Bolest kyčle: příznaky, příčiny, řešení a jaké testy dělat
Kyčel, známá v běžném žargonu jako » bok «, je druhým největším kloubem v lidském těle, hned za kolenem. Přestože se jedná o tak velký a tedy stejně důležitý kloub, je méně známý než koleno, protože je více vystaveno vnějšímu prostředí.
Boky plní řadu funkcí: lze díky nim udržovat rovnováhu, správně chodit a kontrolovat přiměřenost držení těla. Kromě toho, přestože její klouby nejsou viditelné (zejména proto, že jsou umístěny hluboko pod kůží a svaly, tedy ne v exponované oblasti), představují základní prvek pro zdraví člověka, protože právě na nich ve většině případů napětí se hromadí v důsledku špatného chování, nervové únavy nebo nadměrného stresu.
Právě z tohoto důvodu je bolest kyčle důležitým ukazatelem, který není radno podceňovat, neboť v mnoha případech představuje prostředek, kterým lidské tělo – a zejména motorický systém – sděluje, že probíhá nějaká dysfunkce. Zde je tedy vše, co potřebujete vědět o bolesti kyčle.
Bolest kyčle: příznaky
Pokud jde o příznaky bolesti kyčle, není nutná zvláště hloubková léčba. To, co je pociťováno, je ve skutečnosti pouze pocit bolesti, který je obecně mírný, ale zároveň přetrvávající a velmi obtěžující.
Zajímavé je však sledovat případy, kdy je tato bolest utlumena nebo zcela odstraněna, protože z této analýzy lze snadněji vysledovat příčiny poruchy.
U některých lidí se bolest kyčle neomezuje pouze na oblast, ale může postihnout i spodní část zad. To může například naznačovat, že kořenem nepříjemného pocitu je nervové napětí. Řeč je identická v případě, kdy je bolest v kyčli pociťována i směrem ke kolenu.
Kromě toho, v závislosti na příčinách, se mohou bolesti kyčle objevit na jedné straně nebo na obou, ale bez ohledu na místo je nelze podceňovat. Zatímco bolest zvýrazněná pouze na jedné straně může naznačovat předpoklad nesprávného držení tělapřetrvávající nepohodlí na obou stranách (zase přičitatelné fyzickým nebo behaviorálním příčinám různého druhu) vyžaduje hlubší zkoumání, aby bylo možné vysledovat spouštěcí příčinu a následně i vývoj cílené léčby.
Bolesti kloubů v noci jsou také zcela běžné : ve skutečnosti mnoho subjektů tvrdí, že bolest jednoho nebo obou z nich vnímají dokonce jen v klidu, bolest, která trvá až do probuzení a poté dočasně mizí během dne.
Bolest kyčle se také může objevit při sportovní aktivitě, která zahrnuje spodní část těla, včetně nohou a boků.
Protože, jak již bylo řečeno, bolest kyčle může souviset s několika stavy, je dobré pečlivě studovat její příčiny.
Bolest kyčle: příčiny
Příčin bolesti kyčle je mnoho, ale lze je až na výjimky rozdělit do dvou širokých kategorií: fyzické trauma nebo zánět.
Fyzické trauma lze připsat prudkému nárazu oblasti s tvrdým povrchem. V běžných případech, většinou nepříliš závažných, není nutné cíleně zasahovat: stačí nanést na postižené místo zklidňující krém a počkat, až vytvořená modřina zmizí.
Existují však určité segmenty populace, případně ovlivněné specifickými podmínkami, ve kterých mohou být následky prostého nárazu do předmětu, i když ne příliš prudkého, dosti vážné. To je například případ seniorů: když člověk, který překročil 65 let, narazí na kus nábytku, spotřebič nebo tvrdou podložku i ne příliš násilným způsobem, může si stěžovat na bolest kyčle. dlouhý čas a boj o úplné obnovení motility. Situaci může ještě zhoršit případná diagnóza osteoporózy. V tomto případě mají kosti ve skutečnosti méně pevnou a houževnatou konzistenci než kosti normálních subjektů, takže se může stát, že malé trauma může prodloužitdoba zotavení a způsobit značné nepohodlí.
Kromě toho, pokud je bolest pociťována v tříslech, může to znamenat možnou dislokaci šlach a tkání chrupavky. Ve všech těchto případech je samozřejmě nutné vyšetřit a přesně odhalit příčinu bolesti.
Jak již ale bylo zmíněno, bolest kyčle může být způsobena i hromaděním napětí, ke kterému dochází například při nevhodném držení těla. To zase může být přičítáno jak špatnému chování, tak fyziologickým stavům, které vyžadují specifickou léčbu, jako je asymetrie dolních končetin.
