Cystitida: co to je, příčiny, léčba a prostředky
Co je cystitida
Cystitis doslova rozumíme zánět močového měchýře, neboli orgánu, do kterého se před vypuzením sbíhají tekutiny filtrované ledvinami. Cystitida, která převládá u žen ženského pohlaví, je obvykle stav, který by neměl vyvolávat velké obavy a který se projevuje nejčastěji v akutní formě.
Z hlediska závažnosti infekce je možné cystitidu rozlišit na dva hlavní typy:
• cystitida bez komplikací;
• komplikovaná cystitida.
Cystitida bez komplikací
Zánět močového měchýře bez komplikací , je stav, který se projevuje klasickými příznaky vztahující se k problému, ale nezpůsobuje další potíže. Je však dobré rozlišit nekomplikované cystitidy ve dvou odlišných rodinách, které se liší četností jejich výskytu. Na základě tohoto pohledu, ve skutečnosti, můžeme rozlišit akutní zánět močového měchýře, které se vyskytují čas od času s poměrně intenzivní symptomatologie, od těch croni že, což jsou nejběžnější, ale méně rušivé. Je zřejmé, že pokud trpíte chronickou cystitidou, je vhodné se poradit se svým lékařem, protože je nutné identifikovat příčinu, která způsobuje její častý výskyt.
Komplikovaná cystitida
O komplikované cystitidě hovoříme tehdy, když symptomy či původce, kteří potíže způsobují, mohou souviset i s jinými nepříjemnostmi. Ve skutečnosti se velmi často stává, že faktory, které způsobují cystitidu a její projevy, oslabují tělo a způsobují zvýšenou expozici dalším nemocem, akutním nebo chronickým.
Akutní problémy spojené s komplikovanou cystitidou zahrnují pyelonefritidu, vzácný zánět (způsobený infekcí) ledviny, který způsobuje odlupování jejích epiteliálních buněk, stejně jako další bakteriální nebo plísňové infekce.
Komplikovaná cystitida však může způsobit i dlouhodobé problémy, které přetrvávají v čase, včetně dyspareunie, která spočívá v pocitu bolesti v pánevní oblasti při pohlavním styku, obecně také v kontraktuře oblasti a, v závažnějších případech některé formy rakoviny.
Příznaky cystitidy
Je nutné věnovat velkou pozornost příznakům cystitidy, protože mnohé z nich mohou být spojeny s jinými situacemi. Abychom správně předpokládali, že se jedná o cystitidu, je nutné se ujistit, že se projevuje více než jeden z příznaků spojených s problémem; jinak je nepochybně nutná konzultace lékaře, ale ve většině případů se jedná o problém nesouvisející s cystitidou.
Vzhledem k tomu, že cystitida postihuje orgány související s vypuzováním moči, je zřejmé, že většina příznaků zánětu, akutních nebo chronických, je soustředěna v této oblasti.
Zejména mezi hlavní příznaky, které mohou být spojeny s cystitidou, je naléhavá potřeba močit, která se vyskytuje často, i když je močový měchýř téměř prázdný; k pálení se přidává i potřeba močit , která se během aktu stává obzvláště intenzivní, a také možná přítomnost stop krve v tekutině.
Přítomnost jakéhokoli zápachu by neměla být přehlížena : pokud cítíte abnormální zápach vycházející z moči, je dobré si uvědomit, že se může jednat o jasný příznak aktivity mikroorganismů, které produkují toxiny nebo velmi často těkavé složky, schopné přenést určitý pach do čichového ústrojí.
Je zřejmé, že symptomem cystitidy je také přetrvávající bolest v pánevní oblasti, stejně jako pocit, kdy se bezprostředně po aktu úplně nezbavíte přebytečných tekutin.
Pak existují další příznaky způsobené imunitní reakcí těla, které zpočátku nemusí souviset s cystitidou; zejména horečka a zimnice jsou příznaky v důsledku probíhající infekce, které ne vždy snadno korelují s cystitidou.
Cystitida: příčiny
Na základě výše uvedeného je zřejmé, že zánět močového měchýře je způsoben přemnožením bakterií. Kromě lidí s chronickou cystitidou je kolonizace močových cest mikroorganismy většinou komplikovaná a ne náhodou je moč ve většině případů sterilní. Navzdory přirozené obraně těla se může stát, že se některým bakteriím podaří proniknout do močové trubice a vytvořit si z ní své životní prostředí, pomnožit se a způsobit řadu metabolických reakcí, které pak vyústí v infekci a související příznaky.
Je zřejmé, že zvýšená koncentrace mikroorganismů v blízkosti močové trubice je zase způsobena řadou špatných návyků a/nebo fyziologických stavů jedince.
