Po staletí byla Indie zemí bohatou na rostliny a přírodní produkty, které mají blahodárné účinky na lidský organismus. Ashwagandha je bezpochyby mezi nimi.
Známá po celém světě pod různými pseudonymy, včetně indického ženšenu a zimní třešně (italsky zimní třešeň), taxonomický název této bioaktivní složky je Withania somnifera, az tohoto důvodu ji lze nalézt v mnoha obchodech pod názvem „ Withania“.
Ačkoli je původem z Indie, daří se mu také velmi dobře růst v některých oblastech Itálie, včetně určitého ocenění sicilských nebo sardinských půd, vyznačujících se teplým a suchým klimatem, ale zároveň větraným díky pobytu v moři..
Kromě toho, že má velmi příjemný estetický vzhled, díky svým žlutým květům a plodům, které v maximálním stavu zralosti získávají jasně červenou barvu, je Ashwagandha již mnoho let předmětem četných akademických výzkumů, zaměřených na identifikaci všech jeho vlastnosti a všechny výhody, které může přinést díky obsaženým biologicky aktivním molekulám.
Tyto akademické snahy již vedly k produkci nápadné literatury: stačí zadat do jakéhokoli vyhledávače věnovaného vědeckým článkům slovo „Ashwagandha“, abyste si ověřili, že existují desítky studií vztahujících se k tomuto tématu.
Avšak mnohé z nejdůležitějších vlastností Ashwagandhy byly zdůrazněny teprve nedávno, a přesto výzkumníci tvrdí, že je zapotřebí další průzkum, který povede k objevení nových prospěšných vlastností Withania somnifera.
Zde je vše, co potřebujete vědět o této rostlině, která je nejen důležitou složkou indické kuchyně, ale také skutečným zdrojem pohody pro tělo i mysl.
Co je Ashwagandha
Ashwagandha, také známá jako indický ženšen, je rostlina patřící do čeledi Solanaceae, ze které pochází i rajče.
Jedná se o dřevitý keř dorůstající výšky maximálně 1 metru a 70 centimetrů, který se vyznačuje naprosto pozoruhodným, ale i osobitým estetickým znakem.
Ve skutečnosti má povrch Ashwagandha – když je rostlina plně vyvinutá – velmi malé chloupky, které dávají jak dřevnaté, tak travnaté části charakteristický stříbrný odlesk, který je zvláště patrný, když je rostlina vystavena světlu.
Stejně jako mnoho dalších ingrediencí z východu se Withania somnifera používá také v ájurvédské medicíně, orientální disciplíně, která své léčby a léčebné zásahy zakládá na myšlence, že lidské zdraví je silně podmíněno oběma způsoby chování, které jedinec předpokládá, než z vnějšího prostředí, zamýšleno ve svém celku.
Konkrétně, ačkoli jsou použity všechny frakce Withania somnifera, Ashwagandha se získává především z kořenů rostliny, které představují nejvíce dřevnatou a následně i vláknitou část. Podle výzkumníků je navíc tato oblast rostliny obzvláště bohatá na lymfatické cévy a malé výměnné kanály, které ospravedlňují hromadění prospěšných látek uvnitř.
Použití rostliny je silně zakořeněno v indické kultuře: byly nalezeny zmínky týkající se použití Ashwagandha, které se datují asi před 2500 lety. Od té doby se nekonzumovaly pouze listy a kořeny, ale také plody, které jsou jedlé a svou konformací matně připomínají rajčata.
V současné době lze Ashwagandhu nalézt v Indii ve formě koření, které se prodává jako prášek pod názvem churna. Tento konkrétní prášek má vynikající rozpustnost ve vodě a z tohoto důvodu se často používá pro přípravu roztoků a nápojů, které se používají, když je to považováno za nutné.
Jak již bylo zmíněno výše, různí badatelé připisují Ashwagandze četné vlastnosti, vše díky obrovské skupině biologicky aktivních látek obsažených v kořenech a listech rostliny.
