Po celá desetiletí dietologové po celém světě projevovali zájem o to, aby se v celé populaci pokusili vyvolat omezenější spotřebu cukru. Sacharidy, pokud jsou konzumovány ve velkém množství, mohou být základem mnoha problémů.
Bohužel v dnešní době se západní strava skládá nejen z přírodních produktů a látek prospěšných pro zdraví, ale také z průmyslových přípravků, které pro uspokojení potřeb mlsných jazýčků obsahují přídavek mnoha cukrů.
Současné stravovací návyky dětí i dospělých totiž počítají s podáváním jednoduchých sacharidů z více zdrojů: stačí si vzpomenout na cukr přidávaný do kávy na oslazení nebo sladkosti a bonbony, ve kterých glukóza rozhodně nechybí.
Rostoucí používání těchto produktů vyvolalo mnoho obav, protože byl pozorován nárůst kardiovaskulárních onemocnění, byl také zaznamenán nárůst onemocnění, jako je obezita a mnohem větší počet subjektů trpících diabetes mellitus typu II.
Naštěstí, díky úsilí výzkumníků a rostoucímu tlaku ze strany odborníků na výživu a biologů z celého světa, bylo vyzkoušeno a aplikováno více řešení, jak se pokusit problém zastavit.
Směr, kterým se ubírá, je zejména ten, který se týká spotřeby přírodních sladidel. Díky těmto molekulám bylo ve skutečnosti dosaženo důležitého kompromisu: uspokojení hédonistických potřeb konzumentů a zároveň drastické snížení příjmu kalorií a spotřeby cukrů.
Mezi sladidla, která byla v poslední době zavedena do jídelníčku a nejvíce studována, je bezesporu stévie. Zde je tedy vše, co potřebujete vědět o této rostlině a kde najdete ty nejlepší receptury.
Stévie: co to je

Psal se rok 2010, kdy se EFSA – Evropský úřad pro bezpečnost potravin – vyjádřil pozitivně ohledně zavedení stévie a jejích výtažků jako potravinářského sladidla v celém evropském společenství .
Po pečlivé analýze dostupné vědecké produkce a po nekonečných debatách stanovila komise tohoto orgánu maximální přípustnou denní dávku sladidla, kterou lze každý den zařadit do stravy, aby nebyly pozorovány vedlejší účinky, čímž se účinně otevřely dveře použití látky, která má být použita.část společností.
Ve skutečnosti byly v roce 2012 v Evropě uvedeny na trh první produkty obsahující stévii, i když mnoho lidí přesně nevědělo, co to je.
Ještě dnes však málokdo zná vlastnosti a vlastnosti stévie. V první řadě se běžně používá extrakt, který se získává z rostliny jménem Stevia rebaudiana.
Stevia rebaudiana je rostlina malé rozměry, které patří do čeledi Asteraceae. Je vysoký jen půl metru a obvykle roste v nejteplejších oblastech, včetně území Brazílie a Paraguaye (ze které pochází).
Chlad je jedinou skutečnou hrozbou pro tuto bylinu, která nemůže růst v oblastech vyznačujících se mrazivým klimatem. Jinde se šíří velmi dobře a má minimální nutriční nároky, takže je v mnoha případech považován za plevel.
Ačkoli se tato látka používala jako sladidlo v Evropské unii teprve nedávno, starověké důkazy ukazují, že ji před staletími používalo obyvatelstvo Jižní Ameriky ke slazení potravin, a to natolik, že její obecný název byl „sladká bylina“.
Nakonec je dobré vědět, že rostlina je vhodná i pro pěstování v květináčích, pokud je nádoba dostatečně velká.
Vlastnosti stévie
U stévie jsou předmětem zvědavosti molekuly, které rostlině dokážou přisoudit důležitou sladící schopnost. Charakteristiky stévie byly v průběhu let rozsáhle studovány, ale kupodivu o ní bylo mnoho informací po celá desetiletí.