V tomto ohledu je zřejmé, že k tomuto typu infekce mají větší predispozici imunokompromitované osoby, které se mohou objevit i po léčbě na bázi antibiotik (která, jak známo, mají i škodlivé účinky na střevní mikroflóru. příznivé).
Nicméně i některé nevhodné hygienické návyky mohou způsobit množení mikroorganismů: ve skutečnosti velmi často bakterie, které kolonizují močovou trubici a močový měchýř, sledují vzestupnou dráhu a obvykle mají fekální původ; faktem zůstává, že i zavedení kontaminované potravy, případně bakteriémie (tj. přítomnost mikroorganismů v krvi, která je normálně sterilní), může způsobit mikrobiální růst v pánevní oblasti, podle sestupné dráhy.
Cystitida je mnohem častější u žen než u mužů, což lze pravděpodobně přičíst tomu, že oblast ženských genitálií je citlivější a podléhá hormonálním změnám (vzpomeňte si jen na menopauzu nebo obyčejnou změnu pH pochvy).
Jak vyléčit cystitidu: všechny prostředky
Tento obtěžující zánět močového měchýře může správně diagnostikovat pouze ošetřující lékař, který je také schopen navrhnout pro jedince kompletní, účinnou a vhodnou terapii proti onemocnění.
Zjevně to neznamená, že léčbu navrženou lékařem lze kombinovat s řadou alternativních prostředků k odstranění příznaků nebo, pokud se stav ještě neprojevil, k prevenci.
Farmaceutické prostředky pro cystitidu
Jak již bylo řečeno, nejvhodnější léky na cystitidu může navrhnout pouze lékař; jelikož je však původ potíží bakteriální povahy, není těžké si představit, že jde o terapii založenou na antibiotikách.
Zejména musí být vybrány všechny ty molekuly, které mají důležitý baktericidní účinek proti normálním střevním bakteriím, včetně některých kmenů Escherichia coli, Staphylococcus a Clostridium ; navíc lékem doporučovaná formulace má v mnoha případech také schopnost uvolňovat účinnou látku kontrolovaným způsobem přímo v místě infekce.
Antibiotika pak mohou být kombinována s některými léky proti bolesti ke zmírnění pálení a příznaků cystitidy, stejně jako s dalšími aktivními složkami určenými k rekonstituci bakteriální flóry.
Přírodní léky na cystitidu
I když není možné spoléhat pouze na přírodní prostředky, je dobré vědět, že některé z nich jsou velmi účinné v boji s mikroorganismy, které cystitidu způsobují.
V první řadě je vhodné uchýlit se k jednomu z hlavních spojenců zdraví: vodě. V tomto případě má však voda důležitý mechanický účinek.
Pití velkého množství vody ve skutečnosti podporuje částečné vyloučení mikroorganismů, které jsou unášeny proudem kapaliny. Samozřejmě to není absolutní lék, ale je to velmi užitečný mechanismus pro snížení koncentrace mikroorganismů v močové trubici (zejména pokud tato dosahuje velmi vysokých hodnot), aby se podpořil účinek jiných léků a / nebo účinných látek.
Dokonce i některé kyselé potraviny mohou mít mírný bakteriostatický účinek: tímto způsobem se ve skutečnosti mohou některé nadbytečné kyseliny (jako citronová, askorbová a octová) vylévat do moči a způsobit smrt většiny etiologických agens odpovědných za cystitidu. Potraviny bohaté na kyseliny jsou kiwi, červené ovoce, citrony a citrusy obecně.
Dále byste neměli přehlížet kvalitu spodního prádla, které nosíte. Mělo by být vždy čisté a zejména neutahovat příliš blízko genitálií, protože tato situace může podporovat kontaminaci a migraci bakterií směrem k močovému měchýři.
Jak předcházet cystitidě
Kromě nápravných opatření by měl být věnován určitý prostor preventivním faktorům. Nejdůležitějším faktorem v prevenci cystitidy je bezesporu strava.
Jak je vidět výše, množení patogenů v močovém měchýři je vzácné, a když k němu obvykle dojde, odpovědnost spočívá ve špatné imunitní obraně.
V tomto ohledu je užitečné konzumovat potraviny obsahující živé bakterie a v přiměřeném množství. Mezi nimi určitě nemůže chybět jogurt, který svými specifickými kmeny dokáže podporovat obnovu mikroflóry (zejména po léčbě na bázi antibiotik), ale vřele se doporučují i další fermentované potraviny, včetně kefíru, kysaného zelí a některé zeleniny. Na trhu je také nespočet přípravků obsahujících probiotika, což jsou mikroorganismy specificky vybrané pro některé velmi užitečné metabolické aktivity.
Mohlo by vás zajímat: