V některých případech se užívání flavonoidů na hemoroidy velmi doporučuje. To je způsobeno skutečností, že hemoroidy mohou být velmi bolestivé a velmi komplikují dokončení i těch nejjednodušších každodenních úkolů.
Hemoroidy jsou malé tkáně, které fungují jako polštářky, které se nacházejí v blízkosti řitního otvoru. Jsou to malé kousky tkáně, které mohou za určitých okolností nadměrně nabobtnat a způsobit bolest. Příčinou otoku těchto struktur, jejichž jednotka je známá jako hemoroidální gavocciolo, je praskání malých krevních cév uvnitř nich, které způsobují odtok krve a pomáhají zvětšovat jejich objem.
Vzhledem k tomu, že z mechanického hlediska je příčina hemoroidů v možné křehkosti krevních cév, mohou se přírodní flavonoidy ukázat jako vynikající spojenci při prevenci a zotavení z tohoto nepříjemného a někdy i invalidizujícího stavu. jejich schopnost pomoci učinit tepny a kapiláry houževnatějšími a odolnějšími vůči poškození jakéhokoli druhu.
Zde je tedy vše, co potřebujete vědět o flavonoidech na hemoroidy.
Co jsou flavonoidy
Flavonoidy jsou širokou škálou přirozeně se vyskytujících chemických sloučenin v produktech rostlinného původu.
Jedná se o velmi důležité molekuly z několika hledisek. Pokud jde o estetickou povahu mnoha druhů ovoce a zeleniny, je dobré vědět, že flavonoidy jsou zodpovědné za některé zvláštní barvy: v závislosti na jejich specifické struktuře přisuzují flavonoidy zelenině barvu, která se pohybuje od modré po jasně červenou.
Například borůvky jsou modré díky flavonoidům a podobně je na tom i barva srdce broskve díky těmto sloučeninám. Kromě toho je jejich konkrétní nuance přísně závislá na pH prostředí, ve kterém se nacházejí.
Flavonoidy však mají kromě zrakové také nesmírně důležitou biologickou hodnotu. Mnohé z derivátů flavonoidů patří ve skutečnosti mezi nejsilnější antioxidanty, které lze v přírodě nalézt.
Tyto molekuly díky své antioxidační aktivitě chrání buňky před oxidačním stresem, pomáhají neutralizovat volné radikály (získané špatnou stravou nebo vznikající v těle po vystavení se velmi únavným situacím) a blokují jejich šíření., chrání organismus před v dlouhodobém horizontu.
Opět platí, že role, kterou tyto produkty hrají v rostlinách, se projevuje, i když mírným způsobem, také u lidí. Ve skutečnosti v rostlinách, ve kterých jsou flavonoidy obsaženy, vykazují antimikrobiální aktivitu, brání buněčné struktury před infekcemi a kontaminací různými mikroorganismy, včetně bakterií a archaea.
V neposlední řadě jsou tyto pigmenty pozoruhodné tím, že jsou pozoruhodnými protizánětlivými látkami a díky své schopnosti přispívat k udržení optimálního stavu cév a konkrétněji křehkých kapilár. Tato poslední vlastnost dělá z flavonoidů velmi cenné spojence v boji proti hemoroidům, a to jak pro okamžitou úlevu od příznaků, tak pro prevenci relapsů jakéhokoli druhu.
Flavonoidy a hemoroidy
Jak již bylo zmíněno výše, použití flavonoidů na hemoroidy – buď z přímých zdrojů nebo ve formě doplňků – je velmi rozšířené. Ale konkrétně, jak se flavonoidům podaří zmírnit příznaky a zabránit následnému výskytu hemoroidů?
Hlavní pozitivní účinek flavonoidů je uplatňován na endotel, což je velmi jemná a velmi tenká vrstva buněk, která se nachází pod krevními cévami.
Bylo prokázáno, že flavonoidy pronikají do endotelu snadněji a rychleji než jiné tkáně v lidském těle, což pravděpodobně také zdůrazňuje potřebu této buněčné vrstvy koncentrovat v ní pigmenty.
Z biologického hlediska bylo pozorováno, že flavonoidy dokážou interagovat s buněčnou membránou této křehké tkáně, stabilizovat ji a učinit ji méně citlivou na solné změny ve vnějším prostředí: buňky se tak nelyzují. (tj. neexplodují), pokud se mimo ně nahromadí složky schopné rozpuštění ve vodě. Je zřejmé, že tento mechanismus dává krevním cévám důležitou odolnost.
Flavonoidy navíc „spolupracují“ s vitamínem C a zabraňují jeho oxidaci: proto je tento vitamín obsažen také v mnoha flavonoidových doplňcích na hemoroidy. Z biologického hlediska dochází k tomu, že pigmenty oxidují místo kyseliny askorbové, což jí umožňuje produkovat kolagen, velmi důležitý protein pro zdraví buněk a cév.
Prostřednictvím všech těchto mechanismů zaměřených na ochranu kapilár je možné konstatovat, že flavonoidy jsou schopny přímo zabránit vzniku hemoroidů.
