Význam vyvážené a účinné stravy pro dodání energie a zároveň vyhnutí se problémům s nadváhou nebo poškozením kardiovaskulárního systému neustále zdůrazňují odborníci a vědci z celého světa, kteří své poznatky a objevy poskytují jako základní základ, na kterém k vybudování vlastního napájecího zdroje. Existuje však několik mýtů, které je třeba vyvrátit.
I když je pravda, že mastné kyseliny přinášejí při stejné hmotnosti více kalorií než cukry a bílkoviny, stejně tak platí, že hrají naprosto důležitou roli pro správné fungování všech systémů lidského těla a pro vstřebávání některé látky nezbytné pro zdraví, např. vitamíny.
V tomto ohledu je dobré vědět, že existuje konkrétní typ mastné kyseliny, konjugovaná kyselina linolová, která plní řadu pro tělo prospěšných funkcí a která by neměla být vyloučena z žádné diety.
Zde je vše, co potřebujete vědět o konjugované kyselině linolové, známé také jako CLA.
Co je konjugovaná kyselina linolová

Konjugovaná kyselina linolová je mastná kyselina. Nejde o kompletní potravinu jako máslo nebo olej, ale o tuk, který se přirozeně podílí na lipidovém složení některých potravin.
Z chemického hlediska je konjugovaná kyselina linolová polynenasycená mastná kyselina tvořená 18 atomy uhlíku, která má jedinečné strukturní vlastnosti.
Zejména CLA konjugovaná kyselina linolová patří do dobře známé skupiny omega-6, které mají tento název, protože první z dvojných vazeb mezi dvěma atomy uhlíku je pozorována na šestém atomu uhlíku před koncem řetězce.
Díky dvojných vazeb, má-, z nichž jeden s izomerie tran s CLA tvoří méně tuhou strukturu lipidů spolu s ostatními tuky, což je nezbytné pro vysvětlení prospěšných vlastností této složky některých potravin.
Je také důležité pamatovat na to, že některé mastné kyseliny si lidské tělo dokáže syntetizovat, ale CLA mezi ně nepatří: tato situace dělá z mastných kyselin esenciální molekulu, která musí být nutně přijímána potravou.
Konjugovaná kyselina linolová: k čemu slouží
Podle různých experimentálních modelů je funkcí, které CLA vykonává v lidském organismu, celá řada. Je však třeba zdůraznit, že jde většinou o viditelné účinky in vitro, tedy provedením experimentu na buňkách pěstovaných v laboratoři.
K pozorování výsledků in vivo, tedy uvnitř lidského organismu, je tedy potřeba další čas , ale vědci předpokládají, že modely pozorované v laboratoři ukáží reprodukovatelné výsledky i v lidském organismu.
Mezi funkcemi CLA pozorovanými pouze experimentálně patří protirakovinné vlastnosti této molekuly. Podle experimentálních modelů v laboratoři se ve skutečnosti zdá, že konjugovaná kyselina linolová je schopna omezit růst rakovinných buněk, zejména u těch, kteří trpí rakovinou prsu, a vyvolat apoptózu neboli buněčnou smrt.
Když je poměr mezi CLA a omega-3 mastnými kyselinami adekvátní (odborníci doporučují užívat tyto dvě třídy mastných kyselin v poměru 1:1), vykazuje konjugovaná kyselina linolová další příznivé vlastnosti pro lidský organismus. Zejména je známo, že CLA mohou vykazovat významný protizánětlivý účinek na lidský organismus a předcházet všem těm stavům, které mohou také vést k tvorbě aterosklerotických plátů, které jsou pro zdraví velmi rizikové.
Jedním z nejdůležitějších účinků konjugované kyseliny linolové CLA, který se potvrdil nejen na teoretických a zvířecích modelech, ale částečně i na lidech, je účinek spojený se ztrátou tukové hmoty. Zdá se zvláštní si myslet, že díky mastné kyselině lze ztratit tukovou hmotu, přesto je tento jev možný díky vlastnostem omega-6.
