Ginkgo Biloba: vlastnosti, kontraindikace a použití rostliny
Ginkgo biloba, botanický druh, o kterém se předpokládá, že patří k nejstarším existujícím na povrchu Země, a také jako jediný přežívající exemplář patřící do rodiny Gingkoine, je strom, který může dosáhnout až 40 metrů na výšku a 1 metr v průměru..
Jeho výskyt na Zemi se datuje zhruba před 200 miliony let a asijské národy – a zejména Japonci – jej využívají mnoha způsoby. Zkoumání funkcí ginkga je z velké části způsobeno jeho neuvěřitelnou dlouhověkostí: ve skutečnosti existují exempláře tohoto stromu, které se datují zhruba před 1000 lety. Právě z tohoto důvodu je rostlina nedílnou součástí japonské tradice, ale postupem času se prosadila i na Západě, kde se nyní používá v různých formulacích.
V tomto ohledu je vlastně dobré vědět, že na trhu existuje mnoho druhů produktů na bázi Gingko biloby. V lékárně a bylinářství je jistě možné získat listy, jak jsou, tak sušené, ale je také možné získat semena nebo si rostlinu nainstalovat na svou zahradu, protože strom je velmi odolný vůči nepřízni počasí a smogu a dokonale se přizpůsobí všem typům terénu.
V poslední době se však užívání Ginko biloba rozšířilo jako základní princip doplňků stravy a kapslí. Všechny tyto produkty se samozřejmě dají snadno sehnat na internetu a v některých specializovaných obchodech je možné zakoupit i plody, které na vrcholu zralosti získávají velmi nepříjemný zápach.
Zde je tedy vše, co potřebujete vědět o druhu Ginkgo biloba a jeho použití.
Ginkgo biloba: vlastnosti a výhody
Jednou z hlavních charakteristik Ginkgo biloba je velmi vysoká koncentrace flavonoidů, a to jak v plodech, tak v listech a semenech. Některé z těchto látek jsou pro rostlinu jedinečné, a proto jsou známé jako ginkgolidy. Co se však týče spermatu, tyto látky se hromadí výhradně v nejvzdálenějších vrstvách, zatímco srdce má alkalodii, známou jako ginkgotoxin, která má negativní účinky na lidské zdraví.
Funkce, které tyto terpeny vykonávají na zdraví člověka, jsou rozmanité. Obecně platí, že terpeny působí antioxidačně a v důsledku toho pomáhají působit proti volným radikálům a odpadům, které se hromadí v lidském těle. Flavonoidy a další chemické sloučeniny obsažené v rostlině Ginkgo biloba však mají i další vlastnost, a to mají vazodilatační účinek.
Mnohé z těchto sloučenin jsou ve skutečnosti zvláště vhodné pro léčbu křečových žil, protože mají schopnost obnovovat a posilovat stěny krevních cév.
Navíc nedávné studie se zaměřují svou pozornost na potenciální preventivní účinek proti nástupu některých forem rakoviny z flavonoidů obsažených v listech této rostliny, i když dnes je známo s jistotou, že se jedná o schopné omezit fenomén » s nvecchiamento buňka.
Ginkgo biloba: k čemu to je? Zde jsou jeho použití
Rostlina Ginkgo biloba může být díky svým antioxidačním a vazoprotektivním vlastnostem použita v různých oblastech. Například jedním z efektů špatného krevního oběhu v lidském těle je nepochybně nástup závratí, které jsou u některých subjektů kromě častého výskytu také invalidizující.
Užíváním doplňku na bázi Ginkgo biloby nebo odvarem z jeho listů je možné tento problém omezit.
Další stavy potenciálně související s žilní nedostatečností jsou také demence a potíže s zapamatováním událostí, pojmů a situací, takže rostlina může být také užitečná při řešení těchto dysfunkcí v nervovém systému.
Kromě toho, i když rostlina neobsahuje látky se správným afrodiziakálním účinkem, lze ji použít ke zvýšení chtíče. Tuto funkci lze opět přičíst jejímu vazoprotektivnímu účinku: podporou krevního oběhu ve skutečnosti terpeny obsažené v rostlině stimulují průtok krve do erotogenních zón mužského i ženského těla, zvyšují jejich citlivost a podporují erekce v případech erektilní dysfunkce a zvyšující se sexuální touhy.
Kromě toho může být vazodilatační účinek užitečný při léčbě tinnitu ( zvonění v uchu ), zejména pokud jsou objektivní, a lze je tedy připsat špatné funkci krevních cév přítomných v uchu. A jeho účinky se samozřejmě projevují i při léčbě hemoroidů a jiných sliznic, ale i křečových žil.
Mezi všemi alkaloidy, které Ginkgo biloba obsahuje, vzbuzuje zájem především jeden: ginkgolid B.
Tato chemická sloučenina totiž působí v určitém smyslu jako antihistaminikum, protože působí jako antagonista destičkového faktoru, čímž inhibuje četné zánětlivé procesy, postihující zejména dýchací soustavu. Ginkgolid B ve skutečnosti uvolňuje průdušky a plíce.
Ginkgo biloba: kontraindikace
Před použitím rostliny, jak v přírodní formě, tak jako doplněk, je vhodné poradit se se svým lékařem.
Výtažky z rostliny mají totiž schopnost interagovat s některými léky (zejména s těmi, které působí na kardio-oběhový systém), zesilovat nebo omezovat jejich účinky.
Pokud však neužíváte drogy, zneužívání listů jinanu dvoulaločného může způsobit prasknutí aterosklerotických plátů, což zvyšuje pravděpodobnost infarktu a mrtvice, zejména u obézních jedinců.
Nadměrná konzumace navíc může nadměrně zvýšit krevní oběh, a tím způsobit projevy zrychleného bušení srdce a souvisejících jevů. Dále, i když vzácně, byly zaznamenány některé alergické reakce na látky obsažené v rostlině, zejména na úrovni kůže.
Akutní negativní účinky lze pozorovat i v případě požití příliš vysoké dávky alkaloidů, které rostlina obsahuje, včetně zvracení, bolesti hlavy a vlastně i zrychleného bušení srdce.
Pozor je dobré dávat i na semena, jelikož jedlé jsou pouze krajní vrstvy, zatímco vnitřní obsahují toxin schopný způsobit ztrátu vědomí a křeče.
Nakonec se nedoporučuje používat těhotným a kojícím ženám.
Závěry
Závěrem lze říci, že rostlina Ginkgo biloba má pozoruhodné a velmi zajímavé účinky, které v posledních letech přitahují pozornost akademického výzkumu. Pro maximální využití jeho vlastností je však nejlepší konzumovat ho střídmě a pod přísnou kontrolou svého lékaře.