• Krása
  • Výživa

Water Bridge

Biliární kolika: příznaky, příčiny, léčba

abril 13, 2021 by adminwaterbridge

Biliární kolika, zde jsou příznaky, hlavní příčiny a možná řešení, přírodní i farmaceutická, v tomto článku také odpovíme na nejčastější otázky

Kolika se o  náhlé a velmi bolestivé křeče  , které mohou mít vliv na různé lidské tělo svalové tkáně. Jedná se o neočekávané kontrakce mimo jejich normální cyklus, které způsobují náhlý zánět, který se může rozšířit do dalších oblastí, ale zároveň má rychlý průběh.

V závislosti na tkáni, kterou postihují, má kolika specifický název a ty, které postihují játra a žlučník, jsou  žlučové koliky. Tento konkrétní typ koliky je samozřejmě spojen se specifickými problémy souvisejícími s orgány uvedenými výše, i když mechanismus, který je základem problému, je společný pro ty, které způsobují jiné typy křečí.
K rozpoznání biliární koliky je vhodné znát příznaky, příčiny a nápravná opatření, která lze přijmout. Zde jsou tedy všechny potřebné informace.

Biliární kolika: příznaky

Tento typ koliky, stejně jako všechny ostatní, se projevuje extrémně intenzivní bolestí podobnou bodnutí, která po několika okamžicích zmizí. Než však zmizí, může  se zánět rozšířit do dalších oblastí těla. Abychom měli jistotu, že se jedná o biliární koliku, je samozřejmě velmi důležité přesně lokalizovat původ bolesti, který se v tomto případě nachází přibližně pod hrudní kostí.

Jak již bylo zmíněno, před vymizením se bolest může rozšířit do dalších bodů a zvláštností žlučové koliky je to, že  jde nahoru, dosáhne  hrudníku  a dokonce i  pravého ramene  – na rozdíl od ledvinové koliky, které místo toho sestupují.

Aby nedošlo k záměně žlučové koliky s jinými typy křečí (například slavné žaludeční křeče), je vhodné studovat přítomnost dalších příznaků. Obvykle jsou tyto bolesti doprovázeny  nevolností  a v některých případech dokonce  zvracením. Mezi další příznaky často spojené s biliární kolikou patří  světle nažloutlá stolice,  žloutenka  (abnormální zbarvení kůže) a  horečka.

Kromě toho, jako v mnoha jiných případech, jsou žlučové koliky intenzivní a velmi krátké, ale prolínají se chvílemi absence bolesti. To znamená, že například během hodiny se mohou projevit mnohokrát.

Další typickou vlastností tohoto typu koliky je navíc to, že se vyskytuje hlavně večer a – u predisponovaných jedinců – po konzumaci velkého jídla založeného na tucích a komplexních potravinách.

Příčiny biliární koliky

Biliární kolika: příznaky, příčiny, léčba

Obecně kolika není problém, ale její projev. Intenzivní bolest, která je vnímána, je tedy důkazem dalšího  probíhajícího anomálního jevu ; právě z tohoto důvodu by kolika nikdy neměla být podceňována. Žlučníkové koliky
samozřejmě nejsou výjimkou: nejsou ničím jiným než projevem syndromu, který má v Itálii poměrně vysoký výskyt a který je častější u žen:  kalkulóza.

Abychom pochopili mechanismus vzniku problému, je nutné vědět, že játra jsou orgánem zapojeným do trávení tuků, a to díky produkci žluči a žlučových solí. Tato tkáň je úzce spojena se žlučníkem, malým měchýřem, jehož cílem je ukládat a koncentrovat tekutiny produkované játry, aby se v případě potřeby vlévaly do orgánu.

Cholesterol, hlavní zdroj tuku z potravin živočišného původu (maso, mléko, máslo atd.), nemůže být rozpuštěn žlučí, takže zasahují některé soli, které tuto událost umožňují. Žlučové soli jsou samozřejmě v těle omezeny, takže se stává, že při příliš velkém množství cholesterolu se vysráží do pevných a tvrdých komplexů, podobně jako ledvinové kameny.

Kameny, hlavní příčina biliární koliky, spočívá právě v průchodu cholesterolových komplexů ze žlučníku do jater žlučovými cestami. Průměr těchto kanálků je dosti omezený, proto je průchod žluči do jater omezován přítomností těchto malých cholesterolových komplexů, které ucpávají průměr trubic a způsobují tento typ koliky.

V jiných případech mohou být kameny dokonce tak velké, že nejen ucpávají průměr těchto mikroskopických trubiček, ale zcela omezují průchod žlučových šťáv, které zůstávají izolovány uvnitř žlučníku.

Hlavní příčinou zubního kamene, potažmo biliární koliky, je bezesporu špatná strava. Zejména nevyvážená strava, ve které převládají mastné kyseliny a cholesterol, je hlavním rizikovým faktorem pro vznik těchto bolestí, a to jak u predisponovaných, tak u predisponovaných subjektů.
Je zřejmé, že subjekty, které musí věnovat větší pozornost výživě, jsou senioři, lidé s nadváhou a také diabetici.

Uvažte také, že kameny a následně neléčená kolika mohou způsobit některé nežádoucí a nebezpečné komplikace, včetně akutní pankreatitidy.

Léky na biliární koliku

Biliární kolika: příznaky, příčiny, léčba

Přírodní léky na biliární koliku

Kalkulózu a následně i žlučovou koliku je možné vyléčit i pomocí některých  přírodních léků: nejdůležitější ze všeho je strava.
Dieta pro biliární koliku sestává z některých specifických pravidel, mezi které patří  jíst alespoň 5 porcí ovoce a zeleniny denně, pít dostatečné množství vody (alespoň dva litry denně), ale především  co nejvíce omezit příjem tuků., zejména pokud jsou živočišného původu.

Kromě toho je mezi přírodními prostředky možné uchýlit se k některým  infuzím. V přírodě totiž existují některé  aromatické rostliny,  které jsou schopny optimalizovat tvorbu žluči a omezovat vstřebávání cholesterolu tělem.
Mezi rostliny, které lze použít k výrobě nálevů, patří  máta peprná, dále  semena fenyklu a aloe vera.

Dalšími potravinami s těmito vlastnostmi jsou hrozny, třešně a jahody a také ovesné vločky.
Co se týče přírodních prostředků, nesmíme opomíjet ani význam fyzické aktivity: díky ní je možné využít tukové zásoby k výrobě energie, zrychlit metabolismus, snížit vstřebávání cholesterolu žlučníkem.

Léky

Co se týče farmakologických prostředků, je dobré vědět, že na žlučovou koliku je možné použít  spazmolytika, která dokážou specificky působit na zánět způsobený žlučovými kameny, omezovat bolest a její šíření.

Tento typ léků však působí výhradně na zánět a tedy na koliku, nikoli však na příčinu, která je spouští, nebo na kameny. Jednat z tohoto hlediska je ve skutečnosti nutné uchýlit se ke  konkrétním lékům zaměřeným na „rozpouštění“ kamenů. Pokud tyto nefungují podle očekávání, řešením problému je chirurgický zákrok.

Biliární kolika: jak dlouho trvají?

Stejně jako všechny ostatní koliky má i žlučová kolika  velmi krátké trvání. Obvykle se tento typ koliky  objeví náhle, dosáhne vrcholu intenzity a poté  zmizí, poté, co se rozšířil směrem k horní části trupu. Zvláštností těchto kolik je však to, že se vyskytují převážně v noci a křeče jsou často doprovázeny průjmem, zvracením a v některých případech i žloutenkou.

Co jíst s biliární kolikou

Optimální strava pro ty, kteří mají žlučníkovou koliku, zahrnuje  hodně ovoce a zeleniny,  nízký obsah tuku a velké množství vody. Subjekty s  nadváhou  nebo  obezitou  by dále měly dodržovat  nízkokalorickou dietu s cílem  snížit predispozici k biliární kolikě.

Některé potraviny, včetně bobulovin, fenyklu, hroznů a artyčoků, jsou schopny optimalizovat produkci žluči a stimulovat vyprazdňování žlučníku.

Biliární kolika v těhotenství

Biliární kolika v těhotenství  může mít negativní vliv na plod, jako zažívací orgán porucha může způsobit nedostatek živin pro plod, stejně jako hromadění cholesterolu.
V těchto případech je proto hlavní radou  kontaktovat specialistu a také  svého gynekologa, aby vyvinul léčbu vhodnou pro vaši situaci. Přirozeně, v méně závažných případech je možné sáhnout po přírodních prostředcích, které pomohou tyto kameny odstranit.

Často kladené otázky FAQ

✅ Co jsou žlučové koliky?

Biliární kolika jsou intenzivní a krátké svalové křeče, které jsou lokalizovány v blízkosti jater.

✅Jak se projevuje žlučová kolika?

Projevují se extrémně intenzivní a velmi krátkou bolestí, která se může objevit mnohokrát během několika hodin.

✅ Proč vzniká biliární kolika?

Biliární kolika je způsobena žlučníkovými kameny, které brání odtoku žluči do jater.

✅ Jak dlouho trvá biliární kolika?

Obvykle mají krátké trvání, ale mohou se vyskytovat často během několika hodin.

✅Jak se léčí biliární kolika?

Biliární kolika se léčí pomocí přírodních léků, včetně vyvážené stravy, a farmakologických léků.

✅Co jíst při biliární kolikě?

Některé potraviny mohou problém omezit, včetně artyčoků, hroznů, červeného ovoce, jahod a fenyklu, stejně jako některé bylinky.

✅Co nejíst při biliární kolikě?

Je vhodné vyhýbat se nadměrně zpracovaným potravinám a také zdrojům tuků, zejména živočišného původu.

✅Co užívat na biliární koliku?

K omezení bolesti lze použít antispasmodické léky; k vyřešení problému je však zapotřebí konkrétnější léčby.

✅Co dělat v případě žlučové koliky?

Rada je navštívit odborníka.

Filed Under: blog

Entradas recientes

  • Opravdu funguje Black Latte? Názory, recenze, cena
  • Funguje Matcha Slim na hubnutí? Názory, recenze a cena
  • Rechiol krém na obličej proti stárnutí, funguje to? Recenze, názory a cena
  • Funguje Keto Guru? Kontraindikace, recenze, názory a cena
  • Recenze Keto Bullet 2021 »Funguje to nebo podvod?

Comentarios recientes

    Copyright © 2022 · AgentPress Pro Theme on Genesis Framework · WordPress · Log in