Dalšími příčinami, které mohou způsobit bolest kyčle, jsou chronické záněty, které napadají nervy, a v méně častých případech některé formy nádorů. Bolest kyčle však může být pociťována i v raných fázích těhotenství.
Bolest kyčle a artritida: vše, co potřebujete vědět
Artritida je chronické onemocnění, pro které dnes není znám žádný definitivní lék ; hlavním důsledkem syndromu je ztráta chrupavkové tkáně v blízkosti kloubů s následnou bolestí a obtížemi při dokončování pohybů. Když artritida postihuje kyčle, nazývá se to koxartróza, která má schopnost bránit pohybu a způsobit bolestivou i jednoduchou činnost, jako je chůze.
U koxartrózy se symptomy zhoršují tím, že se kostní tkáň snaží rekonstituovat, ale vyvolává tvorbu hromadění materiálu v místech, kde by se neměly vyskytovat. V méně závažných případech subjekty žijí s bolestí, zatímco pokud situace nadměrně ztěžuje každodenní život pacienta, je možné zasáhnout instalací protézy.
Přírodní a nepřirozené léky na bolesti kyčle
Bolest kyčle může být zmírněna nebo odstraněna několika způsoby. Mezi nimi je možné uvést některé přírodní prostředky a jiné farmaceutického charakteru, které zlepšují situaci působením na konkrétní příčiny.
Přírodní prostředky na bolest kyčle
Při velmi silných bolestech kyčle je možné zasáhnout přírodními prostředky, které je sice ne vždy dokážou zcela odstranit, ale pomohou je zmírnit.
V případech, kdy je bolest způsobena nesprávným držením těla, lze samozřejmě kromě jeho nápravy zasáhnout i masáží. V tomto případě je nezbytné se spolehnout na odborníka v oboru, protože nesprávný zásah by mohl situaci zhoršit.
Masáže zase mohou otravovat na místě, protože specialista je samozřejmě povolán k aktivnímu zásahu na místě, odkud bolest pochází.
Podle některých odborníků navíc některé disciplíny – včetně jógy – mohou napomoci správnému držení těla a tiší bolesti svalů a kloubů, včetně kyčlí.
Platnou pomoc lze získat také výživou, zejména ve fázi zotavení: perorální příjem kolagenu a glukosaminu ( přítomné v tomto doplňku stravy ), dvou molekul hojně se vyskytujících v pojivové tkáni, jejichž funkcí je obecně podporovat vývoj chrupavek a vazů, může stimulovat i urychlit obnovu optimálních podmínek a představuje platnou pomoc ve fázi prevence.
Jiné prostředky
Pokud přírodními prostředky není možné nebo nemožné zmírnit bolest v kyčli, je možné zasáhnout příjmem speciálně navržených léků. Mezi ně patří například protizánětlivá léčiva, která mohou bolest snáze snést nebo ji úplně odstranit, i když dočasně. Mezi nejpoužívanější protizánětlivé látky v tomto případě patří paracetamol a ibuprofen.
V případě, že spouštěcí příčinou bolestí kyčle je artritida, je možné požádat o infiltrace kyseliny hyaluronové, které dlouhodobě zklidňují následky chronického onemocnění (v rozmezí 3 až 6 měsíců).
Pokud je naopak bolest v kyčli způsobena hrbolem, je možné aplikovat pleťové vody na bázi nesteroidních protizánětlivých léků.
Samozřejmě, než se uchýlíte k jakémukoli farmaceutickému řešení, je naprosto nezbytné požádat o konzultaci se svým lékařem.
Pro korekci držení těla, zejména v případě asymetrie dolních končetin, je možné kontaktovat ortopeda a požádat o vložku, která dokáže obnovit správnou úroveň mezi kyčlemi a odstranit bolest.
Přečtěte si také Nejlepší doplňky proti artróze
Bolest kyčle: jaké testy dělat?
Pro stanovení příslušné diagnózy je v první řadě nezbytné navštívit svého lékaře. Ve skutečnosti s anamnézou a celkovou prohlídkou nasměruje ošetřující lékař pacienta ke specialistovi, který je pro danou situaci nejvhodnější.
Specializovaný lékař může dle případu zasáhnout na fyzické úrovni (prováděním např. výše zmíněných masáží), případně si vyžádat CT či ultrazvuková vyšetření, kterými je možné přímo sledovat stav kostí a kloubů. vyčíslit případné škody.