Ve skutečnosti prvním vědcem, který rostlinu klasifikoval a popsal její sladící vlastnosti, byl Mosè Bertoni, švýcarský vědec, který emigroval do Brazílie a později se usadil v Paraguayi.
Místo toho je třeba počkat až do 30. let minulého století na extrakci sladících složek rostliny, kterou provedli chemici Lavielle a Brider. Tito dva vědci popsali zejména extrakční procesy pro steviosid a rebaudiosid, dvě molekuly, které rostlině dodávají sladkou chuť.
Steviosid je molekula s nejintenzivnější sladivost, je také ten, který vyvolává velké problémy. Ve skutečnosti je již léta známo, že derivát steviosidu, nazývaný steviol, má důležitou mutagenní a karcinogenní sílu pro DNA .
Následné studie ukázaly, že steviosid sdílí mutagenní sílu se steviolem, i když neexistují žádné přímé důkazy o karcinogenním účinku. Navzdory těmto znepokojivým údajům se však EFSA rozhodl povolit jeho použití v Evropské unii.
Ve skutečnosti je třeba vzít v úvahu množství molekuly schopné vyvolat tento efekt. Četné studie ve skutečnosti prokázaly, že k vyvolání mutagenního účinku by bylo nutné užívat množství stévie, které není z hédonistického hlediska tolerovatelné.
To samé platí i pro Reba u dioside, jiné molekuly přítomné v stevia sladidla.
Sladící síla steviosidu
Mezi přírodními sladidly patří bezesporu steviosid k těm s největším sladícím účinkem. Ve skutečnosti stačí vzít v úvahu, že steviosid má sladící schopnost asi 300krát větší než cukr.
Jinými slovy, přidání jedné čajové lžičky stévie odpovídá – pokud jde o sladkost – 300 lžičkám cukru. Tato čísla dávají představu o tom, jaké množství stévie musíte přidat do nápoje nebo jídla, abyste je osladili (samozřejmě nahradí cukr).
I přes značnou sladivost je třeba říci, že výrobek má ještě jednu důležitou vlastnost a ne každému chutná. Konkrétně stévie má mírnou lékořicovou pachuť, která může změnit chuť daného pokrmu.
I když tuto vlastnost neoceňují všichni spotřebitelé, jistě je důležitým konsensem ze strany fakt, že stévie poskytuje 0 kcal na gram (ve srovnání se 4 kcal / g kuchyňského cukru) a její celková neschopnost zvýšit glykemický index. veřejného mínění.
Maximální povolené limity
Po hloubkovém prostudování dostupné vědecké literatury povolil EFSA používání stévie v celé Evropské unii. To byl velmi důležitý milník, který otevřel nové marketingové a prodejní příležitosti pro potravinářské společnosti v celé Evropě.
Podle EFSA je přípustné denní množství steviol-glykosidů, které lze užívat denně po celý život bez nepříznivých zdravotních účinků, 4 mg na kg tělesné hmotnosti. Jinými slovy, zdravý jedinec vážící 70 kg může denně přijmout až 280 mg steviolu, aniž by se bál o své zdraví.
Je zřejmé, že tato hodnota je dále snížena ve srovnání s tím, co by – realisticky – mohlo představovat zdravotní riziko. Jako preventivní opatření má EFSA ve skutečnosti tendenci doporučovat hodnoty, které jsou mnohem nižší než hodnoty získané z analýzy studií.
K tomu pak musíme přičíst fakt, že příjem 280 mg steviolu za jeden den je velmi nepravděpodobná událost, vzhledem k velmi vysoké sladící síle molekuly. Aby byl nápoj chutný, je ve skutečnosti potřeba mnohem menší množství steviolu.
Z toho lze usoudit, že ačkoliv je potenciálně škodlivý účinek steviolu na zdraví dobře znám a prokázán, při konzumaci potravinářských výrobků slazených stévií nehrozí žádné riziko.
Ve skutečnosti je v těchto přípravcích množství sladidla tak nízké, že se ani minimálně nepřibližuje maximální povolené dávce navrhované EFSA.
Kontraindikace stévie
Navzdory různým doporučením EFSA, v případě, že trpíte konkrétními nemocemi, je vždy vhodné konzultovat užívání stévie s lékařem.
To je nezbytné, aby se zabránilo jakémukoli typu maskování nebo synergického účinku s léčivými přípravky, které mohou být v současnosti neznámé.
Podávání látek obsahujících stévii se nedoporučuje (nebo doporučuje v ještě snížené míře) ani těhotným a kojícím ženám. Je totiž známo, že látky přítomné ve stévii mají nebezpečný abortivní účinek, i když je toho dosaženo pouze při příjmu velkého množství stévie.
V tuto chvíli však nejsou známy potenciální dopady na zdraví novorozenců, proto je – dle zásady předběžné opatrnosti – vhodné vyhnout se podávání stévie, jejíž účinné látky by se mohly dostat do mateřského mléka.
Konečně jsou známy další potenciální vedlejší účinky související se stévií, zejména u jedinců, kteří mají alergii na rostliny patřící do čeledi Asteraceae (včetně artyčoku, slunečnice, pelyňku, čekanky a salátu).
Pro více informací doporučujeme konzultaci s lékařem nebo specialistou.
Kde najít stévii
Najít stévii je velmi jednoduché. Jak již bylo zmíněno výše, ve skutečnosti rostlina velmi dobře roste v mírných oblastech a lze ji pěstovat i v květináčích.
Kromě možnosti vypěstovat si stévii je dobré vědět, že toto sladidlo je možné získat z různých roztoků na trhu. Některé z nich zahrnují smíchání stévie s jinými molekulami sladidla, zatímco jiné značky prodávají čistý extrakt stévie.
Rozdíly lze nalézt také v podobě, v jaké se stévie prodává. Někteří výrobci ve skutečnosti vyrábějí melasu, která se má dávkovat kapátkem, zatímco jiní umožňují balení stévie v prášku nebo v zrnech. V ostatních případech je konečně stévie dostupná ve velmi malých rozpustných pilulkách, které se přidávají do kávy nebo do látky, kterou chcete osladit.
Stévie: kde ji koupit? Zde jsou nejlepší výrobci stévie

3 produkty ze stévie za nejnižší ceny
NKD Living kapky stévie
Velmi oblíbeným a zároveň cenově velmi dostupným produktem jsou čisté tekuté kapky stévie od NKD Living v balení po 50 ml. Jedná se o velmi pohodlné řešení, protože je vždy možné nosit lahvičku s sebou v tašce.
Další velkou výhodou tohoto řešení je velmi snadné dávkování stévie: 3 až 6 kapek stačí k oslazení jakéhokoli přípravku nebo nápoje, od kávy přes kaši až po černý čaj. Vše samozřejmě závisí také na osobním vkusu.
Kromě toho podle některých spotřebitelů stévie obsažená v lahvičce nemá pachuť po lékořici.
Stevia midi 400 (tablety) – ESI
Dalším vynikajícím řešením je bezesporu Stevia Midy od ESI. V tomto případě je ve skutečnosti stévie dostupná ve formě rozpustné tablety, zjevně bez kalorií, kterou lze velmi praktickým způsobem přidat do vašich oblíbených nápojů.
V tomto případě však existuje důležité omezení: tablety nelze používat v pevných nebo hustých přípravcích, protože v tomto případě hrozí, že se tableta nerozpustí. Výrobci také tvrdí, že jedna tableta je sladká jako lžička cukru.
Výrobek samozřejmě mohou používat vegetariáni či vegani a díky absenci lepku také celiakové. Nakonec se produkt získává z rostlin bez GMO.
Vita Natura tekutá stévie
Mezi nejlepší tekutá sladidla na bázi stévie nelze nezmínit to, které navrhuje značka Vita Natura. Je to tekuté sladidlo na bázi stévie, ideální pro vegetariány a celiaky, které se přidává do všech příprav, které chcete, dokonce i do dezertů.
Výrobci totiž zdůrazňují, že tekutá stévie se při teplotách nad 200 °C rozkládá, takže dokud této prahové hodnoty není dosaženo, sladící síla molekul zůstává nedotčena.
Výrobek má dlouhou životnost, má vynikající poměr kvality a ceny a je dostupný v lahvičce odolné vůči vnějším vlivům, takže vnitřní produkt vždy zůstane nedotčen. K dispozici je samozřejmě také pohodlný dávkovač, který do každého přípravku přidá správné množství sladidla.
3 sladidla na bázi stévie v pohodlném formátu
Stéviový základ doktora Jacoba
Nebyly nalezeny žádné produkty.
Pro ty, kteří nechtějí dělat kompromisy s dochutí lékořice, patří bezesporu mezi doporučené produkty sladidlo na bázi stévie vyráběné značkou Dr. Jacob’s. Sladidlo je k dispozici ve vynikajícím pohodlném formátu 400 gramů, je extrahováno ze stévie, ale před balením je zbaveno steviolu.
Steviol je hlavní (ale ne jediným) z stevia sladidlo molekuly, ale to je také ten, který představuje nepříjemnou pachuť. V přípravku je odstraněn steviol, ale zůstávají ostatní molekuly sladidla, které zaručují vynikající sladící účinek. V tomto případě je však k oslazení nápoje potřeba větší množství produktu.
Listy stévie BlendNature
Jsou i lidé, kteří se chtějí vyhnout jakékoli práškové nebo tabletové přípravě. Pro ně BlendNature nabízí balíček obsahující 100% čisté ekologické listy stévie.
Výrobce zajišťuje nejvyšší kvalitu pro každý jednotlivý list, protože každý z nich je správně vybrán.
Uzavření obalu je hermetické a univerzálnost produktu je maximální: připravíte si nálev, listy lze sušit nebo rozmělnit na prášek, dle potřeby.
Castellò od roku 1907 – Stevia prášek
Závěrem, pro ty, kteří nechtějí přijímat kalorie, ale zároveň nemají rádi pachuť po lékořici, je k dispozici sladidlo Castellò obsahující stévii a erythritol v poměru 1:8.
Konzistence produktu je velmi podobná cukru a pro subjekty židovského náboženství jde o košer přípravek. Kromě toho je pro výrobce 1 gram přípravku ekvivalentní 8 gramům cukru, pokud jde o sladivost.
Podle mnoha zákazníků je pachuť – v porovnání s jinými sladidly na bázi stévie – opravdu minimální, díky čemuž je sladidlo Castellò jedno z nejlepších, které je v současnosti na trhu.
Závěry
Konzumace stévie nebo jiných přírodních sladidel jako alternativy k cukru se důrazně doporučuje. Tímto způsobem se ve skutečnosti snižuje glykemický index, snižuje se příjem zbytečných kalorií a chuť je spokojená.
Při používání stévie samozřejmě nesmíte překračovat dávky: EFSA ve skutečnosti doporučil maximální denní dávku, která by v žádném případě neměla být překročena.
A konečně, pokud se rozhodnete použít v redukčním jídelníčku sladidlo na bázi stévie, je dobré vědět, že k dosažení kýženého cíle to nestačí. Ve skutečnosti použití stévie nestačí k dodržování zdravé výživy. Nezapomínáme ani na důležitost doprovodu vyvážené stravy a používání přírodních sladidel při mírné fyzické aktivitě.
Přečtěte si také:
Sponzorovaný obsah. Tato stránka se účastní programu Amazon EU Affiliate Program, což je affiliate program, který webovým stránkám umožňuje vydělávat provizi za reklamu inzercí a propojením se stránkou Amazon.it. Poslední aktualizace: 2022-01-06 / Přidružené odkazy / Obrázky z Amazon Product Advertising API.