Kde se nacházejí flavonoidy

Potraviny bohaté na flavonoidy
Některé druhy ovoce a zeleniny jsou obzvláště bohaté na různé druhy flavonoidů. Zde je seznam rostlin, které jej obsahují ve větším množství.
- Meruňky
Jejich jasně oranžová barva je způsobena právě důležitou koncentrací anthokyanů, zvláštního typu flavonoidů.
- Broskve
V tomto ovoci jsou flavonoidy koncentrovány především v části nejblíže semeni, která má výraznější barvu. Pokud jsou umístěny v alkalickém roztoku, broskvové antokyany získají modrou barvu.
- Borůvky
Ve skutečnosti mají všechny bobule vysoké koncentrace flavonoidů, a proto se doporučují zejména těm, kteří mají problémy s hemoroidy a křečovými žilami.
- Kakao
Přestože je barva kakaa velmi tmavá, obsahuje také velké množství flavonoidů. Ovoce bohů obsahuje zejména katechiny, podskupinu flavonoidů.
- Papriky
Stejně jako v případě meruněk je typická barva pepře dána koncentrací flavonoidů.
Kromě nich existuje mnoho dalších rostlin, které obsahují jednu nebo více podskupin těchto důležitých pigmentů, i když v nižších koncentracích.
Flavonoidní doplňky
Jak již bylo zmíněno, na trhu existuje nespočet flavonoidových doplňků stravy na hemoroidy. Jedná se o přípravky, které obsahují jeden nebo více typů těchto sloučenin v závislosti na činnostech, které musí v lidském těle vykonávat. V mnoha případech jsou navíc doplňky na hemoroidy obohaceny také o vitamín C, aby se využil výše popsaný antioxidační a synergický regenerační účinek.
Pokud se chcete dozvědět více, napsali jsme článek o nejlepších flavonoidových doplňcích.
Léky s flavonoidy (Daflon®)
Podpora, kterou vědecký výzkum nabízel při prokazování blahodárných účinků flavonoidů na kapiláry a na hemoroidy, vedla farmaceutický průmysl k výrobě léků zaměřených na léčbu a prevenci hemoroidů nebo na zmírnění fenoménu hemoroidů. žíly.
Přesně z tohoto pohledu se zrodil lék Daflon ®, vazoprotektivum a venotonikum. V tomto léku a ve všech podobných lécích jsou flavonoidy vysoce koncentrované a kombinované s pomocnými látkami, extrakty a aditivy, jejichž cílem je především rozšířit jejich účinek, případně zaručit jejich účinnost na několika frontách.
Pro více informací o lécích na hemoroidy na bázi flavonoidů je vhodné se poradit se svým lékařem.
Flavonoidy, hemoroidy a těhotenství
Fenomén hemoroidů je v těhotenství bohužel poměrně častý. Ve skutečnosti se odhaduje, že 90 % populace v průběhu svého života alespoň jednou zažije bolest související s hemoroidy a u žen je zvláštní koncentrace tohoto fenoménu během těhotenství. V tomto ohledu údaje ukazují, že 30 % těhotných subjektů trpí hemoroidy.
Důvod je snadno vysvětlitelný: těhotenství je pro tělo obdobím stresu a únavy a zejména tlak vyvíjený „břichem“ na střevo a řitní otvor způsobuje zácpu a prasknutí krevních cév s následným otokem hemoroidů.
Na základě toho všeho se příjem flavonoidů těhotnými ženami jeví jako žádoucí. Ve skutečnosti je však dobré jednat opatrně.
Ukázalo se, že flavonoidy jsou pro lidské tělo toxické pouze při vysokých dávkách. Podobná situace, i když vzácná, může nastat, pokud kombinujete příjem potravin obsahujících tyto antioxidanty s konzumací bioflavonoidních doplňků stravy na hemoroidy.
Tím nechceme démonizovat tyto sloučeniny, ale chceme prostě apelovat na obezřetnost a chování diktované zdravým rozumem.
Před několika lety lékařská komunita výslovně zakázala podávání flavonoidů těhotným ženám. Tato volba nebyla dána známým negativním účinkem těchto pigmentů na plod, ale uplatněním zásady předběžné opatrnosti: jinými slovy, účinky dlouhodobého užívání nebyly známy.
I dnes mnozí lékaři zakazují těhotným ženám užívat léky či doplňky stravy, ale to neznamená, že není možné jíst ovoce, jako jsou meruňky, borůvky a hrušky.
Závěry
Svět flavonoidů je velmi fascinující: jen si představte, že jich v přírodě existuje asi 4000. Doufáme, že výzkum v budoucnu dokáže rozluštit všechna jeho biologická a chemická tajemství.
V současné době je známo, že negativní účinky flavonoidů na hemeroidy související s vysokými dávkami nese především gastrointestinální trakt a že jen ojediněle je dosaženo tak vysokého příjmu.
V případě pochybností, nejasností a kuriozit ohledně flavonoidů a doplňků na hemoroidy je vhodné poradit se se svým lékařem nebo specialistou.
Mohlo by vás zajímat: