Břišní kolika: co jsou, příznaky, příčiny a nápravy
Co jsou břišní koliky
Koliky jsou náhlé svalové křeče, od velmi intenzivní bolest, která může mít vliv na různé části těla, zejména břišní kolika přesně mají vliv na oblast břicha. Původem bolesti je často tlusté střevo, zejména oblast tlustého střeva, ačkoli bolestivé křeče mohou postihnout kterýkoli bod.
Břišní křeče jsou obvykle velmi intenzivní, ale krátkého trvání, s časovým úsekem, který zahrnuje kontrakci a relaxaci na velmi málo okamžiků. Nelze vyloučit, že počínaje první se může vyskytnout několik břišních kolik, možná ještě intenzivnějších než předchozí.
Jak již bylo zmíněno, bolest způsobuje náhlá a nekontrolovaná kontrakce hladkého svalstva (tedy mimovolní), která může být způsobena více faktory.
Příznaky spojené s břišní kolikou
Náhlá a intenzivní křeč je jistě hlavním příznakem břišní koliky, i když není jediným. Bolest se totiž může kombinovat s dalšími projevy, které je tedy třeba považovat za normální, pokud trpíte křečemi. Mezi těmito projevy je například hojné pocení, zvláště časté, když jsou křeče střevní a zažívací povahy; v případech závažnějších zánětů nelze vyloučit příznaky jako horečka a nevolnost, zvracení nebo průjem.
Dalšími příznaky spojenými s břišní kolikou, které mohou pomoci pochopit příčinu, jsou meteorismus a plynatost, někdy je možné slyšet hučení v blízkosti postižené oblasti, kromě toho, že zaznamenáte prudké ztuhnutí svalů.
Břišní kolika: příčiny
Potenciálních příčin břišní koliky je mnoho a není vždy snadné je zdůraznit. Jedním ze způsobů, jak se pokusit určit příčinu břišní koliky, je pokusit se určit přesný bod, ze kterého pochází, i když to není vždy možné, protože koncentrace má tendenci se snižovat, když je bolest příliš intenzivní (tj. když dosáhnete vrcholu bolesti). maximální svalová kontrakce).
Jednou z hlavních příčin břišních křečí je výživa. Pod epidermis a svaly, které pokrývají břicho, je ve skutečnosti dutý orgán rozdělený do několika částí, což je střevo. Když se během trávicí fáze (do které se aktivně zapojují buňky tohoto orgánu, které musí vstřebávat živiny z dříve zavedených a zneutralizovaných potravin) něco pokazí, mohou vznikat poměrně významné lokální záněty, které se projevují břišní kolikou.
Toto je jistě jedna ze situací, které se vyskytují nejčastěji, ale rozhodně není jediná, protože případné křeče mohou být způsobeny i uzávěry střeva, které materiálně brání průchodu požitého; tento stav je zase způsoben příčinami jiného charakteru, které vyžadují důkladnou návštěvu specialisty (mezi nimi jsou např. běžná onemocnění jako divertikulitida, ale i závažnější stavy).
Z příčin břišních křečí spojených s trávicími jevy je třeba zmínit Crohnovu chorobu, jejíž příčiny nejsou dosud dobře známy. Jde nepochybně o autoimunitní onemocnění, které může postihnout různé body trávicího systému a způsobit velmi závažné příznaky, včetně břišní koliky; v tomto případě jsou zánětlivé jevy obvykle stimulovány konzumací určitých potravin, včetně kávy.
I některé alergie mohou způsobit křeče v břiše Kdo má například intoleranci laktózy, může se s podobnými projevy setkat při konzumaci potravin, které ji obsahují. Totéž platí i pro lidi s celiakií, pro kterou představuje lepek aktivační faktor zánětu.
Dále mohou být křeče způsobeny prostými zažívacími potížemi, způsobenými neúměrnou konzumací potravin, které nejsou sladěny nebo jsou příliš složité na to, aby byly snadno stravitelné, a stále přibývá studií, které prokazují určitou korelaci projevu s psychofyzickým stresem.
