolestmi.
Výjimkou nejsou ani ledvinové koliky: u těch, kteří trpí těmito velmi akutními křečemi, se obvykle projevuje i zvracení, nevolnost, tachykardie, bledost a potřeba močit, často doprovázené pocitem ne zcela vyprázdněného močového měchýře.
Hlavní příčinou ledvinové koliky je přítomnost kamenů. Ledvinové kameny jsou skutečné oblázky, komplexy solí a minerálů, které se stávají komplexními, tuhnou a ucpávají malé filtrační membrány ledvin.
V nejhorších případech jsou kameny, které se tvoří, tak velké, že brání toku tekutiny, doslova blokují močení; v jiných situacích však menší kameny vstupují do mikroskopických kanálků a vytvářejí v nich prostor a způsobují velmi silnou bolest.
Příčin ledvinových kamenů spojených s kolikou je mnoho: mezi ně patří nadměrná konzumace oxalátů, příjem velkého množství soli, špatná hydratace a některé predisponující faktory genetické povahy.
Břišní kolika

Mezi různými typy patří ty břišní k nejčastějším. Mají velmi vysokou prevalenci, protože tyto křeče jsou spojeny s dysfunkcí trávicího systému a mezi příčinami mohou být i prosté zažívací potíže.
Jak již bylo zmíněno v dříve napsaném článku, břišní kolika tedy postihuje celý trávicí systém: nejen tlusté střevo a obecněji tlusté střevo, kolem kterého je soustředěna většina jevů, ale také střevo, tenké střevo a žaludek.
Stejně jako ostatní koliky se i břišní kolika projevuje náhlou, ale extrémně intenzivní bolestí, která může zasahovat od podbřišku do zad, kříže a dokonce až do třísel. Obecně platí, že tyto koliky mají spíše omezenou dobu trvání, i když mohou patřit mezi nejbolestivější ze všech.
Mohou být také doprovázeny nevolností a zvracením, ale mezi další příznaky může patřit také horečka, stejně jako dlouhodobý průjem a nadýmání.
Přesné určení příčin břišní koliky může být obtížné kvůli velkému množství faktorů, které je mohou způsobit. Mezi nejznámější příčiny patří bezesporu Crohnova choroba, dosud málo známý chronický střevní zánět, jehož příčiny nejsou známy, ale podle toho, co bylo nedávno prokázáno vědeckými studiemi, se zdá, že zvyšuje predispozici k rakovině tlustého střeva.
Dalšími možnými příčinami břišní koliky jsou bakteriální infekce (konkrétně v případě otravy jídlem nebo způsobené mikroorganismy přijatými s jídlem), jakékoli alergie na potraviny nebo specifické kategorie produktů, střevní neprůchodnost nebo zmenšení povrchu střeva. Mezi příčiny může patřit i stres a některé typy kýl.
Z toho, co bylo dosud řečeno, břišní kolika může být způsobena jak nemocemi, které jedince postihnou, tak nesprávnými stravovacími návyky.
Obecně se ke zmírnění příznaků doporučuje pít hodně vody, vyhýbat se potenciálně dráždivým jídlům a nápojům (včetně čaje a kávy) a sportovat, protože pohyb by mohl dále stimulovat cyklus kontrakce-relaxace a zesilovat bolest. koliky.
Divertikulóza koliky
Mezi různými příčinami spojenými s abdominální kolikou existuje specifický stav tlustého střeva: koliková divertikulóza. Divertikly jsou malé vývody v tlustém střevě, které se mohou zanítit nebo ucpat, což způsobuje nejen bolest, ale také nízkou aktivitu bakteriální flóry, která se silně podílí na procesu trávení (a nejen).
Jakýkoli zánět nebo perforace těchto inflexí způsobuje velmi intenzivní bolest, které je třeba věnovat zvláštní pozornost. Kromě koliky jsou dalšími příznaky spojenými s kolikou divertikulózou krvavá stolice, podrážděnost a potíže s vyprazdňováním.
Novorozenecká kolika

Tyto děti pláčou bez zjevného důvodu trpí, pravděpodobně z novorozenecké koliky. Kolika s umělým mlékem je velmi častá, ale nechybí ani kojeným dětem a odhaduje se, že jí trpí 2 z 5 miminek.
Je to právě břišní kolika, která postihuje dospělé, v některých případech se stejnou intenzitou (což vysvětluje nepřerušovaný pláč), i když jsou příčiny různé.
Zejména děti do 3 měsíců věku mají trávicí systém, který není ještě dostatečně vyvinutý, takže mají potíže s trávením složitých potravin, jako je mléko. Kromě toho se zdá, že gastroezofageální reflux také souvisí s neonatální kolikou.
Je těžké pochopit, jak dostat děti přes koliku, protože neexistuje žádné všeobecně uznávané nebo univerzální řešení, i když pediatři po celém světě usilovně pracují na nalezení definitivního léku.
Biliární kolika