Je proto vhodné prozkoumat tento soubor látek příznivých pro pohodu lidského organismu, abychom lépe porozuměli jejich vlastnostem, vlastnostem a mechanismům, kterými zlepšují tělo a mysl člověka.
K čemu je Ashwagandha
Ashwagandha se používá v indické disciplíně známé jako ájurvéda po mnoho staletí a v mnoha případech byly vlastnosti, které se jí připisují, potvrzeny analyticky provedenými studiemi vědecké komunity.
Abychom pochopili, jaké funkce indický ženšen má, je nejprve nutné vědět, jaké bioaktivní sloučeniny obsahuje. Pojmenování každé jednotlivé chemické sloučeniny by bylo nemožné, ale je známo, že je lze seskupit do 4 hlavních kategorií: steroidní laktony (výhradně pro rostlinu), alkaloidy, některé esenciální aminokyseliny a velmi malé funkční polysacharidy.
Jednou z nejkonkrétnějších molekul, které Ashwagandha obsahuje, je nepochybně withanin, který nese tento název právě proto, že se doposud vyskytoval pouze v této rostlině. Je to molekula lipidu, která sdílí svou obecnou strukturu s cholesterolem (ačkoli není živočišného původu).
Právě díky této zvláštní struktuře, díky které je velmi podobný některým hormonům, které se nacházejí v těle, dokáže withanin zasahovat do některých biologických jevů spojených se stresem a malátností, čímž podporuje uvolňování molekul spojených s dobrou náladou.
Díky těmto vlastnostem byl withanin obsažený v Ashwagandze zařazen do kategorie adaptogenních sloučenin , která zahrnuje všechny ty metabolity, které jsou schopny zvýšit nebo optimalizovat odolnost lidského těla vůči některým stresům pocházejícím z „externího“.
Na základě této definice je možné odvodit, jaká je jedna z hlavních funkcí, kterou Ashwagandha plní v lidském organismu. Konkrétně extrakt z kořene indického ženšenu díky svým antistresovým vlastnostem pozitivně koreluje s lepšími sportovními výkony a také s větší duševní pohodou. Kromě této funkce, která je nyní plně potvrzena, se testují další.
Ashwagandha na hubnutí
Tvrdit, že Ashwagandha v současnosti podporuje hubnutí, není úplně správné. Ve skutečnosti neexistují žádné vědecké studie, které by tuto funkci prokazovaly nebo předpokládaly, protože – z toho, co je dosud známo – žádná z biologicky aktivních složek obsažených v indickém ženšenu nemá termogenní nebo stimulační vlastnosti pro trávicí systém.
Zároveň je však známo, že Ashwagandha má díky vysokému obsahu steroidních laktonů anabolické vlastnosti. To znamená, že díky této molekule je možné upřednostnit rozvoj netukové tkáně (reprezentované svaly) s ohledem na tuk a získat tak významné výhody pro sportovní výkon a fyzické zdraví.
Pokud je tedy Ashwagandha užívána ve správných dávkách, má schopnost podporovat rozvoj svalů. To se také může promítnout do nárůstu hmotnosti, ale v tomto případě je třeba vzít v úvahu, že došlo k získání beztukové hmoty.
Jaké jsou vlastnosti Ashwagandha
Bylo zmíněno, že molekuly obsažené v Ashwagandha mohou mít příznivé účinky na různé systémy těla.
Tyto účinky byly prokázány nejen in vitro, ale také ve studiích in vivo na zvířecích modelech, ačkoli pro mnohé z nich nebyly provedeny žádné specifické klinické studie.
Podrobně bylo pozorováno, že zvířata léčená Ashwagandhou plavala déle a s větší energií než kontrolní skupina, s výrazně vyšším výkonem.
Díky obsahu steroidních laktonů je rostlinný extrakt schopen bojovat s mnoha příznaky chronického stresu. Tento stav se projevuje v několika formách, jak biochemických, tak behaviorálních.
Konkrétně ti, kteří trpí chronickým stresem, bývají méně aktivní ze sexuálního hlediska, jsou snáze podrážděni, mají větší predispozici k žaludečním vředům a mohou projevovat kognitivní deficity, stejně jako projevovat značné potíže s udržením stabilní hladiny glukózy v krev.
Díky interferenci s některými biochemickými procesy, které zahrnují hormony a které jsou s těmito stavy spojeny, se extraktu Ashwagandha daří udržet symptomy pod kontrolou a zlepšit celkové životní podmínky dotyčné osoby. Výsledky byly opět pozorovány jak in vitro, tak in vivo.
Kromě toho Ashwagandha nedávno otevřela okno pro léčbu Parkinsonovy choroby. Ve skutečnosti bylo v některých studiích prováděných na myších pozorováno, že lipidové sloučeniny obsažené v Ashwagandha jsou schopny inhibovat nebo neutralizovat působení některých chemikálií spojených s manifestací onemocnění.
Zejména se extrakt ukázal jako velmi užitečný v boji proti haloperidolu, antipsychotiku, které ve vysokých koncentracích může způsobit katalepsii.
Kromě důležitých energizujících a antistresových vlastností zprostředkujících molekul obsažených v Ashwagandha je důležité zaměřit pozornost na další třídu bioaktivních sloučenin obsažených v indickém ženšenu. Tyto chemikálie, přestože představují menšinovou složku, plní funkci, která by neměla být podceňována.
Zejména se jedná o alkaloidy a polysacharidy s omezenou molekulovou hmotností. Pokud jde o alkaloidy, ve skutečnosti je dobré vědět, že mají pozoruhodnou antioxidační vlastnost, a tím neutralizují negativní sloučeniny, které se hromadí v těle a mohou být základem nemocí, jako je rakovina.
Stejným sloučeninám je navíc přisuzován antibakteriální účinek, díky kterému je tedy možné bojovat s infekcemi a souvisejícími příznaky a urychlit proces hojení. Zároveň bylo pozorováno, že rostlinný extrakt – na rozdíl od toho, co se děje u jiných antimikrobiálních látek – nepoškozuje eukaryotické buňky, pouze působí proti rozvoji mikrobů.
Pokud má Ashwagandha na jednu stranu antiseptické vlastnosti, na druhou stranu je třeba vyzdvihnout přítomnost nízkomolekulárních polysacharidů, které působí jako prebiotika. To znamená, že tyto drobné molekuly rostlinného původu dokážou vyživovat dobré mikroorganismy, které osídlují zejména střevo, čímž podporují správnou rovnováhu.
Vzhledem k tomu, že střevní mikroflóra plní mnoho důležitých funkcí souvisejících s modulací imunitního systému a prevencí specifických onemocnění prostřednictvím uvolňování bioaktivních látek do oběhu, lze tvrdit, že Ashwagandha má v adekvátních koncentracích imunomodulační vlastnosti příznivé pro lidský organismus.
V poslední době se také předpokládá antikarcinogenní působení extraktu z Withania somnifera, ale v současné době jsou zapotřebí další výzkumy, než bude možné přípravek prohlásit za potenciálně antikarcinogenní.
Výhody Ashwagandha
Pokud by byly pozitivní výsledky Ashwagandhy dále potvrzeny na lidském těle prostřednictvím příslušných klinických studií, bylo by možné extrakt definovat jako skutečný všelék na lidské zdraví.
Výhody, které Ashwagandha vykazuje in vitro nebo na zvířecích modelech, se vztahují na celý lidský organismus. Kromě pozoruhodných neurostimulačních a anabolických aktivit má indický ženšen působit preventivně proti Parkinsonově chorobě.
Kromě toho by Ashwagandha mohla mít také pozitivní účinky při léčbě některých forem rakoviny, protože experimentální modely ukazují, že molekula může být schopna blokovat jejich nekontrolovanou reprodukci.
Mezi přínosy, které lze z Ashwagandhy čerpat, však nesmíme zapomenout na ty, které se týkají sexuálního aparátu. Prostřednictvím své neurostimulační a ochranné funkce ve skutečnosti také zlepšuje libido a optimalizuje sexuální výkonnost.