Nelze však vyloučit vliv konzumace zkažených potravin: pokud potraviny nejsou skladovány vhodným způsobem, mohou se vyvinout některé patogenní mikroorganismy, jako je Salmonella enterica nebo Bacillus cereus, které časem způsobí prodloužený zánět doprovázený křečemi a jakýmkoli průjmem. výboje.
U novorozenců je navíc častá tzv. kolika: tyto bolesti, které dítě vnímá – a které mohou způsobit zdánlivě nemotivovaný pláč – jsou způsobeny fyziologicky omezeným vývojem trávicího traktu, který brání úplnému strávení trávicího traktu. komplexní potraviny, jako je mateřské mléko. To je naprosto normální stav a konzultace s pediatrem může mít pouze uklidňující účel.
Břišní kolika v těhotenství
Břišní kolika v těhotenství může být způsobena všemi výše uvedenými faktory, ale vzhledem ke konkrétnímu stavu pacientek je vhodné provést další objasnění. Ačkoli břišní kolika nejčastěji nesouvisí s plodem, existují případy, kdy k tomu může dojít.
V případě, že se bolesti objeví například v prvním trimestru, mohou křeče naznačovat mimoděložní těhotenství nebo spontánní potrat (v tomto případě je vhodné zkontrolovat ztrátu krve a v každém případě kontaktovat lékaře ); ve druhém trimestru je pravděpodobnost potratu snížena, ale břišní kolika může být způsobena abrupcí placenty nebo předčasným příprava organismu na porod.
Břišní kolika: všechny léky
Co se týče rezolučních strategií břišní koliky, je vhodné je rozlišovat do různých kategorií. Ve skutečnosti mohou být přijata krátkodobá řešení zaměřená výhradně na úlevu od bolesti, stejně jako dlouhodobé prostředky, jejichž hlavním účelem je působit na spouštěcí příčinu zánětu. K tomu se pak přidávají správné návyky, a to z čistě preventivních důvodů.
Přírodní prostředky
Mezi řešení, která lze okamžitě přijmout, patří například použití dýchací techniky. Když pocítíte bolest způsobenou kontrakcí, je vhodné se zhluboka nadechnout, nadechnout nosem a vydechnout ústy. Tato technika je zaměřena především na uvolnění mysli a těla, působí proti kontrakci a související bolesti.
Je-li bolest způsobena trávicími potížemi, je nutné tlumit zánět lékem na dlouhou dobu; ideálním řešením jsou v tomto případě odvary s obsahem lékořice, slézu a dalších esencí schopný zklidnit zánět a usnadnit střevní průchod. Ve specifických případech je však vhodné poradit se s lékařem, aby byl přijat lék – přírodní nebo ne – vhodnější pro konkrétní případ.
Léky
Existuje několik léků, které lze užívat v době křeče ke zmírnění bolesti; dotyčné léky patří do kategorie spazmolytik, jejichž cílem je okamžitě blokovat projev.
Z dlouhodobého hlediska je naopak možné působit užíváním protizánětlivých léků, ale i antibiotik (pokud je příčina břišní koliky bakteriální). V každém případě je vhodné konzultovat s lékařem konkrétnější informace o nejvhodnějším léku pro váš případ.
Břišní kolika: co jíst
Předcházet vzniku břišní koliky je nepochybně správná strava, která podporuje střevní průchod a dodává tělu vše potřebné k příjmu živin. V tomto ohledu by v jídelníčku nemělo chybět velké množství ovoce a zeleniny. Tyto dvě třídy potravin ve skutečnosti poskytují tělu velké množství rozpustné vlákniny, která reguluje vyprazdňování, podporuje „dobrou“ mikroflóru a zabraňuje jakémukoli typu obstrukce; ovoce a zelenina jsou pak kombinovány s celozrnnými výrobky bohatými na otruby, které působí jako podpora činnosti rozpustné vlákniny. Nezapomínejte pít hodně vody, protože bez něj žádná z výše popsaných složek potravy nemá možnost adekvátně působit.
Je zřejmé, že aktivní životní styl (který podporuje uvolňování antistresových molekul do krve) a omezení psychického napětí meditačními technikami nebo ad hoc aktivitami (včetně jógy) jsou řešení, která z dlouhodobého hlediska drasticky snižují pravděpodobnost s břišní kolikou.