Vlastnosti konjugované kyseliny linolové
Jak již bylo zmíněno výše, omega-6 mají důležité vlastnosti díky dvojným vazbám, které mají: mají otevřenou konformaci, nejsou příliš kompaktní. Tato vlastnost CLA má zásadní význam, protože mastné kyseliny tvoří buněčné membrány.
Ve skutečnosti, když mononenasycené nebo polynenasycené nukleové kyseliny tvoří membrány lidských buněk, jsou zvýhodněny výměny mezi vnitřním a vnějším prostředím, protože ochranná struktura je pružnější a vhodnější pro umožnění vstupu důležitých živin. Výsledkem je tedy lepší metabolismus buněk, které již netrpí nedostatkem vitamínů a dalších složek, které se kvůli příliš kompaktní buněčné membráně obtížně dostávají.
Kromě základních funkcí CLA vědci také zjistili, že tato molekula může zabránit tvorbě trombů uvnitř krevních cév, a tak chránit tělo před kardiovaskulárním onemocněním nebo útoky na kardiovaskulární systém, které mohou být fatální.
Konkrétně se ukázalo, že konjugovaná kyselina linolová má schopnost interagovat s některými enzymy, které produkují kyselinu arachidonovou, mastnou kyselinu s 20 atomy uhlíku, která hraje zásadní roli při tvorbě aterosklerotických plátů.
Kyselina arachidonová je ve skutečnosti výchozím bodem pro syntézu mnoha prozánětlivých molekul, které se podílejí především na tvorbě krevních sraženin, které následují po prasknutí povrchu krevních cév. Potlačením tvorby kyseliny arachidonové chybí sloučeniny napomáhající zánětu, čímž se zabrání tvorbě nebezpečných sraženin v cévách.
Přestože studie podporující tyto dvě vlastnosti CLA jsou četné a uznávané, vědci se domnívají, že tato konkrétní mastná kyselina má další vlastnosti, pro které jsou zapotřebí další studie.
CLA: výhody
Příznivé účinky konjugované kyseliny linolové lze samozřejmě spojovat pouze s její strukturou a její schopností pronikat buněčnými membránami a interagovat s určitými enzymy.
Zejména podle nedávných studií je CLA schopna zasahovat do hypotalamu, důležité žlázy, která produkuje hormony, pomocí kterých je možné regulovat mechanismus hladu. Podle výzkumů provedených na zvířatech je konjugovaná kyselina linolová schopna bránit produkci dvou hormonů odpovědných za pocit hladu.
Samozřejmě se sníženou chutí k jídlu má jedinec tendenci přijímat mnohem menší množství jídla, což má za následek velmi nízký příjem kalorií. Tímto způsobem mohli jedinci užívající CLA – spolu s dalšími biologicky aktivními složkami a vždy dodržující vyváženou stravu – zaznamenat výrazný úbytek hmotnosti během několika týdnů.
Vzhledem k tomu, že jde o mastnou kyselinu, je samozřejmě možné díky CLA snáze přijímat vitamíny rozpustné v tucích. Ve skutečnosti jsou tuky nezbytné k tomu, aby vitamíny D, E, A a K mohly pronikat do buněk a vykonávat svou činnost, včetně antioxidantů, ochránců pro zdraví očí a kostí a stimulátorů metabolismu.
Kontraindikace konjugované kyseliny linolové
Jako všechny molekuly, které má lidské tělo vstřebat, má i CLA kontraindikace spojené především s příjmem příliš velkého množství.
Stejně jako ostatní funkční mastné kyseliny je CLA konjugovaná kyselina linolová obtížně stravitelná a lidské tělo se může unavit, když je konzumováno velké množství. Právě z tohoto důvodu by se jedinci, kteří mají problémy s ledvinami, selhání jater nebo vysoký krevní tlak, měli poradit se svým lékařem, než začnou užívat tuto sloučeninu.
