Jak dlouho trvá ženská ovulace? V tomto článku na tuto otázku odpovíme, ale nejprve krátký úvod:
Ovulace je základním momentem ženského reprodukčního cyklu, protože odpovídá uvolnění a dozrávání vaječné buňky, která čeká na setkání spermií, aby se zajistila implantace plodu.
Přestože je popis jevu jako celku poměrně jednoduchý, je dobré vědět, že existuje více faktorů, které mohou ovlivnit uvolnění vajíčka a dobu trvání procesu. Zde je tedy vše, co potřebujete vědět o ovulaci a jejím trvání.
Jak dlouho trvá ovulace u žen s pravidelnou menstruací?
Podle konvence se začátek menstruačního cyklu – který v případě dokonalé pravidelnosti trvá asi 28 dní – shoduje s koncem menstruace: od tohoto okamžiku se ve skutečnosti spustí řada velmi odlišných hormonálních jevů. týden po týdnu, až do další ztráty krve.
Fáze, která následuje po ztrátě krve, se nazývá předovulace: sestává z okamžiku, kdy se systém rekonstituuje po prodělaném stresu. V tomto případě ve skutečnosti hormon zvaný folikuly stimulující působí tak, že podporuje růst oocytu a obnovuje děložní stěny. Je to ve skutečnosti fáze opravy a přechodu k nejdůležitějšímu okamžiku cyklu.
Následující týden je přesně obdobím ovulace: hlavní buňka se uvolňuje vejcovody a čeká na oplodnění.
Pokud vás zajímá, jak dlouho trvá ovulace, odpověď v případě pravidelného cyklu je asi 7 dní, i když k oplodnění může dojít i před nebo po tomto časovém rozmezí (uvažujte s odstupem asi 2 dnů). V některých případech může vaječná buňka odolávat ještě několik hodin, stejně jako spermie, které mají vitalitu asi 24-48 hodin.
To znamená, že nechráněný styk před ovulací může stále vést k těhotenství. Plodné období, tedy nemusí vždy shodovat s ovulace.
Jak dlouho trvá ovulace při nepravidelném cyklu?
Pokud je váš menstruační cyklus nepravidelný, mohou se na spodině vyskytnout hormonální problémy, pro které je vhodné kontaktovat gynekologa a endokrinologa.
Dopady těchto hormonálních změn na menstruační cyklus mohou být velmi důležité. Mnoho žen má totiž také více než jednu menstruaci za měsíc, zatímco v jiných případech mohou být prokládány celými měsíci.
V těchto případech je přesné určení, kdy nastává ovulace a kdy otěhotnět, velmi komplikované, protože neexistuje žádná pravidelnost.
Abychom věděli, jak dlouho ovulace trvá, jsou však k dispozici statistické a empirické testy, které mají proměnlivou přesnost a spolehlivost.
Jedním z méně spolehlivých, ale nejznámějších testů, jako předchůdce technik vyvinutých později, je Ogino-Knausova metoda . To vyžaduje, aby žena zaznamenala vzdálenost a trvání menstruace za 12 měsíců a poté použila jednoduchý matematický vztah, díky kterému je možné definovat, byť přibližným způsobem, trvání a vzdálenost od menstruace v období ovulace.
Postupem času byly vyvinuty přesnější metody, které zahrnují mimo jiné měření bazální teploty (tedy tělesné teploty po probuzení, před provedením jakékoli činnosti, která je silně podmíněna koncentrací progesteronu), a kombinaci ze dvou informací. Jedna z nich je známá jako Billingsova metoda.
Odhad plodných dnů z cervikálního hlenu
Jaké jsou plodné dny? Na tuto otázku můžeme odpovědět také jinou metodou, a sice pozorováním konzistence a barvy vaginálního hlenu, abychom pochopili, kdy jste plodní a kdy ne, pozorováním hlenu ve skutečnosti můžeme nějakým způsobem pochopit, zda jsme v předmenstruačním období, v období ovulace nebo pokud jsme v další fázi.
Cervikální hlen je tekutina, jejíž struktura a barva, která v průběhu fáze menstruačního cyklu výrazně liší.
V jiném článku jsme si například povídali o tom, jak by měl vypadat hlen před cyklem.
Cílem této kapaliny je vytvořit pro spermie vlhké a pohostinné prostředí a zároveň chránit jakoukoli oplodněnou buňku, která představuje skutečnou bariéru proti vnějšímu prostředí.
Hlen po vymizení menstruace se jeví jako hrudkovitá konzistence, bělavé barvy a s nízkou elasticitou. To je způsobeno skutečností, že po ztrátě krve není žádná vaječná buňka, kterou by bylo možné bránit.
V průběhu dnů se však situace podstatně mění: cervikální hlen má tendenci měnit své vlastnosti (díky obohacení vodou) a den před ovulací dosahuje svého kvantitativního i kvalitativního vrcholu. V této době je totiž produkce hlenu na maximu a může být zodpovědná za časté ztráty, nezaměňovat s fenoménem špinění. Konzistence hlenu je tekutá, extrémně roztažitelná a průhledná.
Je možné otestovat konzistenci hlenu pro zjištění začátku ovulační fáze jeho odběrem přímo z pochvy (ale v rukavicích a bez zajíždění příliš daleko); gynekolog naopak může provést přesnější odběr v blízkosti děložního čípku, což zaručí maximální přesnost získaných informací.
Abyste pochopili, kdy jste plodná a jak dlouho trvá ovulace s nepravidelným cyklem, je dobré věnovat pozornost těmto signálům, včetně pocitu vlhka ve vagíně (nezaměňovat se sexuálním vzrušením), konzistence hlenu a jeho případné změny v následujících dnech.
Na konci ovulace se hlen děložního čípku postupně vrací do původního stavu.
Přečtěte si více o různých metodách výpočtu ženské plodnosti.
Mohlo by vás zajímat: