Extrakt z hořkého pomeranče, i přes chuť, kterou mnozí považují za nepříjemnou, je jednou z nejpoužívanějších ingrediencí pro udržení postavy a pro další benefity pro lidské tělo.
Důvodů a vědeckých vysvětlení, které to podporují, je mnoho, ve skutečnosti je hořký pomeranč jedním z nejvíce studovaných plodů díky svým prospěšným vlastnostem na lidské tělo.
To, že toto ovoce dostalo přívlastek „hořké“, není náhodné, stejně jako to, že obsahuje tolik bioaktivních sloučenin, nelze přičítat náhodě.
Evoluce ve skutečnosti znamenala, že látky s potenciálním toxickým účinkem byly člověkem rozpoznány jako nepříjemné, aby se vyhnuly jejich konzumaci.
Dnes je totiž známo, že tyto aromatické látky působí vlastně jako jedy, i když svým působením lidský organismus neohrožují, ale naopak jej chrání před nepříznivými vlivy a parazity a zaručují jeho zdravotní stav.
Konkrétně v případě extraktu z hořkého pomeranče jsou některé z látek odpovědných za charakteristický silný aromatický profil také ty, které mají silné antioxidační účinky nebo přispívají ke snížení hmotnosti.
Zde je tedy vše, co potřebujete vědět o extraktu z hořkého pomeranče.
Co je hořký pomeranč
Termín hořký pomeranč se vztahuje k ovoci, zatímco strom je ztotožňován s mužskou deklinací. Vědecký název keře je Citrus aurantium, který s největší pravděpodobností pochází z Indie.
Předpokládá se, že hořký pomeranč se do Itálie dostal díky vylodění Arabů, kteří jej do jižní Itálie – konkrétně na Sicílii – přivezli asi před 1000 lety. Teplé a suché klima typické pro ostrov oddělený od pevniny malým pruhem moře bylo výhodné pro zakořenění hořkého pomeranče v oblasti, který je od té doby poměrně rozšířený.
Stejně jako všechny citrusové plody je hořký pomeranč ovocem, které je známé pro svou hustou, vrásčitou a velmi aromatickou slupku , zatímco chuť je extrémně silná a ne příliš sladká (jako je tomu u jiných druhů pomerančů). Právě z tohoto důvodu je konzumace hořkého pomeranče velmi omezená, zatímco extrakty se používají pro velmi odlišné přípravky.
Přestože jsou aromatické molekuly hořké chuti koncentrovanější ve slupce, dužina nabere i nepříliš příjemné aroma. Z hořkého pomeranče, který v plné zralosti dosahuje výšky kolem 10 metrů, se používají také listy (na nálev) a květy, sbírané před rozkvětem.
Extrakt z hořkého pomeranče – výhody
Jak již bylo zmíněno, jíst hořký pomeranč není vůbec snadné kvůli jeho silné chuti, ale botanici a učenci se nechtěli vzdát pozoruhodných vlastností molekul v něm obsažených, a tak je napadlo získat extrakt z ovoce. použít pro různé aplikace.
Tak se zrodil extrakt z hořkého pomeranče, dnes velmi známý a rozšířený. V tomto extraktu jsou přítomny všechny charakteristické molekuly, zejména polyfenoly, flavonoidy a bioflavonoidy. Do této kategorie patří desítky molekul, které mají výrazné blahodárné účinky.
Polyfenoly jsou ve skutečnosti nejen zodpovědné za typickou živou barvu plodů, ale také aktivně přispívají na biologické úrovni a mají velmi silný antioxidační účinek. Tímto způsobem lze díky extraktu z hořkého pomeranče bojovat s oxidativním stresem a předcházet vzniku různých druhů onemocnění.
Extrakt z hořkého pomeranče, správně dávkovaný a zaváděný do doplňků stravy, může být také velmi účinný v boji proti přibírání na váze, a to díky molekule s výjimečnými vlastnostmi: synefrinu.
Je zvláštní, že synefrin není jednou ze sloučenin nejvíce odpovědných za hořkou chuť pomerančů, přesto je to ta, která vyvolává největší zájem ve farmaceutickém průmyslu.
Sloučenina, která je nejvíce zodpovědná za hořkou chuť kůry a dužiny Citrus aurantium, je ve skutečnosti limonen, terpen široce používaný v kosmetickém sektoru, který podle studie zveřejněné ve vědeckém časopise „Flavour and Fragrance Journal“ v roce 2011 až 97 % esenciálního oleje extrahovaného z ovoce.
Použití hořkého pomeranče
Velké rozšíření tohoto stromu po jižní Itálii a jednoduchost, s jakou roste, znamenaly, že se jednalo o jednu z nejvíce studovaných rostlin, jaké kdy v této krásné zemi byly, s nemenším překvapením pro výzkumníky ohledně výsledků.
Díky studiím se totiž zjistilo, že výjimečné vlastnosti mají nejen plody – a zejména slupky, ale také listy a květy, které se již léta používají k přípravě odvarů a bylinkových čajů.
Konkrétně jedním z hlavních transformačních procesů používaných u listů hořkého pomeranče je mletí, dokud se nezískají malé úlomky nebo prášek. Ten se pak prodává v lékárně nebo bylinkářství a lze z něj připravit bylinkové čaje s uklidňujícími účinky.
Ve skutečnosti jsou v listech hořkého pomeranče některé molekuly podobné molekulám přítomným v heřmánku, které jsou schopné zasahovat do některých receptorů a omezovat stres a úzkost, na druhou stranu podporují spánek.