A konečně, antioxidační a imunostimulační vlastnosti některých molekul obsažených v Ashwagandha by mohly pomoci optimalizovat střevní mikroflóru, zlepšit její rovnováhu a posílit její ochranné funkce proti imunitnímu systému.
Než budeme moci potvrdit nebo vyvrátit tyto důležité vlastnosti Ashwagandhy, je zapotřebí více vědeckých studií. Vědci však spekulují, že výsledky, které vzejdou z budoucího výzkumu, budou zajímavé a motivující.
Ashwagandha, kontraindikace a vedlejší účinky
K dnešnímu dni jsou známy některé vedlejší účinky Ashwagandhy. Těhotným ženám se například doporučuje neužívat indický ženšen, protože – ačkoli neexistuje žádné oficiální potvrzení – některé molekuly, které obsahuje, by mohly vyvolat potrat.
Možné interakce s některými léky by se neměly podceňovat. Například podle některých studií in vitro by Ashwagandha mohla zvýšit účinek některých psychoaktivních molekul, případně způsobit závislost, a také zvýšit aktivitu některých protizánětlivých látek.
Právě z tohoto důvodu je vhodné se před užitím Ashwagandhy poradit s lékařem a provést všechna potřebná vyšetření.
Ashwagandha a štítná žláza
Indický ženšen se obvykle nedoporučuje lidem s hypertyreózou. Ve skutečnosti je známo, že Ashwagandha má potenciál koncentrovat hormon štítné žlázy, což způsobuje nežádoucí účinky spojené s tímto stavem.
Tato vlastnost by naopak mohla být užitečná pro subjekty trpící hypotyreózou, ale i v tomto případě je nutné před zahájením konkrétní léčby konzultovat lékaře nebo odborníka.
Doplňky Ashwagandha
Na trhu je možné najít mnoho doplňků na bázi Ashwagandhy, nebo které ji obsahují v různých koncentracích. Jak již bylo zmíněno, v případě indického ženšenu nelze hovořit o hubnoucích vlastnostech, i když molekuly v něm obsažené stimulují anabolismus.
Z tohoto důvodu je možné začlenit Ashwagandhu do multifunkčních doplňků, jako je Keto Actives. Tyto roztoky totiž neobsahují pouze termogenní molekuly, které podporují úbytek tukové hmoty, ale také extrakt Ashwagandha, který naopak podporuje tvorbu a růst svalů.
Dávkování Ashwagandha
V tuto chvíli není možné definovat obecné dávkování, protože při jeho formulaci je nutné počítat i s případnými interakcemi s jinými molekulami, které by mohly vykazovat synergický nebo antagonistický účinek.
Proto je dobré spoléhat se na pokyny na obalech doplňků stravy nebo farmaceutických roztoků a nikdy nepřekračovat doporučené dávkování.
Názory
Ashwagandha může být bezpochyby velmi užitečná, a to jak pro jednotlivce, kteří chtějí optimalizovat svůj sportovní výkon, nebo ne. Díky svým rozsáhlým vlastnostem a vysokospektrálním výhodám je však Ashwagandha také doporučována pro každého, kdo trpí chronickou únavou nebo chce získat výhody pro nervový systém.
Často kladené otázky (FAQ)
Je to indická rostlina, známá také jako indický ženšen, patřící do čeledi Solanaceae.
Potenciálních funkcí molekuly je mnoho, ale z nich jsou nejdůležitější neuroprotektivní a anabolické funkce.
Kořen rostliny obsahuje mnoho steroidních laktonů, které mohou interagovat s některými hormony a optimalizovat jejich aktivitu.
Způsob podání přísně závisí na typu použitého roztoku. Postupujte podle pokynů výrobce.
Ashwagandha by se měla užívat v pravidelných intervalech podle pokynů na obalu.
Účinky Ashwagandhy jsou patrné během několika minut po podání.
Látka se dá sehnat v obchodech, které se specializují na indické bylinky a koření nebo na webu jako doplněk.