Tento typ koliky je také známý pod názvem žlučníková kolika. Jde o bolesti postihující játra, potažmo horní část zad, způsobené i v tomto případě možnou přítomností solí.
Konkrétně biliární koliky, ty jsou však způsobeny shluky přebytečného cholesterolu, které blokují činnost jater, což představuje velmi vážnou hrozbu. Kromě toho je rozlišení žlučové koliky od renální koliky jednoduché: zatímco ve druhém případě má bolest tendenci ustupovat, když bolest zasáhne játra, křeč je vzestupná a rozšiřuje se směrem k ramenům.
Biliární kolika může být též doprovázeno zvláštními symptomy, včetně horečky, zvracení a nevolnost. Zejména horečku bychom neměli podceňovat: pokud se objeví ve spojení se žlučovou kolikou, je dobré vhodně zasáhnout, protože vysoká teplota je spojena s probíhajícím zánětem, který by mohl naznačovat perforaci vývodů vedoucích žluč do střeva. by to byla velmi nebezpečná komplikace. Dalším příznakem typicky spojeným s biliární kolikou je prodloužený, světle zbarvený průjem.
Jaké jsou však konkrétně příčiny biliární koliky? Jak je patrné ze spouštěcí příčiny potíží, kterou je nadbytek cholesterolu, základní příčinou těchto bolestí je špatná výživa. Při neaktivním životním stylu, konzumaci velkého množství tuků a malého množství zeleniny, může dojít k hromadění cholesterolu v krvi a játrech, a tím ke vzniku biliární koliky, kromě jiných dysfunkcí.
Ovariální kolika

Mnoho žen si stěžuje na bolesti v okolí vaječníků, které jsou v některých případech identifikovány jako koliky. Na rozdíl od všech ostatních dosud prezentovaných je ovariální kolika v některých případech fyziologická, i když se citlivost na ně u jednotlivých žen liší. Ovariální kolika je totiž v mnoha případech vnímána uprostřed menstruačního cyklu (pokud je pravidelný), což odpovídá vypuzení vaječné buňky z folikulu. Příčina této bolesti souvisí s aktivitou folikulu, který se zvětšuje a přichází do kontaktu s hustým komplexem nervů a po několika dnech se uvolňuje.
I v těhotenství lze ovariální koliku považovat za zcela běžnou, zvláště v prvních měsících: uhnízdění plodu v děloze a jeho následný růst způsobují určitý tlak na vaječníky a tím i vnímání bolesti.
Pokud se ovariální kolika nevyskytuje ani v těhotenství, ani uprostřed menstruačního cyklu, je dobré se poradit s odborníkem.
Mezi další příčiny ovariální koliky mohou být ve skutečnosti jakékoli cysty, stejně jako neoplastické útvary, které vyžadují okamžitou léčbu. V mnoha případech jsou však nefyziologické ovariální koliky mylně spojovány s touto tkání, protože se může jednat o lumbago, apendicitidu nebo střevní koliku, které se rozšíří a dostanou se až k reprodukčnímu orgánu, čímž vzniká dojem, že je zdrojem.
Konečně existují další patologické stavy nebo problémy související s ovariální kolikou, a bohužel mezi ně patří spontánní potrat, mimoděložní těhotenství nebo endometritida.
Mnoho z těchto jevů není přímo spojeno se špatným zvykem nebo konkrétním chováním, takže je nelze předvídat. Jediným řešením, jak minimalizovat pravděpodobnost vzniku jedné z těchto příčin ovariální koliky, je dodržovat zdravý a aktivní životní styl, jíst vyváženě a vyhýbat se co nejvíce zdrojům stresu.
Často kladené otázky FAQ
Jedná se o velmi akutní bolesti různého trvání, ale obecně krátké a intermitentní, postihující různé tkáně.
Kolika je projevem problému těla, proto je nutné identifikovat postiženou oblast, aby bylo možné vysledovat příčiny.
Kolika má velmi rychlý průběh se střední až vysokou intenzitou bolesti.
Kolika je znepokojující, pokud je častá a je spojena s dalšími příznaky souvisejícími s konkrétní oblastí, ve které se vyskytuje.
K blokování bolesti je možné uchýlit se k nesteroidním protizánětlivým lékům; pamatujte však, že tyto léky odstraňují bolest, ale nepůsobí na příčinu.
Trvání koliky je obvykle velmi krátké, ale mohou být přerušované, takže tyto křeče mohou trvat hodiny.
V první řadě je nutné navštívit lékaře, přesně je lokalizovat a následně kontaktovat odborníka, aby ošetřil vyvolávající příčinu.