Z květů se naopak získává tzv. silice neroli, velmi aromatická a velmi silná látka, která nachází různé terapeutické uplatnění, neboť svými sloučeninami pomáhá omezovat podrážděnost, bolest, nervozitu a obecně jevy. které způsobují nepříznivou odezvu těla. Navíc se díky svým čistícím vlastnostem používá i v kosmetice, k přípravě masek.
Konečně také z květenství se v minulosti získával destilát, voda z květů hořkého pomeranče, který se používal k přípravě místních sladkostí včetně sicilského žvanilu.
Hořký pomeranč na hubnutí
Jak již bylo zmíněno, jednou z nejdůležitějších vlastností extraktu z hořkého pomeranče je jeho zeštíhlující schopnost. Díky této schopnosti byly ve skutečnosti připraveny četné formulace založené na této složce.
Co ale dělá z hořkého pomeranče produkt na hubnutí? Odpověď je jednoduchá: synefrin. Tato sloučenina, která je z chemického hlediska aromatickou a dusíkatou sloučeninou, působí jako velmi silné termogenikum a je schopna zrychlit srdeční tep.
Jeho účinky lze přirovnat k účinkům kofeinu nebo podle některých výzkumníků a vědců z oboru dokonce i adrenalinu. Princip, na kterém synefrin funguje, je prakticky stejný jako adrenalin: stimuluje produkci tepla.
Přesněji řečeno, synefrin působí na některé receptory zvané beta-3 a zvyšuje jejich aktivitu. Tyto receptory jsou zodpovědné za produkci tepla tělem na úkor energetických zásob, zejména těch tukových. Tímto způsobem synefrin zlepšuje bazální metabolismus, což způsobuje snížení lipidových rezerv s minimálním úsilím.
Synefrinem je dále možné stimulovat metabolismus, podporovat efektivnější trávení a optimalizovat nejen energetický výdej, ale také kontrolu zásob cukrů a bílkovin. Když je synefrin kombinován s jinými termogenními složkami, jako je kofein, má synergický účinek, který dále umocňuje výsledky.
Mezi produkty, které obsahují extrakt z hořkého pomeranče a kombinují jej s dalšími termogenními a metabolicky aktivujícími složkami, patří bezesporu suplement Keto Actives, Fast Burn Extreme a Keton Aktiv.
Kontraindikace extraktu z hořkého pomeranče
Když se hořký pomeranč zpracovává za účelem získání extraktu, molekuly původně přítomné v ovoci se vylijí v menším objemu. To znamená, že k dosažení stejných blahodárných účinků jako u celého ovoce stačí menší množství extraktu.
Jako u mnoha biologicky aktivních látek je základním problémem neúměrná spotřeba. Podle nejnovějších vědeckých studií na toto téma nemá extrakt z hořkého pomeranče pro zdravé jedince žádné zvláštní kontraindikace, pokud nejsou překročeny maximální doporučené dávky.
Výzkumy ve skutečnosti ukazují, že nadměrná konzumace extraktu z hořkého pomeranče by mohla negativně ovlivnit kardiovaskulární výkon, nadměrně zrychlit srdeční tep a způsobit nebezpečné zvýšení krevního tlaku.
Ze stejného důvodu by lidé trpící hypertenzí nebo s cévními či srdečními problémy měli konzumaci extraktu z hořkého pomeranče konzultovat se svým lékařem a v případě potřeby podstoupit všechna potřebná vyšetření.
Konzumace extraktu z hořkého pomeranče se také nedoporučuje dětem do 12 let a těhotným ženám. Molekuly obsažené v extraktu by mohly způsobit arytmie a neklid, a protože účinky nejsou známy u nejchoulostivějších skupin populace, platí zásada předběžné opatrnosti, která nedoporučuje nebo zakazuje konzumaci látky.
Ani ten, kdo dostane povolení konzumovat extrakt z hořkého pomeranče v doplňcích stravy nebo v jakékoli jiné formě, nesmí překročit maximální doporučenou denní dávku, aby se nedostal do problémů různého druhu, včetně již zmíněných arytmií.
Často kladené otázky (FAQ)
Hořký pomeranč je variantou známějšího tradičního pomeranče, který roste na místech se suchým klimatem.
Do různých přípravků se používají ještě nezralé plody, listy a bílá květenství.
Ano, a někteří sicilští obyvatelé ho konzumují, i když má velmi silnou chuť a obecně není oceňován.
Je možné jej konzumovat tak, jak je, ve šťávě nebo v jiných přípravcích, kde se objevuje jako přísada.
Ovoce je možné konzumovat kdykoli, extrakt by se měl naopak užívat, když chcete urychlit hubnutí.
100 gramů jedlé části hořkého pomeranče obsahuje v průměru 47 kalorií.
Extrakty obsahují synefrin, molekulu, která stimuluje produkci tepla a stimuluje hubnutí.
Ideálním stanovištěm hořkého pomeranče v Itálii je sicilské území, na kterém je rozšířen.
Hořký pomeranč lze nalézt v nejlépe zásobených supermarketech nebo e-shopech, zatímco extrakt je dostupný ve všech prodejnách zdravé výživy (včetně internetových).
Cena hořkého pomeranče je v souladu s cenou ostatních odrůd pomerančů.
V bylinné medicíně najdete extrakt z hořkého pomeranče, stejně jako deriváty listů a květů.
Konzumace hořkého pomeranče tak, jak je, nemá žádné kontraindikace. Před konzumací extraktu je vhodné se poradit se svým lékařem.