Některé studie dále nehodnotily pouze pozitivní účinky CLA, ale také nežádoucí účinky, které se objevují, když její příjem překročí určité limity. Zejména bylo pozorováno, že při příjmu velmi vysokých množství konjugované kyseliny linolové existuje riziko získání přesně opačného výsledku, než se očekávalo, kvůli nárůstu hmotnosti a predispozici ke kardiovaskulárním onemocněním.
Potraviny, které obsahují konjugovanou kyselinu linolovou

CLA Konjugovaná kyselina linolová se přirozeně vyskytuje především v mléčných výrobcích a mase přežvýkavců. Je to dáno tím, že podle současných znalostí mají enzymy potřebné k jejich produkci pouze přežvýkavci.
Hlavním zdrojem CLA jsou zejména mléčné výrobky z krav a buvolů (mozzarella, máslo, odtučněné jogurty) a také maso příbuzných zvířat. Předpokladem dobrého obsahu CLA v mléčných výrobcích a mase přežvýkavců je krmení přežvýkavců čerstvým krmivem. Dalšími potravinami, které obsahují konjugovanou kyselinu linolovou, jsou například vejce, losos, ořechy, olivy a avokádo.
Přirozeně, izolace konjugované kyseliny linolové také umožnila vytvoření ad hoc doplňků obsahujících tuto složku. Mezi ně je možné zařadit Keto Actives, doplněk na hubnutí, ve kterém najdeme i CLA.
Kde je CLA konjugovaná kyselina linolová
Nákup konjugované kyseliny linolové je snadný. V supermarketu si stačí vybrat mléko a vedlejší výrobky a také maso ze zvířat krmených na pastvě. Pokud je však obtížné tyto informace najít, je dobré vědět, že na trhu je dostupných několik doplňků CLA, které lze samozřejmě kombinovat s vyváženou stravou.
Suplementy lze sehnat na internetu nebo v některých lékárnách a prodejnách zdravé výživy a také v obchodech, které se specializují na sportovní zboží.
Konjugovaná kyselina linolová: názory
I když literatura podporující tuto složku nedokáže definovat všechny funkce CLA, její příjem v těle je určitě doporučován díky výrazným pozitivním účinkům, které dokáže nabídnout, a to jak pro linii, tak pro pohodu organismu. oběhový systém.
Před zahájením užívání je však vhodné poradit se s lékařem a v případě potřeby provést nezbytná vyšetření. Nikdy nepřekračujte dávku doporučenou výrobcem a lékařem.
Často kladené otázky (FAQ)
Jedná se o 18-uhlíkovou omega-6 mastnou kyselinu se dvěma nenasycenostmi.
Četné studie ukazují, že nepříznivé účinky CLA lze získat pouze po nadměrné konzumaci.
Výzkum ukazuje, že konjugovaná kyselina linolová pomáhá kontrolovat hlad, a tak způsobuje hubnutí.
CLA reguluje ukládání tuku, takže může pomoci snížit celulitidu.
Používá se při hubnutí a k ochraně organismu před některými kardiovaskulárními chorobami.
Překročení doporučených dávek může zánět a přibírání na váze spíše podporovat, než jim bránit.
Vědecké studie ukazují, že mnohé účinky CLA na člověka jsou evidentní.
CLA se užívá, když chcete stimulovat hubnutí a chránit své krevní cévy.
Jezte potraviny, které jej obsahují, nebo se řiďte pokyny na obalu doplňků.
Potraviny, které obsahují CLA, jsou především mléko a mléčné výrobky a také maso přežvýkavců.
CLA ve formě suplementu najdete v lékárnách.
CLA najdeme v lékárnách, bylinkářstvích, supermarketech nebo internetových obchodech, v potravinách, které ji obsahují, nebo ve formě doplňku stravy.
Ceny CLA se liší podle zdroje, ze kterého se získává.