Při dlouhém a vyčerpávajícím hledání zdraví prospěšných potravinových produktů se zvyšuje tendence obracet náš pohled k exotickým produktům. Je však nutné vědět, že mnoho potravin, které se již vyskytují na našich stolech a často jedí na Západě, má také vynikající vlastnosti.
Pro maximální užitek z těchto produktů je však nezbytné naučit se je správně vařit a pochopit, která jídla jsou ideální. Právě z tohoto důvodu je dobré prohloubit studium některých těchto potravin.
Jedním z běžně používaných potravinářských výrobků, jejichž vlastnosti nejsou dostatečně známy, je fazolový lusk. V mnoha případech je fazolový lusk vyloučen ze stravy, protože je považován za odpad.
Je zřejmé, že vyloučení fazolového lusku z vašeho jídelníčku je velmi závažnou chybou, protože v poslední době bylo objeveno nespočet vlastností této potraviny, která je schopna nejen podporovat pohodu, ale také pomáhat udržovat postavu.
Zde je tedy vše, co potřebujete vědět o fazolovém lusku.
Fazolový lusk: co to je
Z botanického hlediska je fazolový lusk plodem rostliny, která nese jméno Phaseolus vulgaris. Luštěniny, které se běžně konzumují jako zdroj bílkovin, fazole, jsou vlastně semena plodu, která je zastoupena zelenou částí.
Na trhu lze nalézt celé fazolové lusky, čerstvé i konzervované. Je to však málo konzumovaný produkt a překvapivě se najde nespočet lidí, kteří si myslí, že „zelená část“, tedy dužinatá část ovoce, je nepoživatelná.
To je evidentně chyba. Ačkoli ve skutečnosti mají semena pozoruhodné vlastnosti a vysoký obsah bílkovin, fazolový lusk – bohatý na vlákninu a minerály – rozhodně není k zahození.
Když jdete nakupovat do supermarketu, bylo by proto vhodnější koupit čerstvé a celé fazole, z nichž můžete jíst i lusk, než jen sušená nebo konzervovaná semínka.
Nutriční vlastnosti fazolového lusku
Fazolový lusk, jak již bylo zmíněno, vyniká nejen svou jasnou barvou a dutinami uvnitř, které obsahují semena, ale také pozoruhodnými nutričními a pro linii prospěšnými vlastnostmi.
Za prvé, část, která pokrývá semena, má nezanedbatelný obsah vlákniny. V posledních letech se stále více zdůrazňuje význam rozpustné i nerozpustné vlákniny pro zdraví celého lidského organismu.
Dietní vláknina ve skutečnosti není stravitelná lidským střevem: tento důležitý orgán nemá potřebné enzymy k rozkladu molekul.
Střevo (a konkrétněji jeho koncová část) je však obýváno značným počtem mikroorganismů.
Odhaduje se totiž, že v lidském organismu je 10x větší počet bakteriálních buněk než těch lidských, což skoro znamená, že jsou to ony, kdo nás hostí, a ne naopak.
Tento detail však není vůbec znepokojující, naopak: pokud dostanou správné živiny, mikrobi přítomní ve střevě vyvinou řadu prospěšných akcí pro mysl i tělo, včetně syntézy některých molekul spojených s dobrou náladou., stejně jako produkci velmi důležitých vitamínů.
Přestože je nedostatek enzymů schopných rozkládat vlákninu, je dobré vědět, že střevní mikroflóra je dokonale schopna se těmito makrosložkami živit.
To znamená, že pokud přijmete vlákninu, střevní mikrobiota prospěje a bude produkovat chemické sloučeniny, které jsou prospěšné pro celé lidské tělo. Právě z tohoto důvodu se v LARN (Referenční hladina příjmu živin a energie pro italskou populaci) doporučuje přijmout asi 30 gramů denně.
Bean pod je mimořádně bohatý zdroj vlákniny, a to nejen co do množství, ale také v kvalitě. Toto ovoce pocházející z luštěnin ve skutečnosti obsahuje celulózu a hemicelulózu, stejně jako pektiny (želírující vlákna přítomná v ovoci) a taniny.
Kromě obsahu vlákniny, která je v současnosti jednou z největších a nejrozmanitějších, obsahuje fazolový lusk také chlorofyl a mnoho flavonoidů. Tyto molekuly mají velmi silný antioxidační účinek, který zabraňuje různým problémům včetně poškození tkání a zvýšeného oxidačního stresu v buňkách.
Kromě toho by se neměla opomenout další velmi důležitá vlastnost fazolového lusku: má naprosto zanedbatelný energetický přínos, a to i přes příjemnou chuť a vysoký sytící účinek. Jde tedy o potravinu, kterou využijete nejen při hubnoucí dietě nebo při náporu hladu, ale díky své obrovské univerzálnosti také kdykoli.
Výhody fazolového lusku
Všechny výše uvedené nutriční charakteristiky se samozřejmě promítají do mnoha příznivých účinků na lidský organismus. I když to není vyčerpávající, účinek vláken obsažených ve fazolových luscích na střevní mikroflóru a na výhody, které to může přinést pro člověka, již byl prezentován.
Rozpustná a nerozpustná vláknina obsažená ve fazolovém lusku má však ještě jednu velmi důležitou a mnohem jednodušeji vysvětlitelnou vlastnost: mají vysoký sytící účinek.
Hlavním rysem vlákniny (a zejména rozpustné vlákniny ) je ve skutečnosti vázání vody přítomné v okolním prostředí. Prostřednictvím vazeb, které se tvoří mezi vlákninou a vodou, se získá gel, který má tendenci zvětšovat svůj objem.
Je zajímavé, že když se tento gel tvoří uvnitř žaludku, má tendenci zabírat velkou část dostupného prostoru. Pokud však žaludek nemá více místa, pocit chuti k jídlu ustupuje a máme tendenci jíst méně.
Nerozpustná vláknina, však nabízejí další důležitou výhodu. Ty ve vodě ve skutečnosti nenabobtnají, ale mají tendenci zpomalovat vyprazdňování žaludku. To vše má za následek pomalejší vyprazdňování žaludku, což nabízí důležitou výhodu, protože pocit sytosti trvá déle.
Kromě aspektu spojeného s pocitem sytosti bylo řečeno, že fazolový lusk je také velmi důležitým zdrojem antioxidantů, zejména flavonoidů. Tyto látky mohou být velmi užitečné pro zdraví kapilár, zejména těch, které se nacházejí v periferních končetinách.
Díky těmto molekulám je totiž možné působit proti usazování tuků v cévách a posilovat jejich stěny, zlepšovat krevní oběh a omezovat některé nedokonalosti, jako jsou křečové žíly.
Tyto flavonoidy také ukázala výrazné účinky ve vztahu k regulaci zadržování vody. To vše je způsobeno jednoduchým pozorováním, které sahá až do devatenáctého století: subjekty, které jedí větší množství fazolových lusků, mají tendenci vylučovat více tekutin během 24 hodin po jídle.
Tímto způsobem lze díky flavonoidům přítomným uvnitř fazolového lusku velmi zajímavým způsobem omezit zadržování vody, bojovat s celulitidou a tekutými usazeninami, které jsou základem mnoha nedokonalostí pleti.
Fazolový lusk na hubnutí
Zajímavostí je, že fazolový lusk nemá zdaleka zanedbatelné hubnoucí vlastnosti. Ve skutečnosti konzumace fazolových lusků podporuje hubnutí prostřednictvím mechanismů, které působí na několika frontách.
První, již hojně diskutovaná, je ta, která spočívá v kontrole chuti k jídlu díky vláknině. S mnohem nižším pocitem hladu se jednoznačně projevuje tendence zkonzumovat menší množství jídla a tím snížit průměrný denní příjem energie.
Druhý mechanismus, který zahrnuje pojmy chemie a biochemie, se týká konkrétní molekuly přítomné uvnitř fazolového lusku ve velkém množství, fázolaminu.
Fázeolamin je z chemického hlediska glykoprotein obsahující proteinovou podjednotku a cukernou podjednotku. Tato molekula má schopnost interferovat s aktivitou alfa-amylázy, enzymu, který je produkován slinivkou břišní, když jsou zavedeny komplexní sacharidové potraviny.
Ve skutečnosti je alfa-amyláza schopna rozložit škrob (molekulu energie obsaženou v chlebu, těstovinách a pečivu) na mnoho menších kousků. Tímto způsobem se molekuly s nižší hmotností mohou dostat do krevního oběhu a být absorbovány buňkami, které je využijí k výrobě energie nebo k akumulaci.
Když se však konzumuje příliš mnoho cukrů, není aktivita alfa-amylázy zvláště žádoucí, protože má tendenci způsobit zvýšení krevního cukru a indukovat inzulínovou rezistenci.
Faseolamina, kontrastní alfa-amylázy, zabraňuje demolici škrobu na menší kousky. Tímto způsobem nejsou molekuly škrobu stravitelné a nerušeně procházejí střevem a jsou vylučovány stolicí.
Vzhledem k tomu, že – díky fazeolaminu – nedochází k úplné asimilaci cukrů, je zřejmé, že lidský organismus jde do částečného energetického deficitu a i přes nasycení je nucen odbourávat tuky pro podporu normálních funkcí.
Z tohoto důvodu je možné díky fazolovému lusku stimulovat fenomén hubnutí bez dalších dopadů na chuť k jídlu.
Pro své zeštíhlující vlastnosti lze fazolový lusk nalézt v různých doplňcích stravy na podporu nízkokalorické diety, jako jsou kapsle Keto Slim Fit nebo Idealis.
Kontraindikace a vedlejší účinky
Nutriční vlastnosti fazolového lusku jsou mimořádně zajímavé, v některých ohledech dokonce více než vlastnosti slavného semene. Jako u každé kategorie potravin je však třeba věnovat pozornost zneužívání, které může mít negativní dopady.
Ve skutečnosti, pokud si vezmete velké množství fazolových lusků, můžete čelit fenoménu plynatosti. Jde o nepříjemný, ale zcela normální stav, způsobený činností střevních mikroorganismů, které na konci svého metabolismu produkují plyny.
Obsahující molekulu se specifickým proteinovým složením – fázolamin – mohou někteří jedinci částečně nebo úplně netolerovat. V případě podezření, aby se předešlo nežádoucím účinkům, jako je průjem a bolesti břicha, je vhodné konzultovat užívání s lékařem.
Fazolové lusky v mírném množství (např. ve formě přílohy) zvládne každý. Je však dobré vědět, že existují i odtučňovací doplňky stravy s fazolovými lusky.
V těchto produktech je zvýšená koncentrace účinných látek obsažených ve fazolovém lusku, proto je nutné dbát na příjem doplňků stravy na bázi fazolového lusku a dodržovat maximální dávky doporučené výrobcem.
Závěry
Fazolový lusk je velmi speciální potravina, jejíž konzumace je často omezena. Toto ovoce má však zajímavé vlastnosti minimálně stejně jako semínko, takže pokud si chcete zůstat zdraví a získat důležitý hubnoucí efekt, nemůžete ho nezařadit do svého jídelníčku.